Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 686. feladat (2017. január)

A. 686. Az ABC háromszög beírt köre ω. A BC oldalhoz hozzáírt kör a BC egyenest az A1 pontban érinti. Legyen X egy tetszőlegesen felvett pont az AA1 szakasz A1-en túli meghosszabbításán, és messe a BC egyenes az X-ből ω-hoz húzott érintőket Y-ban, illetve Z-ben úgy, hogy BY<BZ. Mutassuk meg, hogy XYXZ nem függ az X pont helyétől.

Orosz feladat

(5 pont)

A beküldési határidő 2017. február 10-én LEJÁRT.


Megoldásvázlat. Jelöljük a BC oldalhoz hozzáírt kört ωA-val, és legyen a beírt kör érintési pontja a BC szakaszon A0. Jelöljük ω-vel az XZY háromszög beírt körét. Az B és C, valamint a Z és Y pontok szerepének felcserélésével az eredetivel ekvivalens állítást kapunk, így az általánosság csorbítása nélkül felehetjük, hogy BA0BA1.

Az ω és ωA körök külső közös érintői az AB és AC egyenesek; ezek metszéspontja, A a két kör külső hasonlósági pontja. Ezért az ωA hozzáírt kört az A pontból az ω beírt körbe kicsinyíthetjük. Legyen a kicsinyítés során az A1 pont képe a T pont; az ωA kör BC érintője az ω kör T pontban húzott érintőjébe megy át; ebből láthatjuk, hogy a beírt körhöz T-ben húzott érintő párhuzamos BC-vel, vagyis A0T átmérője a beírt körnek.

Hasonlóan, az XY és XZ egyenesek az ω és ω körök külső közös érintői, ezért az ω kört az X pontból az ω körbe kicsinyíthetjük; az ω-hoz T-ben húzott érintő képe az ω kör BC érintője, ezen belül is a T érintési pont képe az A1 érintési pont.

Az XZY háromszögben ω a beírt, ω a ZY oldalhoz hozzáírt kör; ha az XZY háromszög kerülete s, akkor a szokásos módon az Y csúcsból a körökhöz húzott érintő szakaszok hossza YA1=sXZ, illetve YA0=sXY. A kettő különbségéből

XYXZ=YA1YA0=A0A1.

Az A0 és A1 pontok, és velük együtt az A0A1 távolság is független az X pont helyétől.


Statisztika:

12 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Baran Zsuzsanna, Bukva Balázs, Cseh Kristóf, Döbröntei Dávid Bence, Egri Máté, Gáspár Attila, Imolay András, Lajkó Kálmán, Matolcsi Dávid, Németh 123 Balázs, Váli Benedek, Williams Kada.

A KöMaL 2017. januári matematika feladatai