Az I. 317. feladat (2013. március) |
I. 317. A Központi Statisztikai Hivatal minden évben közzé teszi a magyarországi települések alapvető adatait. Az I. 305. feladatban a 2011. január 1-jén kiadott adatok segítségével kellett az alábbiak szerint adatbázist létrehozni. A mostani feladatban szereplő lekérdezéseket ugyanazon adathalmaz alapján készítjük el. Az adathalmaz érdekessége, hogy a fővárost nem tartalmazza egységében, hanem kerületenkénti bontásban vannak benne az adatai.
1. Hozzunk létre i317 néven egy üres adatbázist! Importáljuk az adatbázisba a helyseg, kisterseg, megye, megyeresz, onkormanyzat, telepulestipus, kisebbseg táblákba az ezekkel az elnevezésekkel azonos nevű txt fájlokból az adatokat! (A fájlok UTF-8 kódolású, tabulátorral tagoltak, első sorukban a mezőazonosítók találhatók.) A táblák kapcsolatát leírásuk utáni ábra mutatja!
Táblák:
2. Készítsünk lekérdezést, amely megadja azokat a megyei jogú városokat, amelyek nem megyeszékhelyek a megyéjük nevével együtt! (2megyeijoguvarosok)
3. Készítsünk lekérdezést arról, hogy a főváros melyik kerületében található a legkevesebb kisebbségi önkormányzat, és szám szerint mennyi!\ (3keveskisebbseg)
4. Adjuk meg azoknak a településeknek a nevét, kistérségét és megyéjét, amelyek nevében szerepel a ,,magyar'' szó szórészletként! (4magyarok)
5. Lekérdezéssel adjuk meg azoknak a kistérségeknek a nevét, megyéjüket, a hozzájuk tartozó települések számát, és azok összlakosságát, amely kistérségekhez húsznál több település tartozik! A lista a megyék neve szerint legyen rendezett! (5nagykistersegek)
6. Soroljuk fel lekérdezéssel, hogy melyik kisebbségnek nincs kisebbségi önkormányzata egyetlen Heves megyei településen sem! (6hevesbennincs)
7. A magyar lakosság hány százaléka él városokban? Vegyük figyelembe, hogy a városnak minősített településeken kívül számításba kell venni a megyei jogú város; a megyeszékhely, a megyei jogú város továbbá a fővárosi kerület besorolású települések lakosságát is! (7varoslakok)
8. Lekérdezéssel adjuk meg, hogy melyik megyében hány város, illetve a fővárosban hány kerület található! Ennél a lekérdezésnél is számítsuk a városok közé a városnak minősített településeken kívül a megyei jogú város; és a megyeszékhely, a megyei jogú város besorolású településeket is! (8varosszam)
9. Megyénként, és azon belül településtípusonként mennyi az egy lakásban élők átlagos száma? (9lakok)
10. Melyek azok a megyék, amelyekben a lakosságnak több mint a fele falun, vagyis, községben vagy nagyközségben él? (10falusitobbseg)
Beküldendő az adatbázis (i317.mdb, i317.accdb, i317.odb, ...), illetve egy rövid dokumentáció (i317.txt, i317.pdf, ...), amelyben szerepel a megoldáskor alkalmazott adatbázis-kezelő neve, verziószáma.
(10 pont)
A beküldési határidő 2013. április 10-én LEJÁRT.
A sok hibátlan megoldás közül kiemelném Gema Barnabás (Veszprém, Lovassy László Gimnázium) munkáját, neki még a lekérdezések eredményének érthetőségét is volt ideje fokozni. Mindenkinek kellemes nyarat kívánok!
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Fényes Balázs, Gema Barnabás, Láposi Viktória, Qian Lívia, Szőts Dávid István. 9 pontot kapott: Németh 017 András. 7 pontot kapott: 1 versenyző. 6 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2013. márciusi informatika feladatai