A számítástechnika-versenyben
kitűzött feladatok |
Kérjük, olvassa el a versenykiírást.
I. 40. Az ábrán egy 5x5-ös táblázat minden sora, minden oszlopa és a két főátlója egy-egy ötjegyű prímszámnak olvasható. A sorokat balról jobbra, az oszlopokat fölülről lefelé, a két főátlót pedig balról jobbra kell kiolvasni.
|
Írjunk programot (I40.pas, ...), amely beolvassa a prímszámok számjegyeinek összegét, valamint a bal felső sarokba írandó számjegyet, s ezek alapján egy ilyen táblázatot készít.
Példa: Számjegyek összege=11, bal felső sarok számjegye=1.
(10 pont)
I. 41. Egy négyzetet sötét és világos mezőkre osztunk. A négyzet tükörtengelyeire tükrözésével, valamint a négyzet forgatásával újabb ábrákat kaphatunk (nem biztos, hogy nem egyezik meg a kiinduló ábrával, vagy valamelyik másik transzformáció, transzformációk eredményével).
Készítsünk programot (I41.pas, ...), amely beolvassa egy NxN-es négyzet kitöltését (sorfolytonosan S vagy V betűket írhatunk be), majd kirajzolja a négyzetet és az összes különböző képet.
Példa: N=3, négyzet=((S,S,V),(V,V,V),(V,S,S)) esetén a kezdőkép és a transzformáltak:
(10 pont)
I. 42. Egy táblázatban tároljuk néhány valutáról, hogy 100 egység belőle hány forintot ér. Például 100 ausztrál dollár (AUD) 13 279 forint.
Készítsünk táblázatot (I42.xls), amelyben konstans valutatáblázatot használva a harmadik oszlopba bármelyik (de csak egy) valuta mellé beírva tetszőleges összeget, a táblázatkezelő kiszámolja, hogy ennyiért melyik valutából mennyit lehet kapni.
Példa:
|
|
(10 pont)
A számítástechnike feladatok megoldásai a következő címre küldendők:
Cím: szamtech@komal.hu