Az I. 309. feladat (2012. december) |
I. 309. Egyre több program használatát lehet úgy megtanulni, hogy megnézünk néhány oktató videót az interneten. Ezek általában úgy készülnek, hogy az ,,oktató'' egy adott feladat megoldását végzi a számítógépén és ezt, valamint a szóban hozzáfűzött kommentárt rögzíti a számítógépén film formájában. Erre például a Jing program is alkalmas.
Feladatunk az Inkscape (0.48 vagy frissebb változat) vektorgrafikus rajzoló program klón eszközében rejlő lehetőségek bemutatása egy legfeljebb 5perc hosszú film formájában. A feladat megoldásához tetszőleges rögzítő program használható, a Jing csak egy a sok közül. A kész filmet egy ingyenes filmmegosztó helyre töltsük föl.
Beküldendő egy dokumentum (i309.pdf), amely tartalmazza a használt szoftver nevét és verzióját, valamint az elkészített filmre mutató hivatkozást.
(10 pont)
A beküldési határidő 2013. január 10-én LEJÁRT.
Egy program apró részletének bemutatása sem könnyű, különösen, ha a rendelkezésre álló idő korlátos. Ilyen esetben fontos a megfelelő súlyozás, és persze annak eldöntése is, hogy esetleg mi maradjon ki.
Az értékelés során a következő elemeket figyeltük:
- formai: a hossz megfelel-e a leírtaknak; van-e kezdete és vége a videónak
- egyszerű klónnal kapcsolatos elemek: megtudjuk-e, hogy mi az; klón és másolat különbözősége; eredeti és klón viszonya; klón lekapcsolása, hozzárendelése
- csempézett klónok: bemutat csempézett klónt; a technikai beállítások követhetők;
- a kész eredmény "termék", azaz önálló képként vagy díszítőelemként elképzelhető
A feladat jellege miatt mind a négy megoldás linkjét megadjuk.
Fényes Balázs, Gema Barnabás, Qian Lívia, Tomku György
Statisztika:
4 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Fényes Balázs. 8 pontot kapott: 1 versenyző. 7 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2012. decemberi informatika feladatai