Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 685. feladat (2016. december)

A. 685. Legyen AB és CD két húr az Ω körben. Válasszunk ki egy olyan ω kört, amely érinti az AB és CD szakaszokat az M, illetve N belső pontjaikban, és metszi az Ω kört a P és Q pontokban. Tegyük fel, hogy egy Ω-tól és ω-tól különböző harmadik kör, ω szintén átmegy a P és Q pontokon, és metszi az MN egyenest az M és N pontokban. Bizonyítsuk be, hogy az A, B, C, D, M és N egy olyan kúpszeleten vannak, amely érinti az ω kört az M és N pontokban.

Javasolta: Ilya Bogdanov és Pavel Kozhevnikov (Moszkva)

(5 pont)

A beküldési határidő 2017. január 10-én LEJÁRT.


Megoldásvázlat. Legyen az Ω és az ω körök, valamint az MN egyenes egy-egy (rendre másod-, másodfokú, illetve lineáris egyenlete f(x)=0, g(x)=0, illetve m(x)=0.

Az g(x)=0 és m(x)2=0 egyenletek által generált kúpszeletsor azokból a kúpszeletekből áll, amelyeknek az ω körrel kétszeres metszéspontja van az M és N pontokban; az AB és CD egyenesek uniója is ebben a sorban van, tehát az egyenlete

g(x)+αm(x)2=0alkalmas nemnulla αR-rel.(ABCD)

Az Ω és ω körök által meghatározott körsor elemei az P, Q pontokon átmenő körök (beleértve a PQ egyenest is). Tehát az ω kör is eleme ennek a körsornak; az egyenlete

g(x)+βf(x)=0alkalmas nemnulla βR-rel.(ω)

Tekintsük a

g(x)+αm(x)2+βf(x)=0(κ)

egyenletű κ kúpszeletet. Ez a kúpszelet eleme az Ω kör és az ABCD egyenespár által meghatározott kúpszeletsornak, így átmegy az A, B, C és D pontokon. Továbbá, ez az egyenlet lineáris kombinációja az m(x)2=0 egyenletnek és ω egyenletének; tehát κ-nak kétszeres metszéspontja van az ω körrel az M és N pontokban, vagyis κ érinti az ω kört M-ben és N-ben. A κ kúpszelet létezést kellett bizonyítanunk.

A megoldás teljességéhez az is szükséges, hogy a (κ) egyenlete nem esik ki; ez következik abból, hogy az egyenlet nem teljesülhet a P és Q pontokra.

Megjegyzés. Az állításnak speciális esete a következő ismert tény: Létezik olyan kör, amely átmegy a P és Q pontokon, érinti AD és BC egyeneseket, és az érintési pontok az MN egyenesen vannak.


Statisztika:

3 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Bukva Balázs, Matolcsi Dávid, Williams Kada.

A KöMaL 2016. decemberi matematika feladatai