![]() |
Az A. 880. feladat (2024. április) |
A. 880. Határozzuk meg az összes (a,b,c) valós számokból álló számhármast, amelyre létezik olyan f:Z+→Z+ függvény, hogy
af(n)+bf(n+1)+cf(n+2)<0
minden n∈Z+ számra (Z+ a pozitív egész számok halmazát jelöli).
Javasolta: Imolay András (Budapest)
(7 pont)
A beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Nevezzünk egy (a,b,c) valós számokból álló számhármast szépnek, ha teljesül rá a feladat feltétele, azaz létezik megfelelő függvény.
1. eset: c<0.
Azt állítjuk, hogy ekkor bármilyen a,b∈R számok esetén (a,b,c) szép. Ehhez mutatnunk kell egy megfelelő f függvényt. Definiáljuk sorba az értékeit: amikor az (n+2). értéket definiáljuk, arra figyelünk, hogy az n. elvárt egyenlet teljesüljön. Legyen f(1)=f(2)=1. Most tegyük fel, hogy már az f(1),f(2),…,f(n+1) értékeket definiáltuk úgy, hogy minden k≤n−1 esetén teljesül, hogy af(k)+bf(k+1)+cf(k+2)<0. Legyen most f(n+2) olyan nagy, hogy |cf(n+2)|>af(n)+bf(n+1). Ilyet nyilván tudunk választani, mert c≠0, és mivel c<0, így teljesülni fog az n. egyenlet, pont ahogy akartuk.
2. eset: c=0.
Azt állítjuk, hogy ekkor (a,b,c) pontosan akkor szép, ha b<0 vagy a+b<0. Ha az előbbi teljesül, akkor az előző esethez hasonlóan minden n-re tudok sorba definiálni egy f(n) értéket úgy, hogy f(n+1) olyan nagy legyen, hogy |bf(n+1)|>af(n), ami egy megfelelő függvényt ad. Utóbbi esetben, ha a+b<0, akkor a konstans 1 függvény megfelelő.
Tehát már csak azt kell megmutatnunk, hogy ha b≥0 és a+b≥0, akkor nincs megfelelő függvény. Ha a≥0, akkor ez világos, különben vegyük észre, hogy
0>af(n)+bf(n+1)=−a(f(n+1)−f(n))+(a+b)f(n+1).
Az utolsó tag nemnegatív, és a<0, így ekkor f(n+1)−f(n)<0, azaz a függvény szigorúan monoton csökken, ám ez nem lehetséges egy pozitív egészekbe képző függvénynél.
3. eset c>0.
3.1. eset a≤0.
Azt állítjuk, hogy ebben az esetben pontosan akkor lesz (a,b,c) szép, ha a+b+c<0. Világos, hogy ebben az esetben tényleg szép, mert a konstans 1 függvény megfelelő. Tegyük most fel, hogy a+b+c≥0. Adjuk össze az első n egyenletet:
af(1)+(a+b)f(2)+n∑i=3((a+b+c)f(i))+(b+c)f(n+1)+cf(n+2)<0.
Figyeljük meg, hogy a+b+c≥0 miatt a szummás tag nemnegatív, és a≤0 miatt b+c≥0, így 0≤(b+c)f(n+1), sőt, tudjuk, hogy c>0, így cf(n+2)>0. Tehát az egyenlet bal oldalán csak az első két tag lehet negatív, ám ezek a tagok nem függnek n-től. Emiatt, mivel a fenti egyenlőtlenség mindig igaz (tegyük fel, hogy n≥3, hogy biztosan megjelenjen mind az öt tag a fenti képletben), f(n+2)<−af(1)−(a+b)f(2) minden n≥3 esetén, azaz f felülről korlátos. Ez azt is jelenti, hogy csak véges sok (f(k),f(k+1),f(k+2)) különböző számhármas van, így az af(k)+bf(k+1)+cf(k+2) kifejezésnek van egy t<0 maximuma. Ám ekkor újra felírhatjuk az első n egyenlet összegét, a felső becslés helyett beírva ezt az erősebb becslést:
af(1)+(a+b)f(2)+n∑i=3((a+b+c)f(i))+(b+c)f(n+1)+cf(n+2)≤nt.
