Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 891. feladat (2024. november)

A. 891. Adott egy hegyesszögű ABC háromszög. A B és C pont rendre az AB és AC oldal belsejében helyezkedik el. Az ABC és ABC háromszögek körülírt körei M-ben, az ABC és ABC háromszögek körülírt körei pedig K-ban metszik egymást másodszor. Tükrözzük M-et az AB és AC egyenesre, a két tükörképen átmenő egyenest jelöljük l-lel.

a) Bizonyítsuk be, hogy az M-en átmenő, AM-re merőleges egyenes, az AK egyenes és l vagy egy ponton mennek át, vagy mind párhuzamosak.

b) Igazoljuk, hogy ha a három egyenes az S ponton megy át, akkor az SBC és SCB háromszögek területe egyenlő.

Javasolta: Bán-Szabó Áron (Budapest)

(7 pont)

A beküldési határidő 2024. december 10-én LEJÁRT.


Először a második állítást bizonyítjuk be.

Jelölje MB és MC M tükörképét az AB ill. AC egyenesre. Jelölje továbbá S az M-en keresztül húzott merőleges és az l=MBMC egyenes metszéspontját. A tükrözések miatt AM=AMB=AMC, tehát A az MMBMC körülírt körének középpontja. Az SM egyenes érinti ezt a kört, hiszen AM-re merőleges. Az érintő szárú kerületi szögek tétele alapján SMMB=SMCM, így az SMMB és SMCM háromszögek hasonlók (szögeik páronként megegyeznek). Mivel ellentétes körüljárásúak, található egy L irányításváltó hasonlósági transzformáció, amely egymásba viszi őket és az S pontot fixen tartja (például az MSMB szögfelezőjére való tükrözés és egy S középpontú középpontos hasonlóság egymásutánja). Ez a hasonlósági transzformáció az MBM szakaszt az MMC szakaszba képezi.

Most tekintsük a BMBM és CMCM háromszögeket. Mindkettő egyenlőszárú, hiszen B és C rajta van az MBM ill. az MCM felezőmerőlegesén. Azonban A mindkettő felezőmerőlegesen rajta van, így a kerületi szögek tétele alapján (az ABCM húrnégyszögben) MBMB=2MBA=2MCA=MCMC, azaz a két tekintett háromszög hasonló. Mivel a L hasonlóság az MBM szakaszt az MMC szakaszba viszi, így a körüljárásokat is figyelembe véve B képe a C pont. Ugyanez a gondolatmenet az ABC háromszögre alkalmazva azt mutatja, hogy B képe a C pont. Így tehát L a BB szakaszt a CC szakaszba képezi (mivel az MBB és MCC háromszögek körüljárása azonos). Mivel S fixpontja ennek a transzformációnak, így SCC és SBB hasonló és ellentétes körüljárású.

Ez azonnal bizonyítja a feladat második felét. A hasonlóság miatt CSB=CSB és BS/BS=CS/CS. Így pedig

TBCS=12BSCSsin(BSC)=12CSBSsin(BSC)=TCBS.

Most még az kell megmutatnunk, hogy AK is átmegy az S ponton. Vegyük észre, hogy azon X pontok mértani helye, melyre d(X,AB)/d(X,AC)=BB/CC, két A-n átmenő egyenes uniója. Tudjuk, M és K is ilyen (hiszen MBBMCC és KBBKCC), sőt a korábbiak miatt S is. Ebből világos, hogy ez a két egyenes az AM és az AK egyenes lesz, ezek valamelyikén rajta kell legyen S, de mivel SM és SMAM, SAK.

Előfordulhat persze, hogy az egyenesek nem metszik egymást egy S pontban. Ekkor a hasonlósági transzformációnkban a nyújtás helyett egy eltolás szerepel (azaz most egy irányításváltó egybevágóság), tehát SBB és SCC most egymás tükörképe lesz, és a bizonyítás ugyanúgy megy.

Megjegyezzük, hogy az L transzformációt tükrözve nyújtásnak nevezik, és belátható, hogy minden irányításváltó hasonlósági transzformáció tükrözve nyújtás.


Statisztika:

10 dolgozat érkezett.
7 pontot kapott:Bodor Mátyás, Czanik Pál, Keresztély Zsófia, Szakács Ábel, Varga Boldizsár.
6 pontot kapott:Forrai Boldizsár, Minh Hoang Tran.
5 pontot kapott:1 versenyző.
4 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2024. novemberi matematika feladatai