Az I. 461. feladat (2018. szeptember) |
I. 461. (É). Hanna és Panna palacsintázót üzemeltet. Szeretnének mindenkit friss palacsintával kiszolgálni, ezért a hozzávalókat egész napra előre elkészítik, és a palacsintát magát akkor sütik, ha valaki éppen kér. A vevő belép az üzletbe, rendel, és rendelését – a többiek rendelésének teljesítése után – azonnal elkészítik.
Feladatunk, hogy ezt a folyamatot táblázatkezelővel modellezzük. Ehhez egy munkafüzet négy munkalapját használjuk. A Vásárlás munkalap tartalmazza a vevő érkezési idejét, a rendelés adatait, a fizetett összeget és a kiszolgálás időpontját. A Palacsinták munkalapon a palacsinták ízesítése, ára és az a darabszám szerepel, amennyihez elegendő töltelék áll rendelkezésre. Az Üzleti adatok munkalap tartalmazza a nyitás és zárás időpontját, valamint a Vásárlás munkalap kapcsán lentebb említett \(\displaystyle T\), \(\displaystyle Db\), \(\displaystyle t\) értékeket. A Segéd munkalapon a feladat megoldásához szükséges segédszámításokat végezhetjük.
A Vásárlás munkalap kitöltését az alábbiak szerint készítsük, legfeljebb 1000 vásárlóra számítva:
1. Az érkezés oszlopban a vevők belépési időpontja szerepel. Az időpontokat véletlenszerűen állítsuk elő. A vevők nyitástól zárásig legfeljebb másodpercnyi sűrűséggel követhetik egymást, de feltételezhetjük, hogy \(\displaystyle T\) percnél tovább nem marad új vásárló nélkül az üzlet.
2. A darabszám oszlop a vevő által rendelt mennyiséget tartalmazza. Egy vevő csak egyfajta palacsintát kérhet, abból is legfeljebb \(\displaystyle Db\) darabot. Értékét véletlenszerűen kell előállítanunk.
3. Az ízesítés oszlopban jelenjen meg, hogy milyen ízesítésűt választott. Értékét véletlenszerűen állítsuk elő úgy, hogy a Palacsinta munkalapon szereplő minden ízesítésnek azonos valószínűsége legyen.
4. A fizetés oszlopban a rendelt darabszámtól és ízesítéstől függő értéket kell megjelenítenünk. Figyelembe kell vennünk azonban, hogy ha az adott ízesítésű palacsintához már nem áll rendelkezésre elegendő töltelék, akkor csak az elkészített palacsinták után fizet a vevő.
5. A kiszolgálás oszlopban a kiszolgálás időpontját kell meghatároznunk az alábbiak ismeretében. A palacsintákat egyesével, egymás után sütik. Egy palacsinta elkészítéséhez szükséges idő \(\displaystyle t\) másodperc. Sütése akkor kezdődik el, ha minden korábbi vevő kiszolgálása megtörtént. A betérő vásárló biztosan kivárja a sorát, valamint ha zárás előtt lépett az üzletbe, biztosan kiszolgálják. A rendelés, fizetés időigényétől eltekintünk.
6. A Vásárlás munkalapon csak a zárás előtt érkező vásárlók sorainak adatai jelenjenek meg. Annak a vásárlónak a sora, aki utoljára kapott a választott ízesítésből, sárga, akit pedig egyáltalán nem tudtak kiszolgálni, szürke háttérrel látszódjon.
A számítások során egész másodpercekkel dolgozzunk, a számot tartalmazó cellákban egész értékek szerepeljenek.
Beküldendő egy i461.zip tömörített állományban a megoldást tartalmazó i461 munkafüzet és a dokumentációt magában foglaló i461.pdf fájl. A dokumentáció tartalmazza a használt táblázatkezelő nevét és verziószámát.
(10 pont)
A beküldési határidő 2018. október 10-én LEJÁRT.
Mintamegoldásnak Nagy Márton Váci (i461nm.pdf, i461nm.xlsx) és Békési Péter Zalaegerszegi (i461bp.pdf, i461bp.xlsx), 11-edik osztályos tanulók munkáját adjuk közre.
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Békési Péter, Nagy 793 Márton. 9 pontot kapott: Ürmössy Dorottya, Zámborszky Balázs. 8 pontot kapott: 3 versenyző. 7 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2018. szeptemberi informatika feladatai