Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A 2002 márciusi A-jelű matematika feladatok megoldása

A közöltek csak megoldásvázlatok, esetleg csak végeredmények. A maximális pontszám eléréséhez általában ennél részletesebb megoldás szükséges. A részletes megoldásokat a beküldött dolgozatok alapján a KöMaL-ban folyamatosan közöljük.


A. 287. Egy lapra valaki rajzolt egy ellipszist, amelynek a nagytengelye kétszer olyan hosszú, mint a kistengelye. Az illető a tengelyek végpontjait is megjelölte. Adjunk meg olyan szerkesztési eljárást, amely körzőt és vonalzót, valamint az ellipszist felhasználva, bármely hegyesszöget három egyenlő részre oszt.

Megoldás. Legyen 3alpha a harmadolandó szög, és vegyünk fel egy derékszögű koordináta-rendszert, amelyben az ellipszis egyenlete x2+4y2=1.

Legyen Ai=(cos(alpha+(i-1).120o);sin(alpha+(i-1).120o)) és B_i=(\cos(\alpha+(i-1)\cdot120^\circ);{1\over2}\sin(\alpha+(i-1)\cdot120^\circ)) (i=1,2,3). Az Ai pontok az egységkörön, a Bi pontok pedig az ellipszisen vannak. A cél ezeknek a megszerkesztése.

Tekintsük a Bi pontokon átmenő kört. Ez az ellipszist egy negyedik C pontban is metszi. Némi számolással ellenőrizhető, hogy a kör középpontja K=\left({3\over16}\cos3\alpha;{3\over8}\sin3\alpha\right) és C=(cos3α;12sin3α). A 3alpha ismeretében a kör megszerkeszthető és kimetszi az ellipszisből a Bi pontokat.


A. 288. Legyen p egy tetszőleges n-edfokú polinom, ahol nge1. Bizonyítsuk be, hogy létezik legalább n+1 olyan komplex szám, amelyre p értéke 0 vagy 1.

IMC 7, London, 2000

Megoldás. Legyenek z1, ..., zk azok a komplex számok, ahol p értéke 0 vagy 1. Jelöljük muj-vel, hogy zj hányszoros gyöke a p(z), illetve p(z)-1 polinomnak. Ekkor p'-nek a zj szám (muj-1)-szeres gyöke. Multiplicitással számolva, a z1,...,zk számok között a p(z) és a p(z)-1 polinomoknak összesen 2n gyöke van, a p' polinomnak legfeljebb n-1, tehát

mu1+...+muk=2n,   (mu1-1)+...+(muk-1)len-1.

Kivonva egymásból, kgen+1.


A. 289. Bizonyítsuk be, hogy ha a pozitív valós számok halmazán értelmezett valós értékű f függvény minden pozitív x, y értékre eleget tesz az

f(x+y2)+f(2xyx+y)=f(x)+f(y)

egyenletnek, akkor minden pozitív x,y számpárra

2f(xy)=f(x)+f(y).

Schweitzer Miklós Emlékverseny, 2001

Megoldás. Legyenek a,b,c,d teszőleges pozitív valós számok. A függvényegyenletet többször alkalmazva,

f(a)+f(b)+f(c)+f(d)=

=f(a+b2)+f(2aba+b)+f(c+d2)+f(2cdc+d)=

=f(a+b2+c+d22)+f(2a+b2c+d2a+b2+c+d2)+

+f(2aba+b+2cdc+d2)+f(22aba+b2cdc+d2aba+b+2cdc+d)=

f(a+b+c+d4)+f((a+b)(c+d)a+b+c+d)+

+f(abc+abd+acd+bcd(a+b)(c+d))+f(4abcdabc+abd+acd+bcd).

Ha ugyanezt úgy is elvégezzük, hogy b-t és c-t felcseréljük, akkor azt kapjuk, hogy

(1)f((a+b)(c+d)a+b+c+d)+f(abc+abd+acd+bcd(a+b)(c+d))=

=f((a+c)(b+d)a+b+c+d)+f(abc+abd+acd+bcd(a+c)(b+d)).

Legyen a=c, b=a2/d és t=ab+ba. Mint könnyen ellenőrizhető,

(a+b)(c+d)a+b+c+d=abc+abd+acd+bcd(a+b)(c+d)=a,

(a+c)(b+d)a+b+c+d=a2t2+t,

végül

abc+abd+acd+bcd(a+c)(b+d)=a2+t2t.

Ezeket behelyettesítve (1)-be,

(2)2f(a)=f(a2t2+t)+f(a2+t2t)

A t bármilyen 2-nél nem kisebb szám lehet, a 2t2+t pedig bármilyen 1-nél nem kisebb. Ezért minden xgey számpárhoz léteznek olyan a és t számok, hogy a2t2+t=x, a2+t2t=y és xy=a.