A K. 596. feladat (2018. október) |
K. 596. Az \(\displaystyle ABC\) háromszög \(\displaystyle AB\), \(\displaystyle BC\) és \(\displaystyle CA\) oldalain rendre vegyük fel a \(\displaystyle P\), \(\displaystyle Q\) és \(\displaystyle R\) pontokat úgy, hogy az \(\displaystyle AP = AR\), \(\displaystyle BP = BQ\) és \(\displaystyle CQ = CR\) feltételek teljesüljenek. Egy adott \(\displaystyle ABC\) háromszög esetén hány ilyen \(\displaystyle P\), \(\displaystyle Q\), \(\displaystyle R\) ponthármas létezhet?
(6 pont)
A beküldési határidő 2018. november 12-én LEJÁRT.
1. megoldás. Bármilyen háromszög esetén egyetlen ilyen \(\displaystyle P\), \(\displaystyle Q\), \(\displaystyle R\) ponthármas létezik. Vegyük fel a \(\displaystyle P\) és \(\displaystyle R\) pontokat az \(\displaystyle AB\), illetve \(\displaystyle AC\) oldalakon az \(\displaystyle A\) ponthoz nagyon közel úgy, hogy teljesüljön az \(\displaystyle AP = AR\) feltétel. Ha elegendően közel vesszük fel az \(\displaystyle A\) csúcshoz a \(\displaystyle P\) és \(\displaystyle R\) pontokat, akkor a (háromszög egyenlőtlenség miatt) a \(\displaystyle PB\) és \(\displaystyle RC\) szakaszok hosszának összege nagyobb lesz a \(\displaystyle BC\) oldal hosszánál. Ha a \(\displaystyle P\) és \(\displaystyle R\) pontokat egyenletesen egyre távolabb visszük az \(\displaystyle A\) csúcstól a megfelelő oldalon, akkor a távolságok folyamatos változása miatt lesz egyetlen olyan helyzet, amikor a \(\displaystyle BP\) és \(\displaystyle CR\) szakaszok összesen olyan hosszúak lesznek, mint a \(\displaystyle BC\) oldal. Ekkor megtaláltuk az egyetlen megfelelő \(\displaystyle P\) és \(\displaystyle R\) pontot, illetve \(\displaystyle Q\)-t úgy, ha pl. \(\displaystyle BP\) szakaszt felmásoljuk a \(\displaystyle BC\) oldalra \(\displaystyle B\)-ből.
2. megoldás. Bármilyen háromszög esetén egyetlen ilyen \(\displaystyle P\), \(\displaystyle Q\), \(\displaystyle R\) ponthármas létezik.
Jelölje a háromszög oldalainak hosszát \(\displaystyle a\), \(\displaystyle b\), \(\displaystyle c\), valamint legyen \(\displaystyle x = AP = AR\), \(\displaystyle y = BP = BQ\) és \(\displaystyle z = CQ = CR\). Megoldandó az
\(\displaystyle x+y=c,\)
\(\displaystyle y+z=a,\)
\(\displaystyle z+x=b\)
egyenletrendszer. A három egyenletet összeadva és \(\displaystyle 2\)-vel elosztva kapjuk, hogy \(\displaystyle x+y+z=\frac{a+b+c}{2}\), ahonnan \(\displaystyle x=\frac{a+b+c}{2}-(y+z)=\frac{a+b+c}{2}-a=\frac{b+c-a}{2}\), és hasonlóan \(\displaystyle y=\frac{a+c-b}{2}\) és \(\displaystyle z=\frac{a+b-c}{2}\). A háromszög egyenlőtlenség miatt mindhárom kifejezés pozitív értékű, így az egyenletrendszernek pontosan egy megoldása van.
3. megoldás. Bármilyen háromszög esetén egyetlen ilyen \(\displaystyle P\), \(\displaystyle Q\), \(\displaystyle R\) ponthármas létezik.
A háromszög beírható körének érintési pontjai megfelelő ponthármast adnak, mert a körhöz külső pontból húzható érintőszakaszok hossza egyenlő. Könnyen látható, hogy ha bármelyik két pontot elmozdítjuk egyenletesen az oldalakon valamelyik irányban, a további egyenlőségek nem teljesülnek.
Statisztika:
155 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: 54 versenyző. 5 pontot kapott: 17 versenyző. 4 pontot kapott: 14 versenyző. 3 pontot kapott: 9 versenyző. 2 pontot kapott: 5 versenyző. 1 pontot kapott: 32 versenyző. 0 pontot kapott: 4 versenyző. Nem versenyszerű: 1 dolgozat. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 19 dolgozat.
A KöMaL 2018. októberi matematika feladatai