Az I. 532. feladat (2021. március) |
I. 532. Az angol ABC 26 betűjének kölcsönösen egyértelműen megfeleltetjük az 1-től 26-ig terjedő egészeket. Ismerjük \(\displaystyle N\) darab szó (\(\displaystyle 1< N\le 200\)) egyes betűinek megfelelő számok összegét mindegyik szóra, de magát az eredeti betű-szám megfeleltetést nem.
Készítsünk programot, amely meghatározza a különböző szavak és azok értéke alapján a lehető legtöbb betű számértékét az alább leírt műveletsor segítségével.
Standard bemenet: az első sor a szavak \(\displaystyle N\) számát tartalmazza, az ezt követő \(\displaystyle N\) sor soronként egy szót és annak értékét tartalmazza szóközzel elválasztva. A szavak legalább 3, de legföljebb 10 betűsök.
Standard kimenet: írjuk ki ABC-sorrendben azon betűket és értéküket, amelyek meghatározhatók az alább leírt módszerrel. Ha egyik betű értéke sem meghatározható, akkor írjuk ki az ,,Egyetlen betű-szám megfeleltetést sem találtam'' mondatot.
A megoldáshoz vezető eljárás addig ismétli az alábbi két lépést, amíg talál új betű-szám megfeleltetést:
\(\displaystyle a)\) keres olyan szót, amelyben pontosan egy ismeretlen értékű betű van, és megállapítja annak értékét;
\(\displaystyle b)\) összehasonlítja a szavakat, és ha talál két olyan szót, amely egy ismeretlen értékű betűben tér el egymástól, akkor ismét meghatározza az ismeretlen betű számértékét.
A fenti példában a satu és tas szavak alapján meghatározza az u betű értékét, ami így 14 lesz. Ezután az apu és apa szavak összehasonlításából megkapja az a betű értékét, ami 3. Ezt követően az apa szóból a p betűt kapjuk, ami 16, majd a kapu szóból a k értékét, ami 24. További betű-szám megfeleltetést nem találunk, így kiírjuk ABC sorrendben az eddigi találatokat.
Beküldendő egy i532.zip tömörített állományban a megfelelően dokumentált és kommentezett forrásprogram, amely tartalmazza a megoldás lépéseit, valamint megadja, hogy a program melyik fejlesztői környezetben futtatható.
(10 pont)
A beküldési határidő 2021. április 15-én LEJÁRT.
Mintamegoldás:
A mintamegoldás Seprődi Barnabás Bendegúz, az Óbudai Árpád Gimnázium 9. osztályos tanulójától származik:
és
Orosz Réka Ildikó, a Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium 11. osztályos tanulójától származik:
Teszt:
Statisztika:
9 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Horcsin Bálint, Mályusz Etre Magnusz, Nagy 292 Korina, Orosz Réka Ildikó, Seprődi Barnabás Bendegúz, Ürmössy Dorottya, Vadász Levente Márton. 7 pontot kapott: 1 versenyző. 3 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2021. márciusi informatika feladatai