![]() |
Az A. 878. feladat (2024. április) |
A. 878. Legyen A a c és k körök egyik metszéspontja. Legyen X1 és X2 tetszőleges pont a c körön. Jelölje Yi az AXi egyenes második metszéspontját a k körrel i=1,2 esetén. Legyen P1, P2 és P3 tetszőleges pont a k körön, és jelölje O a k kör középpontját.
Jelölje Kij az XiYiPj háromszög körülírt körének középpontját i=1, 2 és j=1, 2, 3 esetén. Legyen Lj az OK1jK2j háromszög körülírt körének középpontja j=1, 2, 3 esetén. Bizonyítsuk be, hogy L1, L2 és L3 egy egyenesre esik.
Javasolta: Molnár-Szabó Vilmos (Budapest)
(7 pont)
A beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT.
A feladat megoldásának alapgondolata a következő állítás, amely a kerületi szögek tételének egy kevésbé ismert átfogalmazása: ha két adott pont körül ugyanakkora szögsebességgel ugyanabban az irányban forgatunk egy-egy egyenest, akkor a két forgó egyenes metszéspontjai egy kört fognak leírni, mely átmegy a két rögzített ponton.
Állítás: Legyen X a c körön, Y az O középpontú k körön úgy, hogy X, Y és a két kör metszéspontja, az A pont egy egyenesre essen. Legyen P a k kör tetszőleges pontja. Ekkor az X pontot a c körön mozgatva (a P pontot fixen tartva) a PXY kör K középpontja egy O-n átmenő körön fog mozogni.
Bizonyítás: Vegyük észre a következőt: ha az X pontot egyenletes szögsebességgel mozgatom a c körön, Y is egyenletes szögsebességgel mozog a k körön ugyanolyan irányban (ez a kerületi szögek tételének egyszerű következménye). Ilyenkor az XY és az YP egyenes is egyenletes szögsebességgel forog körbe ugyanolyan irányban, és ez azt jelenti, hogy a felezőmerőlegeseik is egyenletes szögsebességgel forognak körbe ugyanolyan irányban. Ha megmutatjuk, hogy van fixpontjuk, akkor a kerületi szögek tételének megfordítása alapján a metszéspontjaik egy körre fognak esni. A PY felezőmerőlegese esetén ez egyszerű, mert mind átmennek az O ponton (az ábrán a szaggatott egyenesek a vizsgált felezőmerőlegesek).
Az XY szakasz felezőmerőlegese esetén kicsit trükkösebb megtalálni ezt a pontot: az M pontot úgy kaphatjuk meg, hogy vesszük a két kör másik metszéspontján, a B ponton áthaladó, a két kör közös szimmetritengelyével párhuzamos egyenes metszéspontjait a két körrel, U-t és V-t, M pedig az így kapott szakasz felezőpontja lesz.
Ennek belátásához vegyük észre, hogy XU és YV is merőleges XY-ra A Thálesz-tétel és a megfordítása miatt (hiszen ABU∢=ABV∢=90∘, azaz AU és AV átmérő a megfelelő körben). Mivel M felezi UV-t, egyforma messze van az XU és az YV egyenestől is, de mivel XY merőleges a két egyenesre, így M rajta van XY felezőmerőlegesén, amely egyben az XU és YV egyenesektől egyforma távol lévő pontok halmaza is.
Innen pedig már a feladat állítása magától értetődő: mivel sem az O, sem az M pont nem függ a P pont választásától, a kapott körök középpontja mindig rajta van az OM felezőmerőlegesén, készen vagyunk.
Megjegyzés: a megoldásban a mozgó pontok és forgó egyenesek gondolata helyettesíthető a következő egyszerű megfontolással is: merőleges szárú szögek miatt MKO∢=XYP∢, ez utóbbiról pedig nem nehéz látni a kerületi szögek tételével, hogy nem függ az X és Y választásától.
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Bodor Mátyás, Czanik Pál, Diaconescu Tashi, Forrai Boldizsár, Philip Stefanov, Szakács Ábel, Varga Boldizsár, Wiener Anna.
A KöMaL 2024. áprilisi matematika feladatai
|