![]() | A számítástechnika-versenyben
kitűzött feladatok |
Kérjük, olvassa el a versenykiírást.
I. 46. Adott az 1...N elemeket tartalmazó N elemű H halmaz (1≤N ≤1000). Legyen A és B a H halmaz pontosan K elemű részhalmaza (1 ≤K ≤N-1). Azt mondjuk, hogy az A halmaz kisebb, mint a B halmaz, ha A∖B legnagyobb eleme kisebb, mint B∖A legnagyobb eleme. Írjunk programot (i46.pas, ...), amely beolvassa N, K és L értékét, majd megadja a H halmaz nagyság szerint csökkenő sorrendben L-edik K elemű részhalmazát.
Példa: N=5, K=2 esetén:
L=1 ⇒ részhalmaz: {5,4}
L=2 ⇒ részhalmaz: {5,3}
L=5 ⇒ részhalmaz: {4,3}
L=10 ⇒ részhalmaz: {2,1}
(10 pont)
I. 47. Készítsünk programot (i47.pas, ...), amely kirajzol a képernyőre egy kört, a körvonalon elhelyezi egy szabályos N-szög pontjait (egyet a kör képernyőn legfelső pontjába), majd a legfelsőt összeköti a tőle óramutató járásával ellentétes irányban lévő K-adikkal, azt a 2K-adikkal és így tovább, amíg vissza nem jut a kiinduló pontba. Ezután a kapott ábrát kiszínezi úgy, hogy az ,,azonos jellegű'' zárt területei azonos színűek, a ,,különböző jellegűek'' pedig különböző színűek legyenek. Feltételek: 3 ≤N≤50, 1 ≤K≤N/2.
(10 pont)
I. 48. Egy osztályba N tanuló jár. Szeretnénk az osztályt K (nem üres) csoportra osztani, de nem tudjuk, hogy ezt hányféleképpen lehet megtenni.
Készítsünk táblázatot (i48.xls), amelybe N értékét beírva (1≤N ≤20) ezt megkapjuk, azaz az ábrán bekeretezett rész I. sor K. oszlopában kiszámolja, hogy hányféleképpen lehet egy I tagú osztályt K darab nem üres részre osztani. A táblázatban csak azokon a pozíciókon látszódjanak értékek, ami értelmes a feladat szerint!
(10 pont)
A számítástechnike feladatok megoldásai a következő címre küldendők:
Cím: szamtech@komal.elte.hu