Az I. 521. feladat (2020. november) |
I. 521. Egy lapra A, B, C, D és E jelöléssel 5 darab lámpa van egy sorban elhelyezve. A lámpák függetlenek egymástól, mindegyikhez egy-egy kapcsoló tartozik, amellyel csak a hozzá tartozó lámpa be- és kikapcsolása végezhető. Kezdetben minden kapcsoló kikapcsolt állapotban van. A kapcsolókat véletlenszerűen kapcsoljuk egyik állásból a másikba, és figyeljük az égő lámpák számát, majd kellő számú kísérlet után ezen számok gyakoriságát.
A kísérletet szimuláljuk és értékeljük ki táblázatkezelővel.
1. Hozzunk létre egy munkafüzetet i521 néven és mentsük a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában, majd abban nevezzünk el egy munkalapot lampak néven.
2. Előkészítésként adjuk meg a táblázat 1. sorát és A oszlopát a minta szerint. A feliratokkal a szimuláció értelmezését segítjük.
3. Az A oszlopban a kapcsolók megnyomásának sorszámát, míg a B oszlopban a véletlenszerűen választott kapcsoló betűjelét jelenítsük meg függvény segítségével. A szimuláció 100 kapcsolást tartalmazzon.
4. A C:G oszlopokban az égők be-, illetve kikapcsolt állapotát jelenítsük meg Ég felirattal, illetve üres cellával.
5. A H2:H100 cellákban minden kapcsolás után írjuk ki, hogy aktuálisan hány lámpa ég.
6. Feltételes formázással emeljük ki azokat a sorokat, ahol mind az öt lámpa ég (lásd a mintát). Az J6-os cellában írjuk ki, hogy hányadik kapcsolásnál fordult először elő az öt lámpa egyidejű bekapcsolt állapota.
[7. Az I3:I4 cellák feliratát készítsük el és mellette a J3:G4 cellákban határozzuk meg másolható függvény segítségével az égő lámpák számának gyakoriságát.
8. A gyakoriságot feliratokkal ellátott diagramon ábrázoljuk a minta szerint a felette lévő adatok oszlopainak szélességében.
9. Az A:H oszlopok tartalmát igazítsuk középre. Az A1:B1 cellákban az írásirányt állítsuk függőlegesre.
Beküldendő egy i521.zip tömörített állományban a megoldást adó munkafüzet és egy rövid dokumentáció, amelyből kiderül az alkalmazott táblázatkezelő neve és verziószáma.
(10 pont)
A beküldési határidő 2020. december 15-én LEJÁRT.
Mintamegoldás: A mintamegoldás Zádor-Nagy Zsombor, Budapest, Kosztolányi Dezső Gimnázium 10.-es tanulójától: i521.xlsx
Megoldásokról: Szinte csak hibátlan megoldások érkeztek. Külön érdekes, hogy egy-egy részfeladatra több alternatív megoldás született. A kapcsoló véletlenszerű A-E értékét 6 különböző módszerrel állították elő a versenyzők. A részfeladatok sorai között a lehetséges megoldások:
Statisztika:
12 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Bagladi Milán Zsolt, Gyönki Dominik, Horcsin Bálint, Illés Adorján Kristóf, Nagy 292 Korina, Orosz Réka Ildikó, Tóth 211 Bence, Ürmössy Dorottya, Vadász Levente Márton, Zádor-Nagy Zsombor. 9 pontot kapott: Kmeczó András, Kohut Márk Balázs.
A KöMaL 2020. novemberi informatika feladatai