![]() |
Az A. 828. feladat (2022. május) |
A. 828. Az ABC háromszög beírt körének középpontja I, hozzáírt körei pedig ΩA, ΩB és ΩC. Legyen ℓA az az egyenes, amely átmegy az I pontból az ΩA körhöz húzott érintők érintési pontjain. Az ℓB és ℓC egyenesek hasonlóan vannak definiálva. Bizonyítsuk be, hogy az ℓA, ℓB és ℓC egyenesek által meghatározott háromszög magasságpontja megegyezik az ABC háromszög Nagel-pontjával.
(Ha egy háromszög csúcsait összekötjük a szemközti oldalhoz hozzáírt körök érintési pontjaival, a kapott három szakasz közös pontja a háromszög Nagel-pontja.)
Javasolta: Nikolai Beluhov (Bulgaria)
(7 pont)
A beküldési határidő 2022. június 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Először egy lemmát bizonyítunk be:
Lemma: Legyen adott egy P pont az Ω1 és Ω2 körökön kívül. Messék egymást P-nek a körökre vett polárisai a Q pontban. Ekkor a PQ szakasz felezőpontja rajta van az Ω1 és Ω2 körök hatványvonalán.
1. Bizonyítás (Ankan Bhattacharya): Legyen Γ a PQ átmérőjű kör. Q rajta van a P pont Ω1-re vett polárisán, így ismert, hogy P is rajta van a Q polárisán. Legyen P inverze az Ω1 körre P′. Ekkor ismert, hogy P′ rajta van a P pont Ω1-re vett polárisán, és PP′ merőleges erre a polárisra, tehát P′ rajta van a Γ körön. Hasonló állítás kimondható Q-ra és az inverzére, Q′-re is, így a Γ kör négy pontjának képe (P,Q,P′,Q′) szintén a Γ körön lesz az Ω1 körre vett inverzió után, tehát ennél az inverziónál Γ kör képe önmaga. Emiatt Γ merőleges az Ω1 körre, és ugyanígy látható, hogy az Ω2 körre is merőleges. Tehát Γ középpontja rajta van a két kör hatványvonalán (mindkettő körhöz a Γ sugarával megegyező hosszúságú érintő húzható belőle), és ebből azonnal következik a bizonyítandó.
2. Bizonyítás (Pavel Kozhevnikov): Tekintsük a P pontot egy 0 sugarú körnek. Legyenek a P-ből Ω1-hez húzott érintők érintési pontjai T és S. Ekkor világos, hogy a PT és PS szakaszok felezőpontjainak ugyanazok a hatványai P-re és Ω1-re, így P és Ω1 hatványvonala megegyezik a P pont Ω1-re vonatkozó polárisának a P pontból vett 1/2 arányú kicsinyítettjével. Hasonló mondható Ω2 esetében is. A két hatványonal metszéspontja egyrészt PQ felezőpontja (hiszen az eredeti metszéspontot, Q-t kell 1/2 arányban kicsinyíteni P-ből), másrészt a három kör (P, Ω1 és Ω2) hatványpontja, azaz P valóban rajta van Ω1 és Ω2 hatványvonalán.
Térjünk rá a feladat bizonyítására. Alkossák a feladatban szereplő ℓA, ℓB és ℓC egyenesek (melyek az I pont polárisai a hozzáírt körökre nézve) a Δ háromszöget. A Δ magasságpontja legyen M. Mivel Δ oldalai párhuzamosak a külső szögfelezőkkel, ezért a magasságvonalai párhuzamosak a hozzáírt körök páronként vett hatványvonalaival. Így a lemmát felhasználva nem nehéz látni, hogy IM felezőpontja a hozzáírt körök hatványpontja.
Legyen J az ABC háromszög középháromszögében a beírt kör középpontja. Ismert, és baricentrikus koordinátákkal könnyen kiszámolható, hogy IN felezőpontja éppen J, ahol N a háromszög Nagel-pontja. A számoláshoz csak annyit kell tudni, hogy I baricentrikus koordinátái (a2s,b2s,c2s), J baricentrikus koordinátái (b+c4s,c+a4s,a+b4s), N baricentrikus koordinátái pedig (b+c−a2s,a+c−b2s,a+b−c2s).
Az eddigiek alapján azt kéne bebizonyítani, hogy J a hozzáírt körök hatványpontja, hiszen ekkor N és M egybe kell, hogy essen. Tekintsük a BC oldal F felezőpontját. Érintse ΩB és ΩC a BC oldal egyenesét az U és a V pontban. Egyszerű számolással látható, hogy F az UV szakaszt is felezi (hiszen BV=CU=s−a), tehát F rajta van ΩB és ΩC hatványvonalán.
Mivel az eredeti háromszög a súlypontra vonatkozó középpontos hasonlósággal a középháromszögbe vihető, ezért FJ és AI párhuzamosak egymással, ekkor viszont FJ merőleges az A csúcsbeli külső szögfelezőre, ami épp az ΩB és ΩC középpontjait összekötő egyenes. Megkaptuk tehát, hogy FJ az ΩB és ΩC körök hatványvonala, és innen logikai szimmetria alapján készen vagyunk.
Statisztika:
4 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Diaconescu Tashi, Seres-Szabó Márton, Sztranyák Gabriella. 6 pontot kapott: Ho Tran Khanh Linh.
A KöMaL 2022. májusi matematika feladatai
|