![]() |
Az A. 716. feladat (2018. február) |
A. 716. Az ABC háromszög belsejében, az A-ból induló szögfelezőn felvettünk egy D pontot. Legyen a BD és AC egyenesek metszéspontja E, a CD és AB metszéspontja F. Az ABC háromszög körülírt körét az EF egyenes a P és Q pontokban metszi. Mutassuk meg, hogy ha O a DPQ kör középpontja, akkor OD merőleges BC-re.
Javasolta: Michael Ren (Andover, Massachusetts, USA)
(5 pont)
A beküldési határidő 2018. március 12-én LEJÁRT.
1. megoldás ("minimalista"). Ha AB=AC, akkor O és D is ¯BC felezőmerőlegesére illeszkedik, így az állítás nyilvánvaló. Innentől feltehetjük, hogy c=AB<AC=b. Mivel D,E,F nincsenek egy egyenesen, ezért D,P,Q sincs egy egyenesen, vagyis valóban létezik a DPQ kör és annak O középpontja.
Messe BAC∠ belső ill. külső szögfelezője ¯BC-t az U ill. V pontban. Szögszámolással világos, hogy ha az ABC kör A-ban húzott érintője S-ben metszi BC egyenest, akkor S az ¯UV felezőpontja. Mivel V az U-nak ¯BC-re vonatkozó harmonikus párja (avagy mivel felírhatjuk az ABC háromszögre a Menelaosz- és Ceva-tételt ill. szögfelező-tételt), így V∈EF.
Lemma. Legyen FV∩AS=K (míg FC∩AU=D). Ekkor DK párhuzamos BC-vel.
Bizonyítás. Osztóviszonyokkal számolunk. (Ha X,Y,Z egy egyenes különböző pontjai, (XYZ)=±XZZY, ahol az előjel pozitív ill. negatív, ha →XZ és →ZY azonos ill. ellentétes irányú.)
Előbb belátjuk, hogy (BCU)=(BVS). Ehhez BC egyenesre számegyenesként tekintünk; a rajta lévő pontok nevével számokat jelöljünk. A számegyenes origója legyen B=0, és az egység legyen olyan, hogy C=b+c legyen. Ekkor a szögfelezőtétel szerint T=c, illetve
V−BV−C=cb⟹V=−c(b+c)b−c,
valamint
S=U+V2=12(−c(b+c)b−c+c)=−c2b−c,
ahonnan
(BVS)=B−SS−V=c2/(b−c)(−c2+c(b+c))/(b−c)=cb=(BCT).
A Menelaosz-tétel szerint
(CFD)⋅(FBA)⋅(BCU)=−1,
(VFK)⋅(FBA)⋅(BVS)=−1.
Ebből következik, hogy (CFD)=(VFK), így hasonlóság miatt CV és DK párhuzamos. ◼
A megoldásra térve, felírjuk K-nak (ABC)-re való hatványát. Mivel KA érinti ABC kört, KA2=KP⋅KQ. Mivel KA=KD, ezért KD2=KP⋅KQ. Ebből, mivel K,P,Q ebben a sorrendben következnek egy egyenesen, következik, hogy KD érinti DPQ kört. Tehát OD merőleges KD-re s így BC-re is.
Megjegyzés ("Hogyan lehetett rájönni?"). A geometriára sokszor gondolhatunk asszociációs játékként, némi számolási technikával kiegészítve. A DPQ kört úgy definiáltuk, mint a D-n áthaladó kör, melynek ABC körrel vett hatványvonala EF egyenes. Az EF egyenes pedig áthalad U harmonikus párján, ami D választásától független pont. A valódi kulcsötlet azonban az "egy kör pontjának elhelyezkedése az érintőjének irányával vizsgálható": ehhez kapcsolódik az A.686. feladat lemmája is. Tehát az OD⊥BC merőlegesség helyett a D-ben húzott érintő BC-vel való párhuzamosságát látjuk be. Emiatt pedig célszerűvé válik az ABC kör, a DPQ kör és a D ponttá fajuló kör hatványpontját vizsgálni, ami éppen a K pont. Elegendő utána észrevenni, hogy akkor KA érintené ABC kört: ezt követően az ábra lecsupaszításával egyszerű arányszámításra redukálható a feladat.
2. megoldás ("megtaláljuk a kis feladat mögött rejlő nagy ábrát"). Jelölje az ABC kört ω, és legyen N a CAB körív felezőpontja. Legyen Ω a N középpontú, B,C-n átmenő kör; legyen R=Ω∩CD és S=Ω∩BD. Kerületi és középponti szögekből BRD∢=12BNC∢=12BAC∢=BAD∢, tehát A,D,B,R egy körön vannak (irányított szögeket használtunk, lásd pl. itt). Hasonlóan látjuk, hogy A,D,C,S egy körön vannak.
Az AB egyenes az ABDR kör és ω hatványvonala, a DR egyenes pedig az ABDR és DRS körök hatványvonala. Ezért az F=AB∩DR pont a három kör hatványpontja, és rajta van a DRS kör és ω hatványvonalán. Hasonlóan kapjuk, hogy az E pont is rajta van a DRS kör és ω hatványvonalán. Az EFPQ egyenes tehát a DRS kör és ω hatványvonala. A P,Q pontok rajta vannak az egyik körön és a hatványonalon, tehát rajta vannak a másik körön is: P és Q rajta van a DRS körön.
Ezek után legyen DT a DPQRS kör egy érintője az ábra szerint. Ekkor RDT∢=RSD∢=RCB∢, vagyis DT‖, ami ekvivalens az állítással.
Megjegyzés ("Hogyan lehetett rájönni?"). A fenti ábrához fogható szép részletek megtalálása várhatóan sok kukába való részlet észrevételével jár együtt, hacsak nem kiváltképp leleményes vagy szerencsés a feladatmegoldó. Emellett átláthatóság végett gyakran válik érdemessé részábrákat rajzolni. A teljes ábra:
\displaystyle \bullet az \displaystyle \Omega kör és az egy ponton átmenő \displaystyle BC,EF,AN,RS, illetve \displaystyle BR,CS,AD egyenesek;
\displaystyle \bullet egy inverzió, melynek hatása \displaystyle B\leftrightarrow C, \displaystyle A\leftrightarrow N, \displaystyle P\leftrightarrow Q, \displaystyle R\leftrightarrow S, s egy másik inverzió, melynek hatása \displaystyle A\leftrightarrow D, \displaystyle B\leftrightarrow R, \displaystyle C\leftrightarrow S;
\displaystyle \bullet felírható egy Pascal-tétel a \displaystyle BBRCCS hatszögre, szögfelezőtétel+Ceva+Menelaosz az \displaystyle ABC háromszögre, Desargues-tétel az \displaystyle ABC és \displaystyle DRS háromszögekre;
\displaystyle \bullet ily módon még sok kör, köztük a \displaystyle PQRS kör is.
A legnehezebb lépés talán annak belátása, hogy a \displaystyle D pont illeszkedik a \displaystyle PQRS körre. Onnan egyszerűen adódik, hogy a \displaystyle DRS kör \displaystyle D-beli érintője párhuzamos \displaystyle BC-vel.
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Bukva Balázs, Gáspár Attila, Imolay András, Janzer Orsolya Lili, Matolcsi Dávid, Schrettner Jakab. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2018. februári matematika feladatai
|