Az A. 604. feladat (2013. december) |
A. 604. Adott egy egészekből álló, (2n-1)×(2n+1-1) méretű táblázat. Igazoljuk, hogy lehetséges a táblázatból 2n-1 oszlopot törölni úgy, hogy a megmaradó (2n-1)×2n-es résztáblázat minden sorában az elemek összege páros legyen.
(5 pont)
A beküldési határidő 2014. január 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelölje aij az i-edik sor j-edik elemét. Tetszőleges indexekre legyen a j1-edik, ..., j2n-edik oszlopokból álló résztáblázat, és legyen
A résztáblázat i-edik sorában az elemek összege akkor és csak akkor páros, ha az összeg páratlan; következésképp, a résztáblázat akkor teljesíti kívánt tulajdonságokat, ha páratlan.
Tekintsük a következő összeget:
(1) |
Megmutatjuk, hogy S mindig páratlan. Ez bizonyítja, hogy felvesz páratlan értéket, és a kívánt résztáblázat valóban létezik.
Kibontva (1)-ben a zárójeleket, láthatjuk, hogy az S összeg alakú szorzatok összege, ahol 0k2n+1-1, , és 1v1,...,vk2n+1-1. (A k=0 esetben a szorzat üres, értékét 1-nek definiáljuk.)
Most számláljuk össze, hogy az tag hányszor fordul elő (1)-ben. Ez a tag pontosan pontosan akkor elő a szorzatban, mégpedig pontosan 1-szer, ha a v1,...,vk indexek szerepelnek j1,...,j2n között.
Tegyük fel, hogy összesen m különböző érték szerepel v1,...,vk között, ahol m=|{v1,...,vk}|k. Ezzel már m darabot megadtunk a j1,...,j2n indexek közül; a többi 2n-m értéket a fel nem használt 2n+1-1-m érték közül kell kiválasztanunk. Tehát, az tag pontosan alkalommal fordul elő S-ben. Így hát
(2) |
A megoldás befejezéséhez megmutatjuk, hogy csak m=0 esetén páratlan; 1m2n-1 esetén pedig páros. (Ez a binomiális együtthatók jól ismert tuajdonságaiból is következik, mint például a Lucas-lemma.)
Ha m=0, akkor
A szorzat minden egyes tényezőjére igaz, hogy a számlákó és a nevező prímtényezős felbontásában a 2 kitevője ugyanaz, ezért a szorzat páratlan.
Ha 1m2n-1, akkor
A 2 kitevője (2n-m)-ben kisebb, mint n, így páros.
Tehát, (2) jobboldalán minden tag páros, kivéve az kezdőtagot, ami páratlan. Az S szám tehát páratlan, ami bizonyítja az állítást.
Statisztika:
2 dolgozat érkezett. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2013. decemberi matematika feladatai