Fizikából kitűzött gyakorlatok és feladatok
2003. április
Kérjük, olvassa el a versenykiírást.
Mérési feladat |
M. 242. Mérjük meg a glicerin elég híg vizes oldatának fagyáspontját a hígítás (a glicerin tömegszázaléka) függvényében!
(6 pont)
Közli: Radnai Gyula, Budapest
Az elméleti versenyben kitűzött gyakorlatok és feladatokAz elméleti fizika feladatokra kapható pontszám a feladatok nehézségétől függ. Az 1-8. osztályosok versenyében minden hónapban a 3 legnagyobb, a 9-12. osztályosok versenyeiben minden hónapban az 5 legnagyobb pontszám számít be a pontversenybe. |
P. 3611. Tekintsük a pizzát r sugarú, m tömegű homogén, vékony korongnak! Egy 20o-os szeletet már kivágtunk, és megettük. A sugár hány százalékával tolódott el a pizza súlypontja?
(3 pont)
Közli: Varga Zsuzsa, Szeged
Tornyai Sándor fizikaverseny, Hódmezővásárhely
P. 3612. Egy kötél végére függesztett vödör ingamozgást végez. Csökken vagy nő a lengésidő, ha a vödörből a víz a vödör alján lévő lyukon keresztül lassanként kicsöpög?
(5 pont)
A Vermes Miklós fizikaverseny (Sopron) egyik feladata nyomán
P. 3613. Vashuzalból zárt karikát készítettünk, és az ábra szerint egy negyedkörének végpontjaiban egy-egy vezetéket forrasztottunk hozzá.
Mekkora a karikához vezető huzalokban folyó áram erőssége, ha a negyedkörnyi huzaldarab ellenállása 0,2 \(\displaystyle \Omega\), és a forrasztási pontok között 0,6 V feszültség mérhető?
(3 pont)
Közli: Holics László, Budapest
P. 3614. Adjunk becslést arra, milyen vastag rétegben lehetne egyenletesen lefedni a szárazföldet annyi búzaszemmel, amennyit a sakkjáték állítólagos feltalálója kért jutalmul a királytól. (Az első mezőre 1 szemet kért, és minden következőre kétszer annyit, mint az előzőre.)
(4 pont)
Kőnig Dénes (1884-1944) nyomán
P. 3615. Vízszintes felületen, egymástól 4 m távolságra lévő, azonos tömegű két test egyszerre indul el egymás irányába, majd a pálya közepén rugalmatlanul ütköznek. A jobb oldali, állandó sebességgel mozgó test kezdősebessége kétszerese a bal oldali, 0,5 m/s2 gyorsulással mozgó test kezdősebességének.
a) Mekkorák a kezdősebességek?
b) A mechanikai energia hány százaléka veszett el a rugalmatlan ütközés során?
(4 pont)
Közli: Kotek László, Pécs
P. 3616. Dugattyúval elzárt hengerben lévő levegő nyomása a térfogatával arányosan nő. A folyamat során a levegő 90 kJ hőt vesz fel.
Mennyi munkát végez a táguló gáz, és mennyivel nő az energiája?
(4 pont)
Közli: Légrádi Imre, Sopron
P. 3617. 100 V feszültségre feltöltött kondenzátort egy ellenálláson keresztül kisütünk. A kisütő áram erőssége a kezdeti 100 \(\displaystyle \mu\)A értékről 2 másodpercenként 60%-kal csökken.
a) Mekkora a kisütő ellenállás?
b) Mekkora a kondenzátor kapacitása?
c) Mennyi idő elteltével csökken az áram erőssége 0,41 \(\displaystyle \mu\)A-re?
(5 pont)
Közli: Szegedi Ervin, Debrecen
Nagy László fizikaverseny, Kazincbarcika
P. 3618. Két végtelen, egyenként d vastagságú, +\(\displaystyle \varrho\), illetve -\(\displaystyle \varrho\) térfogati töltéssűrűségű lemez közvetlenül egymás mellett helyezkedik el.
Adjuk meg és ábrázoljuk az elektromos térerősséget, valamint a potenciált a lemezektől mért távolság függvényében!
(5 pont)
Közli: Kotek Gyula, Pécs
P. 3619. Egy elektronnyaláb merőlegesen lép be olyan homogén mágneses térbe, ahol a Lorentz-erő R sugarú körív befutására készteti. A mágneses tér ,,szélessége'' \(\displaystyle \ell\)=R/5, és tőle L=5R távolságban van az a fluoreszkáló ernyő, ahová az elektronok becsapódnak. Mekkora az elektronnyaláb eltérülése az ernyőn? Mi történne, ha a gyorsítófeszültséget a) negyed, b) huszonötöd részére csökkentenénk?
(4 pont)
Közli: Veres Zoltán, Margitta (Románia)
P. 3620. Két, egyenként 10 N/m rugóállandójú gumiszál kapcsolódik a vízszintes, súrlódásmentes talajon lévő 1 kg tömegű test két oldalához. A gumiszálakat bizonyos \(\displaystyle \Delta\) hosszúsággal megnyújtva, végeiket rögzítjük. Ezután a testet 2-lel kitérítjük az egyik rögzítési pont felé, majd elengedjük.
Határozzuk meg a kialakuló rezgőmozgás periódusidejét!
(5 pont)
Közli: Pálfalvi László, Pécs
P. 3621. Egy dugattyúval elzárt hengeres edényben gáz van. A henger fala szigetelő, alaplapja és a dugattyú azonban fémből készült, és síkkondenzátorként viselkedik, ha elektromos feszültséget kapcsolunk rá. Kezdetben a fegyverzetek közötti távolság d0, a bezárt gáz nyomása megegyezik a külső légnyomással.
Hogyan változik a fegyverzetek közötti távolság, ha U feszültségre kapcsoljuk a ,,kondenzátort''? Tegyük fel, hogy a gáz hőmérséklete állandó.
(5 pont)
Közli: Varga István, Békéscsaba
A fizika feladatok megoldásai a következő címekre küldhetők:
- KöMaL Szerkesztőség
Budapest 112, Pf. 32. 1518
- megoldas@komal.hu (Az interneten keresztül történő
beküldésről olvassa el tájékoztatónkat)