Ez pedig már könnyen ellentomndásra vezet, mivel láttuk, hogy a bal oldalon csak az első két tag lehet negatív, és azok nem függnek n-től, míg a jobb oldal bármilyen kicsi lehet, ha n elég nagy.
3.2. eset a>0.
Világos, hogy ha b≥0, akkor nincs megfelelő függvény, így mostantól feltesszük, hogy b<0. Ezt további két esetre bontjuk.
3.2.1. eset c≥a.
Azt állítjuk, hogy ebben az esetben pontosan akkor lesz megoldás, ha a+b+c<0. Mint már láttuk, ilyen esetben triviálisan jó például a konstans 1 függvény. Ha a+b+c≥0, akkor rendezzük át az eredeti függvényegyenlőtlenséget:
0>af(n)+bf(n+1)+cf(n+2)=a(f(n)−f(n+1))+c(f(n+2)−f(n+1))+(a+b+c)f(n+1)≥
≥a(f(n)−f(n+1))+c(f(n+2)−f(n+1)).
Legyen g(n)=f(n+1)−f(n), ezt a fenti egyenletbe beírva, és rendezve kapjuk, hogy ag(n)>cg(n+1). Mivel c≥a>0, ebből következik, hogy g szigorúan monoton csökken. Mivel az értékei egészek, ez azt jelenti, hogy valahonnan kezdve negatív, ez pedig f-re nézve azt jelenti, hogy valahonnan kezdve szigorúan monoton csökkenő. Ez viszont nem lehetséges egy pozitív egészekbe képző függvénynél.
3.2.2. eset a>c.
Motiváció: Az összes közül ez a legnehezebb eset, és ha az ember csak elolvassa a megoldást, nagyon hasraütésszerűnek tűnhet, hogy miért éppen ezt csináljuk, erről írunk itt most néhány szót. A kulcs gondolat, hogy f(n)=sn alakú exponenciális függvényekkel akarunk próbálkozni. Erre a gondolatra több motiváció is van. Egyrészt (ahogy a lináris rekurziók elméletébe is így kerülnek be az exponenciális függvények), ha ilyen alakú f függvényeket keresünk, akkor a végtelen sok egyenletünk helyett csak egy marad. Mivel ugye azt kell látni, hogy minden n-re af(n)+bf(n+1)+cf(n+2)<0, ám ebbe beírva az sn függvényt, majd sn-nel egyszerűsítve azt kapjuk, hogy az a+bs+cs2<0 egyenlőtlenségnek kell teljesülnie, és ha ez teljesül, akkor teljesül a függvényegyenlőtlenség minden n-re. Másrészt, ha az ember vizsgálgatja a 3.1 esetben megjelenő összegzést, és felteszi, hogy a+b+c>0, akkor érezhető, hogy ahhoz, hogy a nagy szummás tag (ami pozitív) ne győzze le a (b+c)f(n+1) tagot, ahhoz az f-nek nagyon gyorsan (exponenciálisan) kell nőnie. Ezek után, ha a és c fix, akkor be lehet írni, hogy melyik s esetén adja az f(n)=sn a lehető legjobb b-t, és (például deriválással) egyszerűen kapható, hogy éppen az s=√a√c lesz az a szám, melyre b a lehető legnagyobb, hogy a+bs+cs2=0, és ekkor b=−2√ac. Még innen sem egyszerű befejezni, de talán most már motiváltabb, hogy miért a következőkben leírtakat csináljuk. Íme a megoldás:
Azt állítjuk, hogy (a,b,c) pontosan akkor lesz szép, ha b≤−2√ac. Világos, hogy ha f egy megfelelő függvény (a,b,c)-hez, akkor (a,b′,c)-hez is, ahol b′≤b, így elég konstrukciót mutatunk az (a,−2√ac,c) hármasra, hogy belássuk, hogy (a,b,c) szép, ha b≤−2√ac. Legyen s=√a√c. Tudjuk, hogy a≠c, így szigorúan teljesül rájuk a számtani-mértani egyenlőtlenség, azaz a+c+b=a+c−2√ac>0. Legyen N egy olyan egész szám, melyre a+ca+c+b<N. Továbbá legyen k olyan pozitív egész, melyre sk>N, ilyen létezik, mert tudjuk, hogy a>c, azaz s>1. Most definiáljuk az f függvényt: legyen f(n)=⌈sn+k⌉−N. Világos, hogy ez tényleg a pozitív egészekbe képez, lássuk be, hogy ez teljesíti az egyenlőtlenségeinket is. Ehhez először érdemes megfigyelni, hogy
a+bs+cs2=a−2a+a=0.
