A KöMaL 2012. decemberi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
K-jelű feladatokA beküldési határidő 2013. január 10-én LEJÁRT. |
K. 355. Legyen az ABCD négyzet AB oldalán az A-hoz közelebbi harmadoló pont F, az AD oldalán a D-hez közelebbi harmadoló pont E, a CD oldalán a C-hez közelebbi hatodoló pont pedig G. Milyen arányban osztják egymást az EFBG négyszög átlói?
(6 pont)
K. 356. A hatjegyű szám két számjegye hiányzik. Milyen számjegyeket írjunk a hiányzó helyekre, hogy az így kapott hatjegyű szám osztható legyen 36-tal és 117-tel is?
(6 pont)
K. 357. 1 és 100 között melyek azok a prímek, amelyek 1-gyel nagyobbak 4 egy többszörösénél, és eggyel kisebbek 5 egy többszörösénél?
(6 pont)
K. 358. Egy raktárban azonos tömegű és méretű, kocka alakú dobozok vannak összerendezve téglatest formára. A munkás, aki azt a feladatot kapta, hogy rakja fel ezeket egy teherautóra, egyszerre egy doboz vastagságának megfelelő függőleges vagy vízszintes irányú réteget pakol fel az autóra. (A dobozokhoz bármelyik irányból hozzá tud férni.) A dobozok tömege kilogrammban mérve egész szám. Az elsőként bepakolt dobozok összes tömege 60 kg, a másodszor bepakoltaké 84 kg, a harmadszor bepakoltaké 112 kg. Hány kg lehet az összes doboz tömege együttesen?
(6 pont)
K. 359. Legyen az n természetes szám legalább 5. Bizonyítsuk be, hogy egy téglalap felbontható n darab kisebb téglalapra úgy, hogy ezek közül semelyik két szomszédos téglalap egyesítése nem alkot egy nagyobb téglalapot.
(Bolyai Matematika Csapatverseny 2012 feladata nyomán)
(6 pont)
K. 360. A mellékelt ábrát négyzethálóra rajzoltuk. A háló szomszédos párhuzamos egyeneseinek távolsága 5 mm. Adjuk meg méterre kerekítve a vonal hosszát, ha 999 szakaszból áll.
(6 pont)
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2013. január 10-én LEJÁRT. |
C. 1145. Bizonyítsuk be, hogy a páratlan számok és a 4-gyel osztható egész számok felírhatók két négyzetszám különbségeként, a 4-gyel nem osztható páros számok viszont nem.
(5 pont)
C. 1146. Adottak a síkon egy ötszög oldalainak felezőpontjai és egyik csúcsa. Mutassuk meg, hogy mindig találunk olyan pontot a síkon, amely az adott pontok közül hárommal együtt egy paralelogrammát, és a másik hárommal együtt is paralelogrammát alkot.
(5 pont)
C. 1147. Oldjuk meg a
egyenletet.
(5 pont)
C. 1148. Egy körbe írt négyszög átlói merőlegesek egymásra. Bizonyítsuk be, hogy bármelyik oldalának távolsága a kör középpontjától egyenlő a szemben lévő oldal felével.
Kvant
(5 pont)
C. 1149. Egy háromnál nagyobb elemszámú halmazról tudjuk, hogy az egyelemű, a kételemű és a háromelemű részhalmazainak száma egy számtani sorozat egymást követő tagjai. Hány elemű a halmaz?
(5 pont)
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2013. január 10-én LEJÁRT. |
B. 4492. Bizonyítsuk be, hogy ha az a és b természetes számok csak számjegyeik sorrendjében különböznek egymástól, akkor az 5a és 5b számok számjegyeinek összege egyenlő.
(Kvant)
(3 pont)
B. 4493. Jelölje az n és k pozitív egészek legnagyobb közös osztóját (n,k), legkisebb közös többszörösét pedig [n,k]. Mutassuk meg, hogy tetszőleges a, b, c pozitív egészek esetén az [a,b], [b,c], [c,a] számok legnagyobb közös osztója megegyezik az (a,b), (b,c), (c,a) számok legkisebb közös többszörösével.
