Az I. 318. feladat (2013. március) |
I. 318. A kottaírást a hangok, a ritmusok, a dallamok és az ezekhez tartozó információk lejegyzéséhez használjuk. Kottakiadással a zenemű- és könyvkiadók foglalkoznak. A jogdíjak és a kiadványok kis példányszáma miatt az áruk általában borsos. Ugyanakkor az interneten is lehet találni igényes kiadványokat. Például:
Készítsük el valamelyik ismert könnyűzenei mű kottáját. A megoldáshoz ajánljuk a MuseScore nevű (internetről ingyenesen letölthető) programot. (A programról, a használatáról leírás olvasható a http://musescore.org/hu oldalon, illetve oktatófilmek találhatók az ismert videómegosztókon.) A szerkesztőprogram az elkészített kottát képes hangszintetizátor segítségével megszólaltatni.
Forrásként papíralapú és interneten található kiadványokat, kottákat is használhatunk. A zenei mű stílusa a könnyűzenén belül tetszőleges. A kotta hossza minimum 3 sor és maximum 2 oldal legyen.
Beküldendő egy tömörített állományban (i318.zip) a kotta a szerkesztőprogram alapértelmezett formátumában (mscz), valamint egy rövid dokumentáció (i318.txt, i318.pdf, ...), amely tartalmazza a forrásként használt mű pontos hivatkozását.
(10 pont)
A beküldési határidő 2013. április 10-én LEJÁRT.
Megoldásokról:
Minden versenyző értékes munkát küldött be. A megoldások a MuseScore program valamelyik verziójával, illetve a Denemo - Free and Open Music Notation Editor-ral készültek.
Mintamegoldás:
Qian Lívia 10. évfolyamos tanuló (Szeged, SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium) 4 szólamú kottáját mutatjuk be: Nemo.mscz
Néhány versenyző kottájának első taktusai:
Gema Barnabás munkája:
Kocsis Mátyás Denemo-val készített munkája:
Qian Lívia munkája:
Statisztika:
7 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Gema Barnabás, Komorowicz Dávid, Németh 017 András, Qian Lívia, Tomku György. 9 pontot kapott: Fényes Balázs, Kocsis 789 Mátyás.
A KöMaL 2013. márciusi informatika feladatai