Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 817. feladat (2022. január)

A. 817. Legyen ABC egy tetszőleges háromszög. Tekintsük azt a kört, amely érinti az AB és AC oldalt, és belülről érinti a háromszög körülírt körét a T pontban. A háromszög beírt körének középpontja legyen I, és a beírt kör érintse a BC, CA, illetve AB oldalt a D, E, illetve F pontban. Legyen NDF szakasz felezőpontja. Bizonyítsuk be, hogy a BTN háromszög körülírt köre, a TI egyenes és a D pontból az EF szakaszra állított merőleges egy ponton megy át.

Javasolta: Diaconescu Tashi (Románia)

(7 pont)

A beküldési határidő 2022. február 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Először kimondunk néhány ismert lemmát amire szükségünk lesz. A teljesség kedvéért a bizonyításukat is leírjuk.

1. Lemma: Adott egy ABC háromszög. A D pont az ABC köréírt köréhez B-ben és C-ben húzott érintők metszéspontja. Ekkor AD szimmedián, azaz ha az AD egyenest tükrözzük az ABC háromszög A-ból induló belső szögfelezőjére, akkor az A-ból induló súlyvonal egyenesét kapjuk.

Bizonyítás: Vegyük fel a D középpontú, DB sugarú kört, ezt messe az AB és AC egyenes másodszor rendre az E és F pontokban. Legyen O az ABC köréírt körének középpontja. A D pont definíciója miatt OCD=DBO=90, így BOC+CDB=180. A kerületi és középponti szögek tételét használva

EBF=BAF+AFB=12(BOC+CDB)=90,

Így EF átmérő a D középpontú körben, tehát D az EF szakasz felezőpontja. EBCF húrnégyszög, így ABC és AFE hasonló háromszögek. Emiatt ha az ABC háromszög A-ból induló súlyvonalát tükrözzük a szögfelezőre, akkor pont az AFE súlyvonalát, az AD egyenest kapjuk, és ezt akartuk bizonyítani.

2. Lemma: Legyen ABC háromszög, legyenek D, E és F rendre a szemközti csúcsot nem tartalmazó BC, AC és AB ív felezőpontjai a háromszög köréírt körén. Ekkor EF merőleges AD szögfelezőre. Továbbá az ABC háromszög beírt körének középpontja megegyezik a DEF háromszög magasságpontjával.

Bizonyítás: A szögekre a szokásos jelölést használva EFA=β/2 és FAD=α/2+γ/2, így tényleg merőleges AD és EF. Emiatt az AD egyenes egyben a BAC szögfelezője és a D-ből induló magasságvonal a DEF háromszögben, amiből a lemma állítása következik.

3. Lemma: Legyen az ABC háromszög magasságpontja H, köréírt körének középpontja O. Jelölje a BC oldal felezőpontját F, tovább legyen D az A-val átellenes pont a köréírt körön. Ekkor D, F és H egy egyenesre esnek, ráadásul F a DH szakasz felezőpontja. Továbbá HA=2FO.

Bizonyítás: A lemma első fele egyszerű szögszámolás. Legyen D a H tükörképe az F pontra. BHC=180α, és HBDC paralelogramma, így a CDB is ennyi, azaz D a köréírt körön helyezkedik el. Továbbá DBA=CBA+HCB=90, így D az A-val átellenes pont, azaz D=D. A DHA háromszögben FO középvonal, így HA=2FO, ezzel a lemma bizonyítását befejeztük.

4. Lemma: Legyen az ABC háromszög köréírt köre k, és legyen c az a kör ami belülről érinti a k kört a T pontban, továbbá érinti az AB és AC oldalakat rendre a T1 és T2 pontokban. Legyen U az A-t tartalmazó BC ív felezőpontja a k körön. Jelölje I az ABC háromszög beírt körének a középpontját. Ekkor I a T1T2 szakasz felezőpontja, továbbá a T, I és U pontok egy egyenesre esnek.

