Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4660. feladat (2014. november)

B. 4660. Egy körmérkőzéses bajnokságban mindenki mindenkivel pontosan egyszer játszik. A győzelem 3, a döntetlen 1, a vereség 0 pontot ér, pontegyenlőség esetén a csapatok közti sorrendet sorsolással állapítják meg. A bajnokság jelenleg is tart, a tabellát az A csapat vezeti. Tudjuk, hogy ha A a hátralevő fordulókban pontosan x pontot szerez még, akkor biztosan bajnok lesz. Ha viszont A több, mint x pontot szerez, akkor nem biztos, hogy az élen végez. (A szerezhet még x-nél több pontot.) Hány forduló van még hátra a bajnokságból?

Javasolta: Vígh Viktor (Szeged)

(5 pont)

A beküldési határidő 2014. december 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelöljük n-nel a hátralevő fordulók számát. Meg fogjuk mutatni, hogy n>1 esetén mindig lehet példát adni a feladat állítására, ám n=1 esetén nem.

Ha n=1, akkor már csak 1 forduló van hátra, és amennyiben az A csapat több pontot szerez mint x, akkor is biztosan megnyeri a bajnokságot, hiszen már x pont szerzése estén is nyert volna.

Ha n2, akkor x=3n4-re adunk példát az állításra. Legyen a tabellán 2. csapat a B, neki van a legnagyobb esélye, hogy utolérje az élen álló csapatot. Tegyük fel, hogy A játszik még B-vel, hogy B a hátralévő többi, nem A ellen vívott mérkőzését megnyeri, és hogy rajtuk kívül van még legalább két csapat, akik egymás között mindig döntetlent játszanak (ekkor ugyanis egyik sem éri utol a B csapatot sem).

Az A csapat csak akkor szerezhet n fordulóban 3n4 pontot, ha kettő kivételével minden meccsét megnyeri, a maradék kettőn pedig döntetlent játszik. Így ha A-nak k pontja volt, és B-nek k3, akkor A-nak k+3n4 lesz, míg B-nek (k3)+(3n2)=k+3n5, vagyis A megnyeri a bajnokságot.

A csak úgy szerezhet az utolsó n fordulóban 3n3 pontot, ha pontosan egy meccset elveszít, a többit megnyeri. Ha a B ellen veszít, akkor a végén k+3n3 pontja lesz, míg B-nek k3+3n. Tehát pontegyenlőség alakul ki, ekkor sorsolással döntenek, vagyis nem biztos, hogy A nyer.

A-nak lehet úgy 3-mal több pontja, mint B-nek, ha az eddigi összes meccsét megnyerte, B pedig pontosan egyet elveszített, a többit pedig megnyerte. Ha eddig m forduló volt, akkor A-nak 3m, B-nek pedig 3m3 pontja van. A többi csapat egymással mindig döntetlent játszott, nekik m pontjuk van, kivéve a harmadik helyezettet, aki a B-t legyőzte. Ennek a csapatnak m+2 pontja van. Teljesülnie kell, hogy 3m3>m+2, amiből m3 következik. Tehát az általunk adott példában a fordulók száma legalább 3+n, a csapatok száma pedig legalább 4+n.

Bereczki Zoltán (Szegedi Radnóti Miklós Kís. Gimn. és Ált. Isk. 12. évf.) és Geng Máté (Budapest, Németh László Gimn., 12. évf.) dolgozata alapján


Statisztika:

57 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Baran Zsuzsanna, Bereczki Zoltán, Cseh Viktor, Csorba Benjámin, Czirkos Angéla, Éles Márton, Geng Máté, Hansel Soma, Horeftos Leon, Horváth Miklós Zsigmond, Katona Dániel, Lajkó Kálmán, Márki-Zay Anna, Mikulás Zsófia, Mócsy Miklós, Nagy Kartal, Nagy-György Pál, Schwarcz Tamás, Szakály Marcell, Szebellédi Márton, Temesi András, Tóth Viktor, Zolomy Kristóf.
4 pontot kapott:Bencze Tamás, Cseh Kristóf, Imolay András, Kátay Tamás, Keresztfalvi Bálint, Leitereg Miklós, Molnár 410 Roland, Molnár-Sáska Zoltán, Olexó Gergely, Szajbély Zsigmond, Vágó Ákos, Váli Benedek, Williams Kada.
3 pontot kapott:7 versenyző.
2 pontot kapott:8 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.
Nem versenyszerű:3 dolgozat.

A KöMaL 2014. novemberi matematika feladatai