Fizikából kitűzött gyakorlatok és feladatok |
Beküldhető a mérési feladat és legfeljebb 5 (szabadon választható) elméleti feladat (lásd a versenykiírást).
Mérési feladat
M. 223. Készítsük el az ábrán látható (gyenge rugóval csatolt) kettős ingát, s vizsgáljuk a rendszer olyan mozgásait, amelyek az ábra síkjában történnek. Mérjük meg a lebegés frekvenciáját mint l és m függvényét! (6 pont)
Közli: Varga István, Békéscsaba
Az elméleti versenyben kitűzött gyakorlatok és feladatok
P. 3416. A Föld mely részén és hogyan tölthető el két vasárnap egy szombat és a rákövetkező hétfő között? (3 pont)
Takács Gábor, Budapest
P. 3417. Nagyméretű digitális órát készítettünk, ami az órát és a percet mutatja. A percek jelzéséhez 14 db fénycsövet használtunk fel, amelyek mindegyike átlagosan 2160 üzemóra után kiég. Az órát 2001. január elsején 00 óra 00 perckor indítottuk. A percet jelző fénycsövek közül várhatóan melyik és mikor ég ki elsőként, illetve várhatóan melyik és mikor ég ki utolsóként? (3 pont)
Közli: Sári Péter, Budapest
P. 3418. Két egyenlő sugarú, 30 \(\displaystyle Omega\) ellenállású, rézből készült körvezetőt úgy forrasztunk ösze, hogy egymás középpontjain átmennek. A forrasztási pontokra 12 V-os akkumulátort kapcsolunk.
a) Mekkora az egyik kisebb íven átfolyó áram erőssége?
b) Mekkora az akkumulátor által leadott teljesítmény? (3 pont)
Közli: Farkas László (Newton-Kupa feladat), Keszthely
P. 3419. Egy vadász a feje felett 100 méter magasban eltalál egy húzó vadlibát, amely a vadásztól 60 méterre esik a földre. Körülbelül hány méterrel és hány fokkal kellett a madár elé céloznia, ha a lövedék sebessége 400 m/s volt? (4 pont)
Közli: Szabó Gergő, Heves, Eötvös J. Gimn.
P. 3420. Egy hosszú, egyenes vonalzó fekszik a vízszintes asztalon. A vonalzót az egyik végéhez kötött fonal segítségével vízszintesen húzzuk. Ha a fonal a vonalzó hossztengelyével párhuzamos, akkor F0 erő szükséges a test megmozdításához. Mekkora erővel lehet a vonalzót megmozdítani, ha a fonal merőleges a hossztengelyre? (A vonalzó egyenletesen nyomja az asztalt.) (4 pont)
Közli: Brájer László, Budapest
P. 3421. Alaszkai aranyásók népes csoportja egy széles folyóhoz érkezik. A túlsó parton -- éppen szemben -- egy hatalmas aranyrögöt pillantanak meg. Amelyikük először odaér, az kapja meg a bányaművelés jogát. Milyen útvonalat válasszon Joe, ha ugyanolyan gyorsan tud evezni a vizen, mint gyalogolni a szárazföldön. Számítsuk ki és rajzoljuk le Joe legkedvezőbb útvonalát, ha sebességének és a folyó sebességének aránya az aranymetszés arányszámánál a) nagyobb, b) kisebb. (Az optimális útvonal meghatározásánál grafikus módszert is használhatunk.) (5 pont)
Szokoly Gyula feladata nyomán
P. 3422. Kilenc ponttöltést helyezünk el egy 1 cm rácsállandójú, 3x3-as négyzetrács rácspontjaiban. A töltések nagyságát úgy választjuk meg, hogy az egyes töltések helyén a többi töltésből származó potenciál 10 kV legyen. Mekkora a töltések összes kölcsönhatási energiája? (5 pont)
Közli: Bakonyi Gábor, Budapest
P. 3423. Az ábrán látható szabályos háromszög alakú vezető keret egyik, mozgatható oldalát egyenletesen, v=0,1 m/s sebességgel csúsztatjuk végig a másik két oldalon. A vízszintes keret függőleges irányú, homogén, B=0,4 T indukciójú mágneses mezőben van. Az oldalak hosszúsága l=1 m, ellenállásuk 1 .
a) Hogyan változik időben a körben indukált elektromotoros erő?
b) Hogyan változik időben az áramerősség?
c) Mennyi munkát végzünk a csúsztatáskor, ha a súrlódás elhanyagolható? (5 pont)
Közli: Gálfi László, Budapest
P. 3424. Egy adiabatikusan zárt rendszer két testet tartalmaz. Az A test hőkapacitása 4000 J/K és hőmérséklete 2400 K, a B test hőkapacitása 8000 J/K és hőmérséklete 300 K. Mekkora munka nyerhető ki ebből a rendszerből (mint hőerőgépből)? (6 pont)
Schwartz Lajos emlékverseny, Nagyvárad
P. 3425. Milyen egy kerékpár küllős kerekének képe a célfotón? (A célfotó úgy készül, hogy a célvonal nagyon keskeny sávjáról nagyon sűrűn egymás után elektronikus kamerával felvételeket készítenek, majd ezeket egymás mellett, a kerékpár várható haladási sebességének megfelelő távolságban helyezik el.) (6 pont)
Közli: Bodor András, Budapest
A fizika feladatok megoldásai a következő címekre küldhetők:
Eötvös Loránd Fizikai Társulat, KöMaL feladatok; Budapest, Pf. 433. 1371
illetve
megoldas@komal.elte.hu (Az interneten keresztül történő beküldésről olvassa el tájékoztatónkat)