A P. 5213. feladat (2020. március) |
P. 5213. Egy tartályban \(\displaystyle 30\%\)-os relatív páratartalmú levegő van. Állandó hőmérsékleten összenyomva legfeljebb hányszorosára növelhetjük a nyomást a tartályban, ha el akarjuk kerülni a víz kicsapódását?
Példatári feladat
(4 pont)
A beküldési határidő 2020. április 14-én LEJÁRT.
Megoldás. A \(\displaystyle 30\%\)-os relatív páratartalom azt jelenti, hogy a vízgőz tömege 0,3-szerese az adott hőmérsékleten, adott térfogatban lévő telített gőz tömegének. Mivel a nyomás (adott hőmérséklet és adott térfogat esetén) egyenesen arányos a gőz tömegével, a \(\displaystyle 30\%\)-os relatív páratartalom azt is jelenti, hogy a vízgőz (parciális) nyomása 0,3-szerese az adott hőmérséklethez tartozó telített gőz nyomásának. A kicsapódás akkor kezdődik el, amikor a nyomást \(\displaystyle \frac{1}{0{,}3}=3{,}33\) arányban növeljük.
Megjegyzés. Feltételeztük, hogy a vízgőz jó közelítéssel ideális gáznak tekinthető. Megfontolásainkat nem befolyásolja az, hogy a vízgőz mellett milyen és mennyi gáz van még a tartályban. Az összenyomás során a vízgőz parciális nyomása is, és a többi gáz parciális nyomása is egymástól függetlenül változik.
Statisztika:
26 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Beke Zsolt, Békési Ábel, Bokor Endre, Endrész Balázs, Fekete Levente, Györgyfalvai Fanni, Kertész Balázs, Szabadszállási-Tóbi Zsolt, Tóth Ábel, Viczián Anna. 2 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 5 versenyző. Nem versenyszerű: 7 dolgozat.
A KöMaL 2020. márciusi fizika feladatai