Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Mathematical and Physical Journal
for High Schools
Issued by the MATFUND Foundation
Already signed up?
New to KöMaL?

Problem A. 733. (October 2018)

A. 733. Circle ω lies in the interior of circle Ω, on which a point X moves. The tangents from X to ω intersect Ω for the second time at points AX and BX. Prove that the lines AB are either all tangent to a fixed circle, or they all pass through a point.

(7 pont)

Deadline expired on November 12, 2018.


Sorry, the solution is available only in Hungarian. Google translation

Megoldás. Észrevehetjük, hogy a feladat kapcsolódik a Poncelet-tételhez. Mint Hraskó András cikkében, kulcsötletünk megadni egy "mértéket" az Ω körön úgy, hogy az ω kört érintő irányított egyenesekhez tartozó megfelelő ívekhez azonos mérték tartozzék.

Válasszunk koordináta-rendszert, melyben Ω az egységkör, és paraméterezzük Pφ=(cosφ,sinφ) módon. Egy PΩ ponthoz hozzárendelhetjük azt a QΩ és Tω pontot, melyre PQ T-ben érinti ω-t és az ω kör a PQ irányított egyenes bal félsíkjára esik. (A bal félsík algebrailag a következőképp adható meg: legyen PQ vektor +90-kal való elforgatottja n, ekkor a bal félsík {x:n(xP)0}.)

Koordináta-geometriai számítással könnyen ellenőrizhető, hogy a P-hez Q-t ill. T-t hozzárendelő függvények folytonosak. Ha P=Pφ, jelölje ψ(φ) azt a szöget, melyre 0<ψ(φ)φ2π és Q=Pψ(φ).

Tekintsünk két ilyen pontot: P=Pφ és P=Pφ. Tekintsük értelemszerűen a Q,T és Q,T pontokat. Ha S=PQPQ (elég közeli P,P-re S létezik), akkor a kerületi szögek tételéből belátható PSPQSQ, s ezzel

QQPP=QSSP.

Ha φφ (azaz: ha φ helyére egy φ-hez konvergáló sorozat tagjait írjuk), akkor TT-ből belátható ST, s így QQ miatt QSSPQTTP. Másrészt, a szinusztétel miatt

QQPP=2sinψ(φ)ψ(φ)22sinφφ2,

ezért QQPPQTTP-ből az ismert limx0sinxx=0 összefüggés segítségével ψ(φ)ψ(φ)φφQTTP következik. A derivált definíciója szerint így

dψdφ=QTTP.

Ha az (u,v) középpontú, r sugarú k kör egyenletét k(x,y)=(xu)2+(yv)2r2=0 alakban adjuk meg, akkor a Pitagorasz-tétel szerint egy P külső pontjára k(P) a P-ből a körhöz húzható érintő hosszának négyzetét adja meg. Ily módon

dψdφ=ω(Pψ(φ))ω(Pφ).

Most tekintsük az f(P)=1ω(P) "eloszlást", ami folytonos függvény. Az [α,β] által paraméterezett ív "mértéke" pedig legyen βαf(Pθ)dθ (folytonosság miatt az integrál létezik). A PQ ív mértéke (P=Pφ) ekkor:

I(φ)=ψ(φ)φf(Pθ)dθ

A függvény konstans, hisz differenciálva:

dIdφ=f(ψ(φ))dψdφf(φ)=0.

Tehát az Ω körnek ω-t érintő húrjaihoz tartozó ívek mértéke mindig egy adott I érték. Sőt, I mértékű ív csak [φ,ψ(φ)] által paraméterezett ív lehet.

A megoldás kulcsa az az észrevétel, hogy ha a Γ kört a Γ(x,y)=λω(x,y)+(1λ)Ω(x,y) egyenlettel definiáljuk (tehát ω,Ω,Γ egy körsorra esnek), akkor PΩ-ra Γ(P)=λω(P), így λ>0-ra Γ az Ω belsejébe esik. Mint láttuk, az ˜f(P)=1Γ(P) "eloszlás" mellett a Γ kört érintő húrok ívének mértéke állandó. Azonban ˜f=λ1/2f, így az f eloszlással is egy K állandó lesz a Γ kört érintő húrok mértéke. Sőt, K mértékű ív csak Γ-t érintő húrhoz tartozhat.

Legyen a teljes Ω kör mértéke:

J=φ+2πφf(Pθ)dθ.

Ekkor az AXB háromszög egy adott helyzete esetén (feltéve, hogy AXB pozitív körüljárású), A=Pφ esetén az Ω kört [φ,φ+2π]-vel paraméterezve: X=Pψ(φ), B=Pψ(ψ(φ)), és

J=ψ(φ)φf(Pθ)dθ+ψ(ψ(φ))φf(Pθ)dθ+φ+2πψ(ψ(φ))f(Pθ)dθ.

Tehát BA ív mértéke X bármely helyzetére J2I>0. Mivel Ω bármely BA ívéhez található Γ a körsoron, melyre BA (jobbról) érinti Γ-t, így egy adott BA-hoz szerkesztve Γ-t, K=J2I adódik. Ekkor pedig X bármely helyzetére az AB egyenes érinti Γ kört.

Schrettner Jakab megoldása alapján


Statistics:

4 students sent a solution.
7 points:Schrettner Jakab.
6 points:Milan Haiman.
1 point:1 student.
0 point:1 student.

Problems in Mathematics of KöMaL, October 2018