Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 864. feladat (2023. november)

A. 864. Legyen ABC egy tetszőleges háromszög, O pedig a körülírt körének a középpontja. Legyen D, E, illetve F az ABC háromszög beírt körének érintési pontja a BC, a CA, illetve az AB oldalon. Legyen M, illetve N az AB, illetve az AC oldal felezőpontja. Legyen M, illetve N az M, illetve az N tükörképe a DE, illetve a DF egyenesre. A CM, illetve a BN egyenes a DE, illetve a DF egyenest messe a H, illetve a J pontban.

Bizonyítandó, hogy H, J és O egy egyenesre esik.

Javasolta: Luu Dong (Vietnám)

(7 pont)

A beküldési határidő 2023. december 11-én LEJÁRT.


Legyen I az ABC háromszög beírt körének középpontja. Legyen X az MN és CH egyenesek metszéspontja. Legyen Y a BI és DE egyenesek metszéspontja. Legyen Z a CI és DF egyenesek metszéspontja. Jelölje K a DEF háromszög magasságpontját. Végül legyen G az DE szakasz felezőpontja. Az ABC háromszög szögeit a szokásos α, β, γ-val jelöljük.

Három ismert lemmával és a bizonyításaik vázlatával kezdjük a megoldást.

1. Lemma: A Z pont az MN egyenesre esik és AZC=90.

Bizonyítás vázlat: Szögszámolásból α2=FZI=FAI, tehát A,Z,F,I egy körön vannak. Ez azt jelenti, hogy AZC=AFI=90. Így N az AZC kör középpontja, tehát CZN=NCZ=ZCB, tehát ZNBC, ami azt jelenti, hogy M a ZN egyenesen van.

2. Lemma: K, I és O egy egyenesen vannak.

Bizonyítás vázlat: Legyenek A, B, C az ABC háromszög hozzáírt köreinek középpontjai. A ABC háromszög oldalai párhuzamosak a DEF háromszög oldalaival, tehát létezik egy középpontos hasonlóság (negatív aránnyal), amely ABC-t DEF-be viszi. Ez azt jelenti, hogy a két háromszög Euler-egyenese párhuzamos. Vegyük észre, hogy I a DEF háromszög köréírt körének középpontja, és K a magasságpontja, tehát IK a DEF háromszög Euler-egyenese. Továbbá I az ABC háromszög magasságpontja és O Feuerbach-körének középpontja, tehát IO az ABC Euler-egyenese. Ebből következik a lemma állítása.

3. Lemma: 2IG=FK

Bizonyítás vázlat: Tudjuk, hogy K a DEF háromszög magasságpontja, és I a köréírt körének középpontja. Szögszámolásból K, K tükörképe G-re, a DEF körön van, továbbá ez a pont az F-el átellenes pont ezen a körön. Így IG az FKK háromszög középvonala, ami igazolja a lemmát.

Logikai szimmetriából Y is az MN egyenesre esik, mint X az 1. Lemma alapján. Mivel CE=CD, ezért EN=YN, tehát

DYM=DYM=NYE=YEN.

Ez azt jelenti, hogy YMEC. Hasonlóan ZNFB. Könnyen látható, hogy MMCZ, tehát

YXYN=MXMC=MXMZ.

Vegyük észre, hogy ha X az NB és MN metszéspontja, akkor hasonlóan látható, hogy

YXYN=MXMZ,

ami azt jelenti, hogy X=X, tehát N, B és X egy egyenesen vannak. A Papposz-tételt alkalmazva a Z,X,Y,B,D és C pontokra kapjuk, hogy BXDZ=J, CXDY=H, BYCZ=I egy egyenesen vannak.

Szögszámolásból AIZ=FIB=90β2. Ezt összevetve az 1. Lemmával, az AZI és BFI háromszögek hasonlóak, tehát ZIBF=AZIF. A 1. Lemmát ismét felhasználva AZ=ACsinγ2. Világos, hogy IDG=γ2. A 3. Lemma és az 1. Lemma felhasználásával

AZIF=ACsinγ2ID=2ZNsin(IDG)ID=2ZNIG=ZNFK.

Ebből következik, hogy ZIBF=ZNFK. Tehát

FKZI=BFZN=JFJZ.

Ez azt jelenti, hogy a J,K és I pontok egy egyenesen vannak. Korábban bizonyítottuk, hogy J,H és I egy egyenesen vannak, és a 2. Lemma szerint K,I és O is egy egyenesen vannak. Ezeket összevetve J,K,I,H és O mind egy egyenesen vannak, ami befejezi a bizonyítást.


Statisztika:

15 dolgozat érkezett.
7 pontot kapott:Bodor Mátyás, Czanik Pál, Diaconescu Tashi, Philip Stefanov, Simon László Bence, Tianyue DAI, Varga Boldizsár, Virág Rudolf, Wiener Anna.
3 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.
0 pontot kapott:3 versenyző.

A KöMaL 2023. novemberi matematika feladatai