Loading [MathJax]/jax/element/mml/optable/MathOperators.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 720. feladat (2018. március)

A. 720. Egy pozitív egész számot elevennek nevezünk, ha van 1010100-nál nagyobb prímosztója. Bizonyítsuk be, hogy ha S eleven pozitív egészekből álló végtelen halmaz, akkor létezik olyan végtelen T részhalmaza, melynek bármely véges nemüres részhalmazában az elemek összege eleven szám.

(5 pont)

A beküldési határidő 2018. április 10-én LEJÁRT.


Megoldási ötletek. Hogy alkalmas végtelen TS-t találjunk, természetesen S-nek megfelelő véges \displaystyle T_1\subsetneq T_2\subsetneq \dots részhalmazainak láncának létezését igazoljuk, majd \displaystyle T=\bigcup_{i=1}^\infty T_i választással élünk. (Magyarul, \displaystyle T rekurzióval lesz megadva.)

Legyen \displaystyle E az eleven számok halmaza és \displaystyle E^c a nem eleven számok halmaza. Jegyezzük meg: \displaystyle E^c az \displaystyle m darab \displaystyle p\le 10^{10^{100}} prímből képezhető szorzatokat tartalmazza.

Legtermészetesebb ötlet lenne belátni, hogy bármely \displaystyle \{a_1<\dots<a_k\}\subset S-hez van \displaystyle a_{k+1}\in S (\displaystyle a_{k+1}>a_k), melyre \displaystyle \{a_1,\dots,a_k,a_{k+1}\}-ben minden véges összeg \displaystyle \in E. Ez azonban nem működik: adott \displaystyle a_1\in S-hez lehet, hogy csak olyan \displaystyle a_2\in S választható, melyre \displaystyle a_1+a_2\in E^c (bizonyításáért lásd a 2. megjegyzést).

Ehelyett próbálkozhatunk egyszerre \displaystyle N darab \displaystyle T=\{a_{i_1},a_{i_2},\dots\} halmazjelölt indításával: elég, ha az \displaystyle N jelölt közül egyetlent sikerül végtelen sokszor meghosszabbítani.

Megoldás. Képzeljünk el \displaystyle N=2^m+1 darab dobozt. A dobozokban egymás után helyezzük el \displaystyle S-nek az \displaystyle a_1,a_2,\dots elemeit, ügyelve arra, hogy

\displaystyle \bullet minden dobozban az elemek összegei eleven számok,

\displaystyle \bullet \displaystyle a_{j+1}>a_1+a_2+\dots+a_j: ez, mint indukcióval látható, biztosítja, hogy az \displaystyle a_1,a_2,\dots számok és véges összegeik páronként különbözőek legyenek.

Állítás. Ha már ily módon az \displaystyle a_1,\dots,a_k\in S számokat elhelyeztük, akkor alkalmas \displaystyle a_{k+1}\in S-et is elhelyezhetünk megfelelő módon valamelyik dobozban.

Bizonyítás. Tegyük fel indirekt, hogy ez nem lehetséges, és jelölje \displaystyle \mathcal{A} az \displaystyle a_1,a_2,\dots,a_k-ból képezhető \displaystyle (2^k-1)-féle összeg halmazát. Ekkor ha \displaystyle a_{k+1} nem helyezhető el egyik dobozban sem, megadható

\displaystyle \sigma_1,\sigma_2,\dots,\sigma_N\in \mathcal{A}

(minden doboz ad legalább egyet) úgy, hogy

\displaystyle a_{k+1}+\sigma_1,a_{k+1}+\sigma_2,\dots,a_{k+1}+\sigma_N\in E^c.

