A 2001. decemberi számban kitűzött fizika elméleti feladatok megoldása |
A közöltek csak megoldásvázlatok, esetleg csak végeredmények. A maximális pontszám eléréséhez általában ennél részletesebb megoldás szükséges. A részletes megoldásokat a beküldött dolgozatok alapján a KöMaL-ban folyamatosan közöljük.
P. 3478. Becsüld meg, mekkora munkát végzel, miközben fekvésből szabályos fekvőtámasz-helyzetbe nyomod ki magadat! (3 pont)
Károly Ireneusz verseny, Szombathely
Megoldás. Egy diák a saját tömegét mondjuk 50 kg-nak méri, a súlya 500 N. A karja kinyújtásakor a válla kb. 50 cm-nyit emelkedik, de a tömegközéppontja (amely nagyjából a köldöke magasságában van) csupán 0,3 m-rel kerül magasabbra. A végzett mechanikai munka a gravitációs helyzeti energia változásával egyenlő, tehát kb. 150 J. Más súlyú és magasságú (középiskolás korú) fiatalnál a fekvőtámasz során végzett munkát hozzávetőlegesen 100 és 200 J közötti értékűnek becsülhetjük.
P. 3479. Egy csövön keresztül hidrogéngázt áramoltatnak, miközben a csövet körülvevő vízzel hűtik a gázt. A beáramló gáz hőmérséklete 60 Co, a kiáramlóé 30 Co. A hűtőtartályban 60 liter víz fér el, amit óránként cserélnek. A hűtővíz kezdeti hőmérséklete 10 Co, amikor pedig cserélik, 20 Co. Hány kg gáz áramlik át a csövön egy óra alatt? (4 pont)
,,Keresd a megoldást'' verseny, Szeged
Megoldás. Feltételezzük, hogy a gáz nyomása az áramlás során nem változik számottevően. (Ez szigorúan véve biztosan nem igaz, de a hőcserélő technikai megvalósításától függően jó közelítés lehet.) A gáz által leadott és a víz által felvett hő egyenlőségéből
mv.cv.Tv=mh.c(p)h.Th,
ahonnan a hidrogén tömege
\(\displaystyle m_{\rm h}={60\cdot4{,}18\cdot10\over14{,}2\cdot30}~{\rm kg}=5{,}9~{\rm kg}.\)
Megjegyzés: A gáz és a folyadék közötti hőcsere sebessége függ a hőmérsékletük különbségétől, jó közelítéssel arányos azzal. Ha a hűtőfolyadékot nem folyamatosan cserélik, hanem a feladatban leírt módon (szakaszosan), akkor a be- és kiáramló gáz hőmérsékletkülönbsége csak úgy lehet időben állandó, ha a gáz áramlási sebessége a hűtővíz lecserélése előtt kisebb, mint a csere után. Ezt (a gáz áramlási sebességének periodikus változtatását) technikailag nehéz lenne megoldani, ehelyett inkább a hűtővíz folyamatos cserélésének módszerét alkalmazzák.
P. 3480. Egy bolygón, amelynek sugara 5000 km, kilőnek egy rakétát az első kozmikus sebességgel, a függőlegeshez képest 60o-os szögben. Legfeljebb milyen magasra ér fel a rakéta? (5 pont)
Schwartz-emlékverseny, Nagyvárad (Románia)
Megoldás. Az energia- és perdületmegmaradás törvénye alapján a függőlegessel \(\displaystyle alpha\) szögben éppen az első kozmikus sebességgel elindított rakéta emelkedési magassága h=Rcos, a megadott számadatokkal h=2500 km. (A bolygó forgását nem vettük figyelembe.)
P. 3481. Hogyan függ a hőmérséklettől egy homogén anyagból készült fizikai inga lengésideje? (4 pont)
Közli: Horváth István, Fonyód
Megoldás. A fizikai inga lengésideje
\(\displaystyle T=2\pi\sqrt{\Theta\over mgs},\)
ahol \(\displaystyle \Theta\) az inga \(\displaystyle ell\) lineáris méretének négyzetével, az s távolság pedig \(\displaystyle ell\)-lel egyenesen arányos. Így \(\displaystyle T\propto\ell^{1/2}\).
