Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az I. 359. feladat (2014. november)

I. 359. Az alábbiakban egy teniszmérkőzés adatait kell feldolgoznunk. A teniszmérkőzés eredményét és pillanatnyi állását az alábbiak szerint számítják:

1. Egy mérkőzés akkor ér véget, ha valamelyik játékos legalább három játszmát nyer.

2. Egy játszma megnyeréséhez legalább 6 játékot kell nyerni úgy, hogy az ellenfél legfeljebb kettővel kevesebb játékot nyer. (Tehát egy játszma nyerhető például 6:1, 6:4, 7:5 vagy 11:9 arányban, de nem nyerhető 6:5-re vagy 7:6-ra, azaz ,,rövidítés'' nincs.)

3. Egy játékot az a játékos nyer, aki legalább 4 labdamenetet megnyer úgy, hogy az ellenfél legfeljebb kettővel kevesebb megnyeréséig jut.

4. A labdamenetet a feladatban úgy definiáljuk, hogy azt minden esetben megnyeri az adogató (A) vagy a fogadó (F) játékos.

A feladat megoldásához lényeges, hogy a mérkőzés az első játékos adogatásával kezdődik, egy játékon belül ugyanaz a játékos adogat, a következő játékban a másik játékos adogatása következik a mérkőzés állásától függetlenül.

Egy munkafüzet labdamenetek munkalapjának első oszlopában rögzítjük a mérkőzés egy adott állásáig, hogy az adott labdamenetet az adogató (A) vagy a fogadó (F) játékos nyerte-e. A labdamenetek száma legfeljebb 1000 lehet, és a munkalap \(\displaystyle n\)-edik sorbán álló A betű azt jelenti, hogy az \(\displaystyle n\)-edik lejátszott labdamenetet az adogató nyerte. A mérkőzés végét követően újabb labdamenetet már nem rögzítünk, vagyis egy teljes mérkőzés után az utolsó labdamenet nyertesének betűjele alatti cellák üresek.

Az állás munkalapon tüntessük fel a pillanatnyi - a labdamenetek munkalap utolsó kitöltött sorának megfelelő - állást, amely tartalmazza a megnyert játszmák állását, a korábbi játszmák eredményét és adott játszmán belül a megnyert játékok állását, valamint adott játékon belül az állást. Az első sorban a táblázat fejlécét hozzuk létre a fenti leírásnak megfelelően. A teljes pontszám csak úgy érhető el, ha a játékon belüli állás a teniszben szokásos módon kerül feltüntetésre.

A teszt munkalap első négy oszlopába vegyünk fel egy-egy olyan értéksorozatot, amelyet a labdamenetek munkalap első oszlopába illesztve az állás munkalap helyes eredményt ad.

A megoldásban saját függvény vagy makró nem, de a labdamenetek munkalapon a második oszloptól tetszőleges számú segédcella használható.

Példa az állás munkalap tartalmára:

Beküldendő egy tömörített i359.zip állományban a feladatban leírt tartalmú táblázat (i359.xls, i359.xlsx, i359.ods, ...) és rövid dokumentációja (i359.txt, i359.pdf, ...), amely tartalmazza a megoldás rövid leírását, és megadja a használt táblázatkezelő nevét és verziószámát.

(10 pont)

A beküldési határidő 2014. december 10-én LEJÁRT.


A feladat egy széles körben ismert sporthoz kapcsolódott. Az eredményszámítás szabályai nem túl bonyolultak, de a megoldás komoly odafigyelést és sok munkát igényelt.

A beküldők többsége csak apróbb hibákat vétett. A teljes megoldást adók közül Mócsy Miklós megoldása volt a legjobb: i359Mocsy.xlsx


Statisztika:

9 dolgozat érkezett.
10 pontot kapott:Kovács 246 Benedek, Mócsy Miklós.
9 pontot kapott:Dombai Tamás, Fényes Balázs, Gercsó Márk, Radnai Bálint.
8 pontot kapott:1 versenyző.
5 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2014. novemberi informatika feladatai