![]() |
Az A. 829. feladat (2022. május) |
A. 829. Legyen G egy n csúcsú egyszerű gráf, melynek van legalább egy éle, és tekintsük a gráf csúcsainak azon S:V(G)→R≥0 súlyozásait, melyekre ∑v∈V(G)S(v)=1. Legyen továbbá
f(G)=maxSmin(v,w)∈E(G)S(v)S(w),
ahol S végigfut az összes lehetséges súlyozáson.
Bizonyítsuk be, hogy f(G)=1n2 akkor és csak akkor teljesül, ha G csúcsai lefedhetők élek és páratlan körök diszjunkt uniójával. (V(G) a G gráf csúcsait, E(G) a G gráf éleit jelöli.)
(7 pont)
A beküldési határidő 2022. június 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Ha minden csúcsra 1n súlyt írunk, akkor a szorzatok minimuma 1n2, így minden G gráfra teljesül, hogy f(G)≥1n2.
Tegyük föl, hogy G csúcsai lefedhetők diszjunkt élekkel és páratlan körökkel. Ekkor tetszőleges S súlyozás mellett létezik olyan él vagy páratlan kör a lefedésben, hogy a benne lévő csúcsokon az átlagos súly legfeljebb 1n. Ekkor ebben van olyan él, amin a súlyok összege legfeljebb 2n, így a számtani-mértani egyenlőtlenség szerint a súlyok szorzata legfeljebb 1n2 ezen az élen. Tehát ekkor f(G)≤1n2, így f(G)=1n2.
Most belátjuk a másik irányt. Tegyük föl, hogy a G gráfban van egy H független csúcshalmaz (azaz olyan halmaz, amiben nincs két éllel összekötött csúcs), melyre azon csúcsok száma, amik valamely H-beli csúccsal szomszédosak kevesebb, mint |H|. Legyen |H|=k és H szomszédainak elemszáma t<k. Ekkor írjunk H elemeire 1n−ε súlyt, és H szomszédaira 1n+k−12tε súlyt. Így a H-ból kifutó éleken a szorzat
(1n−ε)(1n+k−12tε)=1n2+k−t−12ntε−k−12tε2.
Válasszuk az ε értékét olyan kicsire, hogy k−t−12ntε−k−12tε2>0, így ezeken az éleken a szorzat nagyobb mint 1n2.
H csúcsaira és a szomszédaira összesen k(1n−ε)+t(1n+k−12tε)=(k+t)1n−12ε súlyt írtunk, így az összes többi n−k−t csúcsra tudunk 1n-nél nagyobb súlyt írni. Ekkor minden olyan él, ami nem H egy eleméből indul ki, két olyan csúcsot köt össze, amiken 1n-nél nagyobb súly van, így ezeken az éleken is 1n2-nél nagyobb a szorzat, tehát f(G)>1n2.
Tehát ha egy G gráfra f(G)=1n2, akkor nincsen benne olyan H független csúcshalmaz, amelynek |H|-nál kevesebb szomszédja van, így elég belátni, hogy ha ez teljesül, akkor le tudjuk fedni a G gráf csúcsait diszjunkt élekkel és páratlan körökkel. Ezt az alábbi algoritmus segítségével bizonyítjuk (az itt leírt algoritmus a magyar módszerként ismert algoritmus kiterjesztése páros helyett tetszőleges gráfokra, a bizonyítás pedig a páros gráfokra vonatkozó König-Hall tétel bizonyításának általánosítása):
Az algoritmus úgy fog menni, hogy minden lépésének kezdetén adott néhány diszjunkt él és páratlan kör. Ha ezek fedik az összes csúcsot, akkor készen vagyunk. Különben veszünk egy fedetlen v csúcsot, és találunk olyan éleket és diszjunkt köröket, amik fedik az összes eddig fedett csúcsot, és v-t is. Az üres halmazból indulva, ilyen lépéseket csinálva végül kapunk egy megfelelő fedést. A továbbiakban azt írjuk le hogyan működik egy lépés.
Tegyük föl, hogy adott néhány diszjunkt él és páratlan kör, és egy v csúcs amit nem fednek. A fedésben szereplő önálló éleket nevezzük piros éleknek. Definiálni fogunk egy H és egy R csúcshalmazt. Tekintsük a v-ből induló alternáló utakat, azaz az olyan utakat, melyeknek az élei felváltva nem pirosak és pirosak. Legyenek H∪R-ben azok a csúcsok, melyekbe vezet v-ből alternáló út. Legyen H azon csúcsok halmaza, melyekbe a v-ből vezető legrövidebb alternáló út páros hosszú, R pedig azon csúcsok halmaza, melyekbe a v-ből vezető legrövidebb alternáló út páratlan hosszú. Tehát a v csúcs H-ban van.
Ha R-ben találunk fedetlen w csúcsot, akkor megtehetjük, hogy ehelyett az út másik paritású éleit vesszük be a fedésbe, így az út közbülső csúcsai továbbra is fedettek maradnak, és v és w is bekerülnek a lefedett csúcsok közé, ekkor a lépést befejeztük.
Ha R-ben van olyan w csúcs, amely az eddigi fedésben egy páratlan körben szerepelt, akkor látható, hogy a w-be menő alternáló út és ezen páratlan kör uniója felbontható diszjunkt élekre, így ekkor is kész vagyunk.
Tegyük föl, hogy két H-ban lévő csúcs, w és z, szomszédos a gráfban. Világos, hogy tekinthető két olyan alternáló út, az egyik w-be, a másik z-be, melyek egy ideig megegyeznek, utána pedig diszjunktak. Legyen q az utolsó csúcs, ahol megegyeznek. Ekkor q∈H, mivel q-nál ágazik szét a két út, és R-beli csúcs után piros élen kell lépni, így nem lehet szétágazni. Emiatt q-ból w-be és q-ból z-be is páros hosszú alternáló út vezet, így ha ezek uniójához még hozzávesszük a wz élt, akkor egy páratlan kört kapunk. A két alternáló út élei helyett vegyük be ezt a páratlan kört, és a v-ből q-ba menő alternáló úton cseréljük meg az éleket, így ebben az esetben is kapunk egy megfelelő fedést.
Tehát ha v-t nem tudjuk hozzávenni a fedéshez, az csak úgy lehetséges, ha R minden elemének van párja egy piros élen keresztül egy H-beli csúccsal, és H-n belül nem fut él. Ekkor H-ban szerepel v, és H összes többi csúcsát párba lehet állítani a belőle induló piros él másik végpontján lévő R-beli csúccsal, és H összes szomszédja R-ben kell, hogy legyen, különben máshova is el lehetne jutni alternáló úttal. Tehát H független halmaz, és eggyel több csúcs van benne, mint a szomszédainak a száma, ami ellentmondás, így ez az eset nem fordulhat elő. Emiatt tényleg mindig be tudjuk venni a v-t a fedésbe.
Ezzel az ekvivalenciát beláttuk.
Megjegyzés: Ez a feladat Greco egy 1998-as tételéből származik. Az eredeti tételben xvxw szorzat helyett (xv+xw)log(xv+xw)−xvlogxv−xwlogxw szerepel, ennek a minimumának maximuma egy információelméletben hasznos mennyiség. A tétel bizonyítása gyakorlatilag megegyezik az itt leírttal.
Statisztika:
5 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Ben Gillott, Varga Boldizsár. 4 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2022. májusi matematika feladatai
|