A t hőmérséklet \(\displaystyle Delta\)t megváltozásakor a relatív hosszváltozás
\(\displaystyle {\Delta\ell\over\ell}=\alpha\Delta t,\)
ahol \(\displaystyle alpha\) a hőtágulási együttható. A lengésidő relatív megváltozása ezek szerint
\(\displaystyle {\Delta T\over T}={1\over2}\alpha\Delta t.\)
P. 3482. Három koncentrikus, vékony fémgömbhéj közül az R sugarú középső gömbhéjon Q töltés van, az \(\displaystyle R_{\rm b}={1\over2}R\) sugarú belső és az \(\displaystyle R_{\rm k}={3\over2}R\) sugarú külső gömbhéjat leföldeltük.
a) Mekkora töltés van a földelt gömbhéjakon?
b) Ábrázoljuk a térerősséget a középponttól mért távolság függvényében! (5 pont)
Közli: Kotek László, Pécs
Megoldás. Jelöljük a belső gömbhéj töltését Qb-vel, a külső gömbét pedig Qk-val! Mivel egy q töltésű, a sugarú gömbhéj potenciálja a gömbhéjon belül kq/a, a gömbhéjon kívül (r>a esetén) pedig kq/r, és a három gömbhéj potenciáljai algebrailag összegezhetők, a földelt belső és külső gömb akkor lesz nulla potenciálon, ha fennáll:
\(\displaystyle k{Q_{\rm b}\over{1\over2}R}+k{Q\over R}+k{Q_{\rm k}\over{3\over2}R}=0,\)
illetve
\(\displaystyle k{Q_{\rm b}\over{3\over2}R}+k{Q\over{3\over2}R}+k{Q_{\rm k}\over{3\over2}R}=0.\)
Ezekből az egyenletekből a kérdéses töltések kiszámíthatók: \(\displaystyle Q_{\rm b}=-{1\over4}Q\)
, valamint \(\displaystyle Q_{\rm k}=-{3\over4}Q\).
Ugyanezt az eredményt úgy is megkaphatjuk, hogy a külső és a középső, valamint a középső és a belső gömbhéjat egy-egy párhuzamosan kapcsolt gömbkondenzátornak tekintjük. Ezek kapacitásának aránya 3:1, a külső gömbhéjon tehát háromszor akkora töltésnek kell lennie, mint a belsőn. Másrészt a rendszer össztöltése nulla kell legyen, hiszen a külső gömb (és az \(\displaystyle \){3\over2}R"> koordinátájú pontok) potenciálja nulla.
Az elektromos térerősség sugár irányú, előjeles ,,nagysága'' pedig
\(\displaystyle E(r)=\cases{-k{\displaystyle1\over\displaystyle4}{\displaystyle
Q\over\displaystyle r^2},{\rm ha\ }{1\over2}R
P. 3483. Az ábra szerinti kapcsolásban a K kapcsoló kezdetben nyitott és a kondenzátor töltetlen. Ezután zárjuk a kapcsolót, és hagyjuk, hogy a kondenzátor maximálisan feltöltődjön, majd nyitjuk a kapcsolót. Határozzuk meg az ampermérő által mért értékeket
a) közvetlenül a kapcsoló zárása után;
b) a kapcsoló zárását követően hosszú idő múlva;
c) közvetlenül a kapcsoló nyitása után!
(U0=30 V, R1=10 k, R2=5 k.) (4 pont)
Nagy László verseny, Kazincbarcika
Megoldás. a) Kezdetben a kondenzátor töltetlen, a feszültsége tehát nulla. A kapcsoló zárását követően a kondenzátor töltése hirtelen nem tud megváltozni, a feszültsége is csak fokozatosan nő, emiatt az ampermérő közvetlenül a kapcsoló zárása után még nem jelez áramot.
b) Hosszú idő múlva a kondenzátor feltöltődik, rajta áram már nem folyik, így az ampermérő
\(\displaystyle {U_0\over R_1+R_2}=2~\rm mA\)
áramot jelez.
c) A kapcsoló nyitása után a kondenzátor elkezd kisülni, de közvetlenül a kapcsoló nyitása után a feszültsége még a korábbi (az egyenáramú feszültségosztásnak megfelelő) 10 V-os érték. Az R2 ellenállásra eső feszültség tehát a kapcsoló nyitása során hirtelen nem változik meg, így az ampermérő is a korábbi 2 mA-es értéket mutatja.
P. 3484. Mekkora legyen az ábrán látható változtatható kondenzátor kapacitása, hogy a voltmérő a legnagyobb feszültséget mutassa? (5 pont)
Madas László feladata nyomán
Megoldás. Az áramkörben folyó áram
\(\displaystyle I={U_0\over\sqrt{R^2+\left(L\omega-{1\over\omega C}\right)^2}},\)
a kondenzátorra eső feszültség pedig
\(\displaystyle U_C={I\over\omega C}={U_0\over\sqrt{R^2\omega^2C^2+(1-\omega^2LC)^2}}.\)
Ez akkor a legnagyobb, amikor a nevezőben a gyökjel alatt álló kifejezés a legkisebb, ami (mint az teljes négyzetté alakítással elemi úton belátható)
\(\displaystyle C={1\over L\omega^2+R^2/L}\)
kapacitásnál áll fenn.
