Van több megoldása a Maxwell-démonnak. Az egyikben a két kamra közötti falon tölcsér alakú szigetelő kúp szúk részénél szórólencse van. Ez esetben a szélesebb oldalon lévő gyűjtőlencsével koncentrált nyalábot a szórólencse szétszórja, az ezen irányú energia sugárzás teljes mértékben a szórólencse felőli kamrába jut. A visszairányban a szórólencsén át a szűk rés látszólagos átmérője a "kicsinyítés" mértékének függvénye. Ezért az ebből a kamrából a szórólencsén szóródó hősugárzásnak a többsége a tölcsér alak mellé szóródik és ezzel marad a kamrában. Ezt is és a többit is itt olvastam: (http://sg.hu/listazas.php3?id=1052168328)
"Vagyis ehhez csupán arra van szükség, hogy az energia áramlások útjába egy irány függő vezetőképességű eszközt (vezetőt) helyezzünk.
Példaként ilyen vezető többek között, némi átalakítással a Galilei-féle távcső is. A szórólencse felőli oldalán a környezet számára a cső felülete (az a térszög amit a cső elfoglal,) optikai szempontból sokkal kisebb a cső tényleges méreténél. Ezért miután az objektív felőli irányból a teljes sugárzott energia mennyiség átjut rajta, ugyanakkor a vissza irányban a szórólencsén át, a sugárzott energia többsége eltérül a cső mellé, ezzel marad ezen az oldalon.
Vagyis ha a módosított távcsövet két kamra közé helyezzük, akkor az objektív felőli kamrából addig sugárzódik át a hő az okulár felőli kamrába amíg az okulár felőli oldal sugárzása a szórólencse által csökkentett mértékkel egyező nagyságú lesz az objektív felől érkező sugárzással.
Számokkal: Példaként +25 C fokról indulva, az objektív felőli kamra a -20 C fok hőmérsékletű felületének hősugárzása P = 233 W/m2
Az okulár felőli oldal eddigre +70 C fok hőmérsékletű felületének pedig P= 786 W/m2
(Stefan–Boltzmann-törvény, lásd például itt: Wikipedia )
Azaz ha a szórólencsén át a t/k arány -3,4x-nél "nagyobb", azaz ennél jobban "kicsinyített" a kép, akkor a P=789 W/m2 sugárzási teljesítményű oldal felől a "kicsinyítési" tényező következtében a csőbe csak P= 231 W/m2 teljesítményű sugárzás tud bejutni a szórólencse felőli oldalról, miközben a szembe irányból P=233W/m2 érkezik.
Vagyis a -20 C fokos oldalról még ekkora hőmérséklet különbségnél is még mindig P=233 W/m2 jut át a +70 C fokos oldalra, miközben visszafelé csak P=231 W/m2 sugárzás jut át. Azaz a különbözet deltaP=233-231= 2 W/m2 még mindig a hidegebb felől a melegebb felé.
Tehát az egyensúly, azaz amikor mindkét oldalról a másik felé azonos teljesítményű energia sugárzás történik, csak +90 C fokos különbség felett alakul ki a -3,4x-szeres szórólencse esetében.
(Az érdekesség kedvéért megjegyzem, hogy a pontosan +90 C fokos különbséghez tartozó egyensúlyi P=P=233 W/m2 sugárzáshoz -3,376169841x-szeres "kicsinyítés" tartozik.)
Azaz "az energia", minden nemű munkavégzés nélkül, már egy ennyire nagyon egyszerű elrendezésű, mozgó alkatrész nélkül eszközzel is felhalmozható. A felhalmozás során képződő különbözete pedig munkavégzésre fogható. "
|