![]() |
Az A. 886. feladat (2024. szeptember) |
A. 886. Adottak a k és n 1-nél nagyobb különbözô pozitív egész számok, továbbá véges sok (nem feltétlenül különböző) egész szám felírva a táblára. Kázmér egy lépésben letörölheti egy k-val nem osztható differenciájú számtani sorozat k egymást követő elemét, míg Nándor letörölheti egy n-nel nem osztható differenciájú számtani sorozat n egymást követő elemét. Tudjuk, hogy a kiindulási számok olyanok, hogy Kázmér és Nándor is le tudja törölni az összes számot véges sok lépésben (külön-külön). Bizonyítsuk be, hogy ekkor a táblán szereplő legnagyobb és legkisebb szám különbsége legalább φ(n)+φ(k), ahol φ az Euler-féle fí-függvényt jelöli, vagyis φ(n) az n-nél nem nagyobb, n-hez relatív prím pozitív egészek száma.
Javasolta: Varga Boldizsár, Budapest
(7 pont)
A beküldési határidő 2024. október 10-én LEJÁRT.
Ha minden számot ugyanannyival növelünk vagy csökkentünk, az nem változtat a letörölhetőségen, és a legnagyobb és legkisebb szám különbségén sem, így feltehető, hogy a legkisebb szám a 0. Ekkor azt kell bizonyítanunk, hogy a legnagyobb szám legalább φ(n)+φ(k).
Legyenek a felírt számok (multiplicitással) valamilyen sorrendben a1,a2,…,am. Tekintsük a m∑i=1xai polinomot. Vegyük észre, hogy ennek a polinomnak minden primitív k-adik komplex egységgyök gyöke, ugyanis ha a Kázmér által letörölt számtani sorozatokba particionáljuk a tagokat, akkor minden ai,ai+d,ai+2d,…,ai+(k−1)d számtani sorozathoz (ahol tudjuk, hogy k∤d ) az xai+xai+d+⋯+xai+(k−1)d polinom tartozik (ezek összege az eredeti polinom), ebbe pedig egy ε primitív k-adik egységgyököt behelyettesítve εai⋅(1+εd+ε2d+…+ε(k−1)d)=εai⋅εkd−1εd−1=0-t kapunk. Mivel ε primitív egységgyök, ezért εd−1≠0. A fenti indoklás alapján a polinomnak mind a φ(k) darab primitív k-adik egységgyök gyöke és teljesen analóg módon mind a φ(n) darab primitív n-edik egységgyök is gyöke. Azonban ezen gyökök között a primitívség miatt semelyik kettő nem egyezik meg, így a poinomnak van legalább φ(k)+φ(n) különböző gyöke. A definíció alapján a polinom nem konstans 0, amiből következik, hogy a foka legalább φ(k)+φ(n), így a legnagyobb táblára írt számnak is legalább ennyinek kell lennie, és éppen ezt akartuk bizonyítani.
Statisztika:
9 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Bodor Mátyás, Forrai Boldizsár, Szakács Ábel, Tianyue DAI, Varga Boldizsár. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2024. szeptemberi matematika feladatai
|