Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 820. feladat (2022. február)

A. 820. Legyen ABC egy tetszőleges háromszög. A háromszög a oldalához hozzáírt kör az AB, BC és CA egyeneseket rendre a Ca, Aa és Ba pontokban érinti. Hasonlóan, a háromszög b oldalához hozzáírt kör az AB, BC és CA egyeneseket rendre a Cb, Ab és Bb pontokban érinti. Végül a háromszög c oldalához hozzáírt kör az AB, BC és CA egyeneseket rendre a Cc, Ac és Bc pontokban érinti. Legyen A az AbCb és AcBc egyenesek metszéspontja. Hasonlóan, legyen BBaCa és AcBc egyenesek, C pedig az AbCb és BaCa egyenesek metszéspontja. Végül legyen Ta, Tb és Tc a beírt kör érintési pontja rendre az a, b és c oldalon.

a) Bizonyítsuk be, hogy az AAa, BBb és CCc egyenesek egy ponton mennek át.

b) Bizonyítsuk be, hogy az ATa, BTb és CTc egyenesek is egy ponton mennek át, és ez a pont rajta van az ABC háromszög magasságpontja és beírt körének középpontja által alkotott egyenesen.

Javasolta: Csaplár Viktor (Bátorkeszi) és Hegedűs Dániel (Gyöngyös)

(7 pont)

A beküldési határidő 2022. március 10-én LEJÁRT.


Megoldás. a) Az állítást a trigonometrikus Ceva-tétellel fogjuk belátni. Az AbAAa szöget jelölje x, az AcAAa szöget pedig y. A sinx/siny arányt az AAbAc háromszög segítségével számoljuk ki. Ismert, hogy a szokásos jelölésekkel CAb=sa, CAa=sb, így AbAa=(sa)+(sb)=c. Hasonlóan bizonyítható, hogy ACAa=b. A szinusz-tételt alkalmazva az AAaAb háromszögben (felhasználva, hogy AaAbCb=πβ2) megkapjuk, hogy sinxsinπβ2=cAAa. Hasonlóan, a szinusz-tételt az AAaAc háromszögben alkalmazva sinysinπγ2=bAAa. A két arány hányadosát véve sinxsiny=ccosβ2bcosγ2. Innen logikai szimmetria miatt könnyen számolható a másik két arány is, és egyszerűen ellenőrizhető, hogy a három arány szorzata 1.

Megjegyzés: A megoldás során azt is észre lehet venni, hogy a szinusztételt és a sinγ=2sinγ2cosγ2 azonosságot felhasználva

sinxsiny=ccosβ2bcosγ2=sinγ2sinβ2.

Most azt is észrevéve, hogy AbAAc=π(πβ)/2(πγ)/2=β/2+γ/2 azonnal adódik, hogy x=γ/2 és y=β/2. Innen pedig (felhasználva, hogy ABC szögei (α+β)/2, (β+γ)/2 és (γ+α)/2) könnyű látni, hogy a metszéspont az ABC háromszög magasságpontja.

b) Először azt látjuk be, hogy AA merőleges a BC oldalra. Ez úgy fog kijönni, hogy megmutatjuk, A és A merőleges vetülete a BC oldalon ugyanaz a pont, pontosabban azt mutatjuk meg, hogy ugyanolyan arányban osztják a vetületek az AbAc szakaszt. Az A merőleges vetülete (T) könnyen látható, hogy AbT=ATctgπβ2=ATtgβ2 és AcT=ATctgπγ2=ATtgγ2 szakaszokra osztja AbAc-t. Az ABC háromszög A-ból induló magasságának talppontja (T) a BC oldalt jól ismert módon CT=a2+b2c22a és BT=a2+c2b22a hosszú szakaszokra bontja. Innen

AbT=(sa)+a2+b2c22a=(b+ca)a+(a2+b2c2)2c=(b+c)a+b2c22a=(b+c)(a+bc)2a.

Hasonló módon

AcT=(sa)+a2+c2b22a=(b+c)(a+cb)2a.

Az osztóviszonyok egyenlőségéhez tehát azt kéne belátni, hogy

tgβ2tgγ2=a+bca+cb.

Ez pedig abból következik, hogy jól ismert és könnyen látható módon tgβ2(sb) és tgγ2(sc) is megegyezik a beírt kör sugarával.

Ebből azonnal következik, hogy AA, BB és CC egy ponton mennek át, mégpedig az ABC háromszög magasságpontján.

A továbbiakhoz vegyük észre, hogy a bebizonyított merőlegesség miatt

CAA=π/2CAbA=π/2(πβ)/2=β/2

és ugyanígy ACC is β/2. Így az AC, AA és CC egyenesek egy egyenlő szárú háromszöget alkotnak, azaz AA és CC metszéspontja egyforma messze van A-től és C-től. Logikai szimmetria miatt tehát a metszéspont A-től, B-től és C-től is egyforma messze van. Ezt azt jelenti, hogy AA, BB és CC metszéspontja (amellett, hogy az eredeti háromszög magasságpontja) az ABC háromszög körülírt körének középpontja. Végül TaTc és AbCb párhuzamosak egymással, így ABC és TaTbTc középpontosan hasonlóak. A hasonlóság középpontja az ATa, BTb és CTc egyenesek metszéspontja. Ennél a hasonlóságnál az ABC körülírt köre középpontjának, azaz az ABC háromszög magasságpontjának képe a TaTbTc háromszög körülírt körének középpontja, ami éppen az ABC háromszög beírt körének középpontja. Ezzel a b. rész állítását is beláttuk.


Statisztika:

9 dolgozat érkezett.
7 pontot kapott:Ben Gillott, Chrobák Gergő, Diaconescu Tashi, Ho Tran Khanh Linh, Lovas Márton, Seres-Szabó Márton, Sztranyák Gabriella.
4 pontot kapott:1 versenyző.
3 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2022. februári matematika feladatai