Az I. 153. feladat (2007. február) |
I. 153. Készítsünk táblázatkezelő alkalmazást, amely egy függőlegesen fölfelé kilőtt golyó mozgását szemlélteti. A megoldást tartalmazó munkafüzetben az ,,Adatok'' munkalap tartalmazza a mozgással kapcsolatos adatokat, a ,,Grafikon'' munkalap mutassa be a mozgás hely-idő, sebesség-idő és gyorsulás-idő függvényét, a ,,Számítások'' munkalap tartalmazza a szükséges számításokat.
Az adatokat tartalmazó munkalap A1:B7 tartományában - az alábbi mintához hasonlóan - szerepeljenek a golyó és a kilövés adatai, a számításokhoz szükséges állandók:
A kilőtt golyó helyének, sebességének és gyorsulásának kiszámítása szimulációs lépésekben a kezdeti értékek, illetve az előzőleg számított eredmények alapján történjen. A számításokat tartalmazó munkalap 200 szimulációs lépéssel dolgozzon, a lépések között a fent megadott időtartam teljen el. A grafikon e számítások eredményeit mutassa be, azonos időtengelyen ábrázolva a mozgást leíró függvényeket.
Beküldendő a megoldást tartalmazó táblázatkezelő munkafüzet (i153.xls, i153.xsc, ).
(10 pont)
A beküldési határidő 2007. március 19-én LEJÁRT.
A feladat megoldásánál felhasználtuk, hogy egy a közeghez képest v sebességgel mozgó testre a mozgás irányával szemben Fk=-kAv2 nagyságú közegellenállási erő hat. A feladat kitűzésében a k alaki tényező nem szerepelt, ennek hiányáért nem vontunk le pontot (gömb esetén k=0,45).
Az aktuális ható erő és a nehézségi erő összegéből Netwon II. törvénye alapján megkapható a test pillanatnyi gyorsulásának értéke. Ebből a pillanatnyi sebesség, és a test elmozdulása az eltelt t idő figyelembe vételével: y=vt, valamint v=at.
A megoldás részletei a mellékelt (i153.xls) Excel táblázatban találhatók.
Statisztika:
17 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Berzlánovich Imre, Czigler András, Fábián András, Földes Imre, Gombos Gergely, Györök Péter, Kovács 129 Péter, Ridinger Tamás, Szoldatics András, Vincze János. 9 pontot kapott: Danka Miklós András, Véges Márton. 7 pontot kapott: 2 versenyző. 6 pontot kapott: 1 versenyző. 5 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2007. februári informatika feladatai