Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5571. feladat (2024. május)

P. 5571. Egy \(\displaystyle h\) magasságú asztal sarka felett ugyancsak \(\displaystyle h\) magasságból egy kicsiny golyót ejtünk el. Az asztal sarkától legfeljebb milyen távol érkezhet a golyó a talajra? Az ütközést tekintsük tökéletesen rugalmasnak.

Közli: Simon Péter, Pécs

(5 pont)

A beküldési határidő 2024. június 17-én LEJÁRT.


I. megoldás. A mozgás első szakaszában a golyó szabadeséssel megtesz \(\displaystyle h\) utat, majd \(\displaystyle v=\sqrt{2gh}\) sebességgel az asztal sarkához érkezik. Innen ugyanakkora sebességgel ismeretlen szögben elpattan (ferde hajítás), és szintén \(\displaystyle h\) távolsággal mélyebben talajt ér. A ferde hajítások következő tulajdonságát fogjuk kihasználni: a \(\displaystyle v\) sebességgel elhajított test \(\displaystyle t\) idő múlva \(\displaystyle vt\) távolságra lesz az ugyanakkor, ugyanonnan álló helyzetből induló, szabadeséssel gyorsuló képzeletbeli ponttól. Ez a pont \(\displaystyle t\) időpontban a talajtól \(\displaystyle h-\tfrac{1}{2}gt^2\) magasságban lesz. A két távolságból Pitagorasz tétellel kapjuk meg a hajítás \(\displaystyle d\) vízszintes távolságát a \(\displaystyle t\) ideig repülő golyóra:

\(\displaystyle d^2=(vt)^2-\left(h-\frac{1}{2}gt^2\right)^2=-\frac{1}{4}g^2t^4+3hgt^2-h^2,\)

ahol a második lépésben behelyettesítettük \(\displaystyle v\) ismert értékét. A jobb oldali kifejezés az időnek negyedfokú, \(\displaystyle t^2\)-nek másodfokú polinomja, és csak egy bizonyos időtartományban pozitív – amikor talajt érhet a golyó. Hogy megtaláljuk az idő szerinti maximumát, alakítsuk teljes négyzetté:

\(\displaystyle d^2=-\left(\frac{1}{2}gt^2-3h\right)^2+8h^2.\)

Ezen már látszik, hogy akkor van maximuma, amikor a zárójelen belüli kifejezés zérus, azaz amikor \(\displaystyle t=\sqrt{\tfrac{6h}{g}}\) ideig tart a ferde hajítás. A maximum értéke \(\displaystyle d_\mathrm{max}^2=8h^2\), vagyis a vízszintes távolság maximuma

\(\displaystyle d_\mathrm{max}=2\sqrt2h.\)

II. megoldás. A golyó az asztal sarkától a vízszintessel \(\displaystyle \alpha\) szöget bezáró, \(\displaystyle v=\sqrt{2gh}\) nagyságú sebességgel pattan el. A pályához tartozó vízszintes és függőleges elmozdulás:

$$\begin{align*} d&=\sqrt{2gh}\cos\alpha\,t\\ h&=\frac{1}{2}gt^2-\sqrt{2gh}\sin\alpha\,t, \end{align*}$$

ahol \(\displaystyle t\) a repülési idő. A fenti két egyenletből álló egyenletrendszerben \(\displaystyle t\)-t és \(\displaystyle \alpha\)-t tekintjük ismeretlennek, és a maximális \(\displaystyle d\)-t keressük, ami mellett létezik rájuk megoldás. A két ismeretlen közül \(\displaystyle \alpha\)-t ejtsük ki először a következőképpen: fejezzük ki az első egyenletből \(\displaystyle \cos\alpha\)-t, a másodikból \(\displaystyle \sin\alpha\)-t:

$$\begin{align*} \cos\alpha&=\frac{d}{\sqrt{2gh}t},\\ \sin\alpha&=\frac{\frac{1}{2}gt^2-h}{\sqrt{2gh}t}. \end{align*}$$

Ezután a \(\displaystyle \sin^2\alpha+\cos^2\alpha=1\) azonosságot alkalmazva kiküszöböljük az \(\displaystyle \alpha\) ismeretlent:

\(\displaystyle \left(\frac{\frac{1}{2}gt^2-h}{\sqrt{2gh}t}\right)^2+\left(\frac{d}{\sqrt{2gh}t}\right)^2=1,\)

amit kicsit átrendezve az I. megoldás induló egyenletéhez jutunk.


Statisztika:

A P. 5571. feladat értékelése még nem fejeződött be.


A KöMaL 2024. májusi fizika feladatai