![]() |
Az A. 888. feladat (2024. október) |
A. 888. Legyen n egy rögzített pozitív egész szám. Határozzuk meg a legkisebb k pozitív egész számot, melyre teljesül a következő állítás: tetszőleges G egyszerű, összefüggő gráf és V1, V2, …, Vn minimális vágások esetén legfeljebb k csúcs választható ki úgy, hogy bármely két kiválasztott csúcshoz létezzen egy 1≤i≤n egész szám, melyre a két kiválaszott csúcsot elválasztja Vi.
A gráf V csúcshalmazának két diszjunkt nemüres részre való bontását minimális vágásnak nevezzük, ha a két rész között haladó élek száma minimális.
Javasolta: Imolay András (Budapest)
(7 pont)
A beküldési határidő 2024. november 11-én LEJÁRT.
Azt állítjuk, hogy k=2n. Erre egy jó példa egy 2n csúcsból álló kör. Legyenek a csúcsai sorban v1,v2,…,v2n, és legyenek a vágások Vi={vi,vi+1,…,vi+n−1} minden 1≤i≤n esetén. Először is figyeljük meg, hogy ezek tényleg minimális vágások, ugyanis mindegyik Vi-ből pontosan két él lép ki, és nincs a csúcsoknak olyan részhalmaza, amiből csak egy él lép ki (azaz nincs hídél). Továbbá gondoljuk meg, hogy itt ki lehet választani az összes csúcsot, azaz bármelyik csúcspárhoz van olyan Vi, ami pontosan egyet tartalmaz közülük. Valóban, tetszőleges két csúcsot választva legalább n−1 csúcs van köztük a kör egyik ívén, és ekkor jó vágás lesz az, ahol az egyik rész az egyik csúcsot és a következő n−1 csúcsot tartalmazza a legalább n−1 csúcsból álló ívről.
Most térjünk rá annak a bizonyítására, hogy miért nem lehet k>2n. Legyen G=(V,E) tetszőleges gráf, és legyenek V1,V2,…,Vn minimális vágások. Minden v csúcshoz rendeljük hozzá egy kódot, ami egy n-hosszú 0−1 sorozat, melynek az i. jegye pontosan akkor 1, ha v∈Vi. Figyeljük meg, hogy két csúcshoz pontosan akkor van olyan Vi, ami pontosan az egyiküket tartalmazza, ha a hozzájuk rendelt kód különböző. Azaz azt kell bizonyítanunk, hogy a csúcsokhoz rendelt kódok között legfeljebb 2n darab különböző van.
Nevezzünk egy kódot párosnak, ha páros sok 1-es szerepel benne, különben páratlannak. Minden x kódhoz legyen Vx azon csúcsok halmaza, akikhez az x kódot rendeltük. Tetszőleges S vágásra d(S) jelölje azt, hogy hány él megy a vágás két része között. A bizonyítás kulcsa a következő lemma.
Lemma.
n∑i=1d(Vi)≥∑x párosd(Vx) és n∑i=1d(Vi)≥∑x páratland(Vx).
Bizonyítás: Csak az első egyenlőtlenséget bizonyítjuk, a másik ugyanúgy megy. Az egyenlőtlenség mindkét oldala éleket számol le, egy élet leszámolhat akár többször is. Azt fogjuk megmutatni, hogy a bal oldal minden élet legalább annyiszor megszámol, mint a jobb oldal. Legyen e∈E tetszőleges él, és legyen x és y a két végpontjának a kódja. Ezek szerint a kódok szerint esetekre bontunk.
- Ha x és y is páratlan, akkor a jobb oldalon egyszer sem számoljuk meg e-t, így igaz az állítás.
- Ha x≠y és x és y közül pontosan egy páros, akkor a jobb oldalon egyszer számoljuk meg e-t, és a bal oldalon is megszámoljuk legalább egyszer, mert különböző e végpontjainak a kódja, és így legalább egy vágás elválasztja őket egymástól.
- Végül ha x és y is páros, akkor x=y esetén egyik oldalon sem számoljuk meg őket, ha pedig x≠y, akkor a jobb oldalon kétszer számoljuk meg e-t, de a bal oldalon is legalább ennyiszer, mert x és y kódja legalább két helyen eltér egymástól, és az ezekhez a helyekhez tartozó vágások elválasztják e végpontjait egymástól.
A lemmát használva már nem nehéz befejezni a bizonyítást. Mivel a Vi vágások minimálisak, és pozitív az értékük (mert G összefüggő), így az mindkét egyenlőtlenség jobb oldalán legfeljebb n darab nemnulla összeadandó szerepelhet. Azonban ha d(Vx)=0, akkor a csúcsokat az üres halmazra és V-re választottuk szét, és ekkor vagy egyik csúcsnak sem x a kódja, vagy mindegyiknek x a kódja, és az utóbbi lehetetlen, mert G összefüggő. Ekkor tehát a legfeljebb n különböző páros kód tartozik a csúcsokhoz, és ugyanígy, páratlan kódból sem lehet több, mint n-féle rendelve a csúcsokhoz, és ezzel a bizonyítást befejeztük.
Statisztika:
12 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Aravin Peter, Bodor Mátyás, Czanik Pál, Holló Martin, Varga Boldizsár. 6 pontot kapott: Szakács Ábel. 5 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2024. októberi matematika feladatai
|