A dolog ennél egy kicsit bonyolultabb. Egyrészről a hőáram több szakaszból áll és esetleg nem is tud már több hőt leadni. A fűtővíz felületi hőátadással átadja az energiát a fűtőtestnek, ez anyagában kivezeti a külső hidegebb felületre, itt újabb felületi hőátadással átadódik a levegő radiátor melletti részének, mely azonnal elkezd felfelé áramolni. Ezek sebessége a hőkülönbségtől függ. De a fürdő hőenergiája a falon keresztül hasonló módon el is távozik a hidegebb felületeken keresztül közvetve a szabadba.
Így ha a fürdő hőmérséklete állandó, akkor beállt a hőáram egyensúlya. Ha ezt az egyensúlyt magasabb hőmérsékleten szeretnéd tartani, akkor növelni kell a beviteli energiát vagy csökkenteni a kimenő energia szintjét. Mivel a radiátor hőleadását nem tudod légárammal észrevehetően növelni, ezért a fűtővíz hőmérsékletét kellene növelni ill. -s ez a célszerűbb- az eltávozó hőenergiát megfogni.
Egy helyiségben a benne tartózkodó ember kellemes érzetét két komponens adja nagyjából egyenlő arányban. Egyik a levegő hőmérséklete, másik a falakról kapott hősugárzás mennyisége.
Nézzük a hőmérsékletet. Egy 800 W-os fűtőtest elvileg kb. 15 légköbméteres teret tud befűteni, ha 3 méternél nem magasabb a belmagasság. Ebbe a fürdőszobák legtöbbje belefér, így ezzel nem lehet gond. De mivel a meleg levegő felfelé áramlik, így a mennyezet alatt melegebb van, mint a padlónál, s az ember általában lent tartózkodik. Meg kell oldani a levegő keveredését. Ezt egyrészről a fűtőtestek elhelyezésével lehet megoldani úgy, hogy a legjobban lehűlő felülethez rakják. Ez jellemzően az ablak alja azaz a parapet. A fénykép alapján látható, hogy ez nem így van. De egy tömblakásban nincs is feltétlen ablak. Ekkor a mennyezetre lehet egy ventilátort szerelni, mely szép lassan lefele keveri a fenti meleg levegőt és az akár 10 fokos különbségből 2-3 fokot csinál. Fürdőre nincs tapasztalatom, de az előbbi érték egy belső fal mellett elhelyezkedő cserépkályhás fűtés esetére fennáll.
De ez még nem feltétlen biztosít kellemes hőérzetet, ha hidegek a falak, azaz nem sugároznak vissza elegendő hőt. Egy tömblakás belső fürdőjében, ahol a szomszédban is fűtenek nem gond, mert meleg a fal és így sugároz is. Hidegebb fal akkor lehet, ha külső térrel határos és emiatt ezen keresztül kifelé áramlik a belső hőenergia. Ezt egy utólagos és mindenképpen külső felületen elkészített hőszigeteléssel lehet orvosolni. Így a fal belső felületi hőmérséklete nő és ezzel javul a hőérzet is.
A hősugárzás a kályha 'melege' ill. amikor hideg, de szikrázó napsütéses időben jó érzés a napfényben fürdőzni.
Erről egy energetikus többet, jobbat és pontosabbat tudna mondani, én csak az épületgépészet, mint társszakma kapcsán ismerek valamit.
|