Minden lehetséges \displaystyle a_{k+1}-hez rendelhető egy-egy ilyen \displaystyle (\sigma_1,\dots,\sigma_N) sorozat, de ez a sorozat véges sokféle lehet. Indirekt feltevésünk miatt végtelen sok ilyen \displaystyle a_{k+1}\in S van, így skatulya-elv szerint van \displaystyle s_1,s_2,\dots,s_N\in\mathcal{A} (páronként különbözőek) úgy, hogy végtelen sok \displaystyle a\in S-re

\displaystyle a+s_1,a+s_2,\dots,a+s_N\in E^c.\displaystyle (\star)

Ez azonban csak véges sokféle \displaystyle a pozitív egészre teljesülhet. Az A.717. feladat trükkjét alkalmazva, írjunk fel minden \displaystyle n pozitív egészt \displaystyle n=dx^2 alakban, ahol \displaystyle d négyzetmentes (semely prím négyzetével sem osztható). Ha \displaystyle n\in E^c, akkor \displaystyle d értéke \displaystyle 2^m-féle lehet, így \displaystyle E^c lefedhető

\displaystyle 2^m\quad \text{darab} \quad \mathcal{N}_d=\{d\cdot 1^2,d\cdot 2^2,\dots\}

alakú halmazzal. Ha tehát \displaystyle (\star) valamely \displaystyle a-val fennáll, akkor skatulya-elv szerint lesz \displaystyle i<j, melyre \displaystyle a+s_i,a+s_j\in \mathcal{N}_d valamelyik \displaystyle d-re. Figyeljük meg azonban, hogy \displaystyle \mathcal{N}_d-ben a nagyságbeli sorrendben szomszédos elemek különbsége végtelenhez tart, így alkalmas \displaystyle K_d küszöbre nincs két \displaystyle K_d-nél nagyobb, \displaystyle \le \max\mathcal{A} eltérésű eleme. Létezik így olyan \displaystyle K=\max K_d küszöb, melyre nincs a \displaystyle 2^m darab \displaystyle \mathcal{N}_d halmazunk egyikének sem két \displaystyle K-nál nagyobb, \displaystyle \le \max \mathcal{A} eltérésű eleme. Ekkor \displaystyle a>K esetén \displaystyle (\star) nem állhat fenn. Ez pedig ellentmond az indirekt feltevésünknek. \displaystyle \blacksquare

Így a dobozokban elhelyeztünk egy \displaystyle a_1,a_2,\dots végtelen sorozatot; skatulya-elv szerint valamely doboz alkalmas végtelen \displaystyle T halmazt szolgáltat.

Megjegyzés. 1. Ez a feladat kapcsolódik a Ramsey-féle problémakörhöz (érdeklődőknek: katt ide). A Ramsey-tétel és Van der Waerden-tétel bizonyítása is kapcsolódik módszerünkhöz olyan értelemben, hogy ügyesen megadott algoritmussal/indukciós feltevéssel igazolja bizonyos rendszerezett struktúra létezését.

2. Szeretnénk \displaystyle a_1\in E-t találni, melyhez végtelen sok \displaystyle a_2\in E létezik, melyre \displaystyle a_1+a_2\in E^c. Tegyük fel indirekt, hogy ez nem lehet, vagyis minden \displaystyle a\in E-hez véges sok kivétellel minden \displaystyle b\in E-re \displaystyle a+b\in E. Az A.708. feladat módszerével kapjuk, hogy egy ilyen tulajdonságú halmazra \displaystyle E=\{dx:x\in E_0\}, ahol \displaystyle E_0 olyan halmaz, mely véges sok kivétellel minden természetes számot tartalmazza. De jelen esetben \displaystyle E elemeinek legnagyobb közös osztója \displaystyle 1, míg \displaystyle E^c végtelen, így a javasolt módszer bizonyítottan nem működhet.

3. Köszönet illeti Balka Richárdot a megoldással kapcsolatos értékes meglátásaiért.


Statisztika:

5 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Bukva Balázs, Gáspár Attila, Imolay András, Matolcsi Dávid, Schrettner Jakab.

A KöMaL 2018. márciusi matematika feladatai