![]() |
Az A. 831. feladat (2022. szeptember) |
A. 831. Az ABC háromszög BC oldalának F a felezőpontja. Az A-n áthaladó, BC-t F-ben érintő kör messe az AB és AC oldalakat rendre az M és N pontokban. A CM és BN szakaszok metszéspontja legyen X. A BMX és CNX háromszögek köréírt köreinek második metszéspontja legyen P. Igazoljuk, hogy A, F és P egy egyenesre illeszkednek.
Javasolta: Imolay András (Budapest)
(7 pont)
A beküldési határidő 2022. október 10-én LEJÁRT.
1. Megoldás: Vegyük észre, hogy a P pont az AMB, ANC, BXN és CXM egyenesek Miquel-pontja, amelyen az ABN és az ACM kör is átmegy. Legyen a BC egyenes második metszéspontja az ACPM, illetve az ABPN körrel Q, illetve R.
A B pontnak az ACPQM és az AMFN körökre vonatkozó hatványából
BQ⋅BC=BA⋅BM=AF2=(BC2)2,
tehát BQ=BC4. Hasonlóan, a C pontnak az ABPRN és AMFN körökre vonatkozó hatványából láthatjuk, hogy RC=BC4.Tehát, Q és R a BC oldal negyedelőpontjai.
Végül, az F pontnak az ABPRN és AMQPC körökre vonatkozó hatványa megegyezik, mert
FB⋅FR=−BC2⋅BC4=BC2⋅−BC4=FC⋅FQ.
Ezért az F pont rajta van a két kör hatványvonalán, ami a közös pontjaikat összekötő AP egyenes.
2. megoldás: A megoldás során d(X,e) jelöli az X pont távolságát az e egyenestől, és a szokásos a,b,c jelölést használjuk az ABC háromszög oldalainak hosszára. A körre vonatkozó hatványt felírva, BM⋅BA=BF2, vagyis BM=a24c, ugyanígy CN=a24b. Vegyük észre, hogy PCN és PMB háromszögek hasonlóak, ez a forgatva nyújtás ismert tulajdonsága, de szögszámolással is egyszerű, mivel
MPB∢=MXB∢=CXN∢=CPN∢,
és
BMP∢=BXP∢=180∘−PXN∢=NCP∢.
Így a P-ből NC-re és MB-re állított magasságok hosszának aránya a hasonlóság arányával egyezik meg, azaz d(P,AC)d(P,AB)=CNMB=cb. Világos, hogy az olyan pontok mértani helye, melyeknek előjeles távolsága AC-től és AB-től cb arányú, egy egyenes, amely tartalmazza az A pontot is, így elég belátni, hogy az F pont is erre az egyenesre esik. Az ABF és AFC háromszögek területei megegyeznek, jelölje ezt T, így c⋅d(F,AB)=2T=b⋅d(F,AC), és pont ezt akartuk.
Statisztika:
24 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Archit Manas, Arnab Sanyal, Bodor Mátyás, Bognár 171 András Károly, Chrobák Gergő, Diaconescu Tashi, Foris Dávid, Fülöp Csilla, Ho Tran Khanh Linh, Molnár-Szabó Vilmos, Móricz Benjámin, Németh Márton, Nguyen Kim Dorka, Seres-Szabó Márton, Sztranyák Gabriella, Tarján Bernát, Varga Boldizsár, Virág Rudolf, Wiener Anna. 6 pontot kapott: Lovas Márton, Nádor Benedek, Simon László Bence. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2022. szeptemberi matematika feladatai
|