Megjegyzés. A kondenzátor feszültsége nem az áramrezonanciának megfelelő L\(\displaystyle omega\)=1/(\(\displaystyle omega\)C) feltétel teljesülésekor lesz a legnagyobb, hanem annál kisebb kapacitásértéknél.
P. 3485. A Nap sokkal nagyobb erővel vonzza a Földet, mint a Hold.
a) Mekkora a két erő aránya?
b) Mi a magyarázata annak, hogy a Hold árapálykeltő hatása mégis többszöröse a Napénak? (5 pont)
Közli: Honyek Gyula, Budapest
Megoldás. a) A Newton-féle gravitációs erőtörvény szerint a vonzóerő fM/r2-tel arányos, tehát a kérdéses erő-arány
\(\displaystyle {F_{\rm Nap}\over F_{\rm Hold}}={M_{\rm Nap}\over M_{\rm Hold}}\cdot\left({r_{\rm Hold}\over r_{\rm F\ddot old}}\right)^2,\)
ahol \(\displaystyle r_{\rm F\ddot old}\) a Föld, rHold pedig a Hold pályájának sugara. Mivel a tömegek aránya kb. 27 millió, a pályasugaraké pedig 1:400,
\(\displaystyle {F_{\rm Nap}\over F_{\rm Hold}}\approx170,\)
tehát a Nap valóban sokkal nagyobb erővel vonzza a Földet, mint a Hold.
Az árapályerő nem közvetlenül a gravitációs erővel, hanem annak inhomogenitásával, távolság szerinti változási ütemével (deriváltjával) arányos:
\(\displaystyle F_{\rm\acute arap\acute aly}\propto{dF(r)\over dr}\propto{M\over r^3}.\)
Így
\(\displaystyle {F_{\rm Nap}^{\rm\acute arap\acute aly}\over F_{\rm Hold}^{\rm\acute arap\acute aly}}={M_{\rm Nap}\over M_{\rm Hold}}\cdot\left({r_{\rm Hold}\over r_{\rm F\ddot old}}\right)^3\approx0{,}5,\)
tehát árapály szempontjából a Hold hatása mintegy kétszerese a Napénak.
P. 3486. Az 14N mag kötési energiája 16,19 pJ, a 14C mag kötési energiája 16,37 pJ. Melyik atommag bomlik a másikra, és miért? (5 pont)
Szilárd Leó nukleáris verseny, Paks
A feladat megoldása április végén fog megjelenni.
P. 3487. Száz éve (1901. december 5-én) született Werner Heisenberg, Nobel-díjas német elméleti fizikus. Az általa bevezetett határozatlansági reláció alapján becsüljük meg, mekkora egy fenyőtű hegyén ,,ülő'' szénatom, illetve elektron sebességének határozatlansága! (4 pont)
Közli: Radnai Gyula, Budapest
Megoldás. A Heisenberg-féle határozatlansági összefüggés szerint egy m tömegű részecske helyének és sebességének x, illetve \(\displaystyle Delta\)v határozatlansága között fennáll
\(\displaystyle \Delta v\cdot\Delta x\le{h\over m},\)
ahol h\(\displaystyle approx\)10-34 Js a Planck-állandó. (A képlet fenti formája csak nagyságrendi tájékozódásra alkalmas, emiatt a benne szereplő számfaktorokat és a Planck-állandó pontos számértékét ki se írtuk.)
Ha egy fenyőtű átmérőjét 1 mm-esnek vesszük, s a ,,hegyének'' méretét ennek tizedére, 10-4 m-re becsüljük, akkor a kb. 10-30 kg tömegű elektron sebességének határozatlanságára \(\displaystyle Delta\)v\(\displaystyle approx\)1 m/s adódik. (Ez látszólag nagy értéknek tűnhet, de vegyük figyelembe, hogy az elektron hőmozgásból adódó átlagsebessége szobahőmérsékleten kb. 70 km/s.)
A szénatom tömege 5 nagyságrenddel nagyobb, mint egyetlen elektron tömege, egy fenyőtű hegyének méretére korlátozott szénatom kvantumos eredetű sebességbizonytalansága tehát csak 10-5 m/s nagyságrendű. Még nagyobb objektumok (pl. egy porszem vagy makroszkopikus testek) esetében a Heisenberg-relációból adódó korlát teljes mértékben elhanyagolható.