Ekkor
af(n)+bf(n+1)+cf(n+2)=a(⌈sn+k⌉−N)+b(⌈sn+k+1⌉−N)+c(⌈sn+k+2⌉−N)≤
≤a(sn+k+1−N)+b(sn+k+1−N)+c(sn+k+2+1−N)=
=sn+k(a+bs+cs2)+(a+c)−(a+b+c)N=(a+c)−(a+b+c)N<0,
azaz f kielégíti a feladat feltételeit.
Már csak azt kell megmutatnunk, hogy ha b>−2√ac, akkor nem létezik megfelelő függvény. Indirekten tegyük fel, hogy mégis létezik megfelelő f függvény, és legyen g(n)=(√c√a)nf(n), azaz f(n)=g(n)sn, valamint legyen b=−2√ac+ε, ahol ε>0. Írjuk be ezeket a függvényegyenletbe, és használjuk ki megint, amit korábban már egyszer megállapítottunk, hogy a=√ac⋅s=cs2.
af(n)+bf(n+1)+cf(n+2)=ag(n)sn+(ε−2√ac)g(n+1)sn+1+cg(n+2)sn+2=
asn(g(n)−2g(n+1)+g(n+2))+εsn+1g(n+1)<0.
Legyen h(n)=g(n+1)−g(n). Osztva asn-nel, rendezve és h-t behelyettesítve azt kapjuk, hogy
h(n+1)<h(n)−εsag(n+1).
Világos, hogy g pozitív értékeket vesz fel, így ebből azonnal látható, hogy a h(n) sorozat monoton csökken. Valami hasonlót szeretnénk csinálni, mint a 3.2.1 esetben, de ugyanaz nem működik kapásból, mert nem tudjuk, hogy a g és a h függvények egész értékeket vesznek fel. De szerencsére az εsag(n+1) tag miatt mégis menni fog.
Ha létezik olyan k, melyre h(k)<0, akkor a monoton csökkenés miatt innentől minden l≥k esetén h(l)≤h(k)<0, így g(l+1)−g(k)=l∑i=kh(i)≤(l−k+1)h(k). Elég nagy l-et választva a jobb oldal tetszőlegesen kicsit lehet, azaz elég nagy l esetén g(l+1)<0, ami ellentmondás. Tehát elég lenne azt belátni, hogy létezik h(k)<0. Tegyük fel, hogy nem létezik ilyen, ez éppen azt jelenti, hogy a g(n) sorozat monoton nő, azaz g(n+1)≥g(1) minden n-re. Ám ekkor
h(n+1)<h(n)−εsag(1),
ahol εsag(1) egy pozitív konstans, így ekkor azt is tudjuk, hogy a h(n) sorozat minden lépésben legalább egy fix pozitív konstanssal csökken, így elég nagy k-ra negatívnak kell lennie, ami ellentmondás. Ezzel befejeztük a bizonyítást.
Statisztika:
5 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Szakács Ábel, Varga Boldizsár, Wiener Anna. 4 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2024. áprilisi matematika feladatai
|