(4 pont)
B. 4494. Az ABC egyenlő szárú háromszög BC alapjának felezőpontja F, a BF szakasz egy belső pontja D. A D pontban BC-re állított merőleges az AB oldalt M-ben, a D ponton átmenő, AB-vel párhuzamos egyenes az AC oldalt P-ben metszi. Adjuk meg az AMP és ABC háromszögek területének arányát k=BD:BC függvényében.
(Matlap, Kolozsvár)
(3 pont)
B. 4495. Adott az ABCD parallelogramma, valamint az F és a G pontok, melyekre teljesül, hogy AF=FC, BG=GD, továbbá az AFC és a BGD háromszögek hasonlóak. Mutassuk meg, hogy az FG egyenes merőleges a parallelogramma egyik oldalára.
Javasolta: Miklós Szilárd (Herceghalom)
(5 pont)
B. 4496. A szórakozott professzor metróval utazik a mindkét irányban végtelen hosszú metróvonalon. Szeretne eljutni az áporkai állomásról a tyukodira. Utazás közben minden megállónál (egymástól függetlenül) p>0 valószínűséggel néz fel a jegyzeteiből. Ha felnéz, és észreveszi, hogy elérte utazása célját, leszáll. Ha azt látja, hogy túlment, akkor is leszáll, és felszáll a másik irányba tartó szerelvényre. Ha pedig felnéz, és még nem érte el Tyukodot, akkor folytatja útját. Ha nem néz fel, bárhol is legyen, fennmarad a szerelvényen. Mennyi annak a valószínűsége, hogy egy idő után Tyukodon leszáll?
(4 pont)
B. 4497. Definiáljuk az (an) sorozatot a következőképpen: a1=a2=1, a3=2,
Igazoljuk, hogy a sorozat minden eleme egész szám.
(5 pont)
B. 4498. Azt mondjuk, hogy az ABCD konvex négyszög B csúcsa ,,különleges'', ha a BD egyenesnek az ABC szög felezőjére vett tükörképe felezi az AC átlót. Bizonyítsuk be, hogy ha egy húrnégyszög valamelyik csúcsa különleges, akkor minden csúcsa az.
Javasolta: Maga Péter
(5 pont)
B. 4499. Legyen P az A1A2A3 hegyesszögű háromszög belső pontja. A Ti pontokat úgy vesszük fel, hogy az AiTi szakasz Ti-ben érintse a PAi+1 átmérőjű kört (i=1,2,3, A4=A1). Mutassuk meg, hogy
Javasolta: Péter Árpád (Sepsiszentgyörgy) (Matlap, Kolozsvár)
(4 pont)
B. 4500. Létezik-e olyan legalább másodfokú, egész együtthatós f polinom, amelyre teljesül, hogy tetszőleges n pozitív egész szám esetén az n,f(n),f(f(n)),... számok páronként relatív prímek?
(6 pont)
B. 4501. Egy szabályos tetraéder magassága 18 egység. Tükrözzük a tetraédert egyik magasságának a felezőpontjára. Határozzuk meg a két test közös részének felszínét és térfogatát.
(5 pont)
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2013. január 10-én LEJÁRT. |
A. 575. Igazoljuk, hogy ha , és , akkor S-nek kiválasztható legfeljebb négy olyan, nem feltétlenül különböző eleme, amelyek összege 2-hatvány.
Javasolta: Kiss Sándor (Budapest)
(5 pont)
A. 576. Határozzuk meg mindazokat az n pozitív egész számokat, nullától különböző valós számokat és t valós számot, amelyekhez létezik olyan véges, nem üres ponthalmaz az S síkon, és nem konstans függvény, melyre
teljesül az S sík minden hasonlósági transzformációjára.
Javasolta: Ágoston Tamás, (Budapest) és Mester Márton (Cambridge)
(5 pont)
A. 577. Bizonyítsuk be, hogy egy k-kromatikus gráf éleit tetszőlegesen két színnel színezve, van olyan k pontú fa a gráfban, melynek élei ugyanolyan színűek.
Schweitzer Miklós Emlékverseny, 2012
(5 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)