Az A. 505. feladat (2010. március) |
A. 505. Az ABCD húrnégyszögben O1 és O2 az ABC, illetve az ABD háromszögbe írt kör középpontja. Az O1O2 egyenes a BC egyenest E-ben, az AD egyenest F-ben metszi.
(a) Igazoljuk, hogy létezik egy olyan k kör, ami E-ben, illetve F-ben érinti a BC és az AD egyenest.
(b) Mutassuk meg, hogy k érinti az ABCD négyszög köré írt kört is.
Javasolta: Nagy János (Budapest)
(5 pont)
A beküldési határidő 2010. április 12-én LEJÁRT.
Megoldásvázlat. (a) Jelöljük a körülírt kört k0-lal, és legyen G,H,I rendre a kör AB, BC, DA íveinek felezőpontja. Az ABC háromszögben AH és CG szögfelezők, tehát O1 ezek metszéspontja; hasonlóan O2 a BI és DG húrok metszéspontja. Ismert továbbá, hogy O1 és O2 rajta van a G középpontú, A-n és B-n átmenő körön. Az O1O2G háromszög tehát egyenlő szárú.
A CO1E és DO2F háromszögekben
és
CO1E=GO1O2=O1O2G=FO2D,
tehát FEC=DFE. Ebből pedig következik, hogy létezik a BC egyenest E-ben, az AD egyenest F-ben érintő k kör.
(b) Legyen az AB és EF egyenesek metszéspontja P, a PG egyenes és k0 második metszéspontja T. (Ha AB és EF párhuzamosak, akkor P a két egyenes ideális pontja és T=G.)
A Pascal-tételt az ABCGTH (piros) hatszögre alkalmazva kapjuk, hogy ABGT=P, CGHA=O1 és BCTH egy egyenesen van; következésképp a TH egyenes átmegy az E ponton. Hasonlóan, a Pascal-tételt a BADGTI (zöld) hatszögre alkalmazva kapjuk, hogy a TI egyenes átmegy az F ponton.
A k0 körhöz H-ban és I-ben, illetve a k-hoz E-ben és F-ben húzott érintők párhuzamosak. Ezért a HE egyenes és az IF egyenes is átmegy a két kör külső hasonlósági pontján. Tehát HEIF=T a két kör külső hasonlósági pontja. De a hasonlósági pont csak akkor lehet rajta valamelyik körön, ha a két kör érinti egymást.
(A fenti megoldás Ilja Bogdanovtól származik.)
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Bodor Bertalan, Éles András, Frankl Nóra, Nagy 235 János, Nagy 648 Donát. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2010. márciusi matematika feladatai