Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 873. feladat (2024. február)

A. 873. Az ABCD egy konvex húrnégyszög, melyben ABCD=ADBC teljesül. Az ABC háromszög I középpontú ω beírt köre a BC, CA és AB oldalakat rendre az A, B és C pontokban érinti. Legyen K az ID egyenes és az ABC háromszög Feuerbach-körének azon metszéspontja, amely az ID szakasz belsejében van.

Mutassuk meg, hogy ha S az ABC háromszög súlypontja, akkor az SK egyenes és a BB egyenes ω-n metszi egymást.

Javasolta Bán-Szabó Áron (Budapest)

(7 pont)

A beküldési határidő 2024. március 11-én LEJÁRT.


Azokat ABCD húrnégyszögeket, melyekben a szemközti oldalak szorzata egyenlő, harmonikusnak nevezik. A harmonikus húrnégyszögek legfontosabb geometriai tulajdonsága a következő: egy négyszög akkor és csak akkor harmonikus, ha a szemközti csúcsaiban a körülírt köréhez húzott érintők metszéspontja rajta van a másik két csúcs által alkotott átlón, vagy mind párhuzamosak.

Ezt a jól ismert állítást nem nehéz belátni az érintő szárú kerületi szögek tételével: ha az A és a C csúcsban húzott érintők metszéspontja T, és ezen átmegy a BD átló, akkor az DAT és az ABT háromszögek hasonlók, így DA/AB=AT/BT, és hasonlóan belátható, hogy CD/BC=CT/BT. Mivel CT=AT az érintőszakaszok egyenlősége miatt, így DA/AB=CD/BC, és ebből éppen ABBC=BCDA adódik. Innen már a megfordítás is könnyen adódik, ha felvesszük azt a D pontot, ahol a BT egyenes metszi a kört, és alkalmazzuk az előzőeket.

(Ha a két érintő és BD párhuzamos, akkor ABCD deltoid, ami könnyen láthatóan kielégíti a harmonikusság feltételét.)

Arra lesz még szükségünk, hogy egy harmonikus négyszög inverz képe is harmonikus. Mivel az inverzió kettősviszonytartó, és a körön az (A,C,B,D) kettősviszony az egyeneshez hasonlóan az AB/BCDB/AD képlettel van értelmezve (a megfelelő előjellel: pontosan akkor legyen negatív, ha az AC és BD húrok metszik egymást), így innen azonnal készen vagyunk. A kettősviszonytartást nem nehéz kövezvetlenül belátni: ha A, B, C és D képe A, B, C és D, az inverzió középpontja pedig O, akkor jól ismert, hogy AB/AB=OA/OB, és így AB/BC=AB/BCOB/OAOC/OB=AB/BCOC/OA, és hasonló adódik a B pontot a D pontra cserélve, amiből kijött a kettősviszonytartás.

Ezután térjünk rá a feladatra.

Invertáljunk a beírt körre. Ennél az inverziónál A képe a BC szakasz felezőpontja, az A pont (ez az inverzió könnyen ellenőrizhető alaptulajdonsága), hasonló a helyzet a B és a C ponttal. Így tehát az ABC körülírt körének képe az ABC háromszög körülírt köre, azaz az ABC háromszög Feuerbach-köre. A D pont inverz képe rajta van egyrész az ID félegyensen, másrészt ezen a Feuerbach-körön is, így ez éppen a feladatbeli K pont.

Most alkalmazzunk az ABC háromszög S súlypontjából 2 arányú hasonlóságot: ekkor A képe A, hasonló igaz B-re és C-re, és legyen a K pont képe M. Ekkor tehát M rajta van az ABC háromszög körülírt körén, azaz ω-n, és a bevezetőben említettek miatt ABCM harmonikus ezen a körön. Így végül ennek a négyszögnek a BM átlója átmegy az ω-hoz az A-ben és B-ben húzott érintők metszéspontján, azaz B-n, és éppen ez volt a bizonyítandó.


Statisztika:

14 dolgozat érkezett.
7 pontot kapott:Bodor Mátyás, Chrobák Gergő, Czanik Pál, Diaconescu Tashi, Foris Dávid, Holló Martin, Nguyen Kim Dorka, Philip Stefanov, Simon László Bence, Szakács Ábel, Varga Boldizsár, Virág Rudolf, Wiener Anna.
6 pontot kapott:Forrai Boldizsár.

A KöMaL 2024. februári matematika feladatai