Bizonyítás: Legyen X és Y rendre a C-t és B-t nem tartalmazó AB és AC ív felezőpontja a k körön. Látható, hogy ha T-ből nagyítva a c kört a k körbe visszük, akkor T1 az X pontba, míg T2 az Y pontba megy, így T, T1 és X valamint T, T2 és Y egy egyenesre esik. Alkalmazzuk a Pascal-tételt a TXCABY (hurkolt) hatszögre. Ez pont azt adja, hogy T1, T2 és I egy egyenesre esnek. I rajta van az ABC háromszög A-ból induló szögfelezőjén, és AT1T2 egyenlőszárú, mivel AT1 és AT2 érinti a c kört, így I tényleg a T1T2 szakasz felezőpontja.

A 2. Lemma miatt XY párhuzamos az A-ból induló külső szögfelezővel, azaz AU-val, így XAUY húrtrapéz, tehát az XA és UY ívek ugyanolyan hosszúak. Emiatt YTU=ATX teljesül. Az 1. Lemma miatt TA szimmedián a TT1T2 háromszögben, és bizonyítottuk, hogy TI súlyvonal, így ATT1=T2TI. Ezeket összevetve YTU=YTI, ami pont azt jelenti, hogy T, I és U egy egyenesre esnek.

Térjünk rá a feladat bizonyítására. Legyen k az ABC köréírt köre, és legyen d a beírt köre. Legyen f a pozitív arányú nagyítás, ami a k kört a d-be viszi. Legyen f(A)=A, f(B)=B és f(C)=C. Legyen a k kör A-t tartalmzó BC ívének felezőpontja U, a d kör A-t tartalmzó BC ívének felezőpontja V. Ekkor f(U)=V. Legyen H a DEF háromszög magasságpontja. Jelölje továbbá Z a TI és DH egyenesek metszéspontját. Ekkor azt kell igazolnunk, hogy T, Z, N és B egy körre illeszkednek. Végül jelölje az EF és DE szakaszok felezőpontját rendre M és P.

Világos, hogy a D, E és F pontok rendre a BC, AC és AB ívek felezőpontjai a d körön, így a 2. Lemma szerint H az ABC háromszög beírt körének középpotja, így f(I)=H. Ebből, és hogy f(U)=V következik, hogy az UI és HV egyenesek párhuzamosak. Látható, hogy V a D ponttal szemközti pont a d körön, így a 3. Lemmát alkalmazva a DEF háromszögben kapjuk, hogy H, M és V egy egyenesre esnek. Továbbá a 4. Lemma miatt U, I, Z és T pontok is egy egyenesen vannak, így IZ és MH párhuzamosak. Vegyük észre, hogy ZH és IM is merőleges az EF egyenesre, azaz egymással párhuzamosak. Ezek alapján MHZI paralelogramma, tehát MI=HZ. Alkalmazva a 3. Lemmát adódik, hogy 2MI=HD, így Z a HD szakasz felezőpontja. Ez azt jelenti, hogy Z rajta van a DEF háromszög Feuerbach-körén, amin N, M és P is rajta van.

Jelölje g a d körre vonatkozó inverziót. Ismer és könnyű meggondolni, hogy g(M)=A (mivel az A pont polárisa a d körre nézve az EF egyenes), és hasonlóan g(P)=C és g(N)=B. Tehát a g transzformáció a DEF háromszög Feuerbach-körét a k körbe viszi. Emiatt g(Z)=T. Ebből azonban kész vagyunk, mert ismert tuljadonsága az inverziónak (és a pont körre vonatkozó hatványának megfordításából egyszerűen látszik), hogy NZg(Z)g(N), azaz NZTB húrnégyszöget alkot. Ezzel a feladat állítását bizonyítottuk.


Statisztika:

12 dolgozat érkezett.
7 pontot kapott:Bán-Szabó Áron, Diaconescu Tashi, Molnár-Szabó Vilmos, Seres-Szabó Márton, Varga Boldizsár.
6 pontot kapott:Ben Gillott, Nádor Benedek.
3 pontot kapott:2 versenyző.
1 pontot kapott:3 versenyző.

A KöMaL 2022. januári matematika feladatai