A B. 4110. feladat (2008. szeptember) |
B. 4110. Az ABCDEF hatszög és a PQR háromszög úgy helyezkedik el a síkon, hogy az ABRQ, CDPR, EFQP négyszögek téglalapok.
a) Bizonyítsuk be, hogy a BC, DE, FA oldalak felezőmerőlegesei egy ponton mennek át.
b) Mutassuk meg, hogy létezik olyan P'Q'R' háromszög is, amelyre a BCR'Q', DEP'R', FAQ'P' négyszögek téglalapok.
(5 pont)
A beküldési határidő 2008. október 15-én LEJÁRT.
Megoldás: Tegyük fel, hogy a (2) állítást már igazoltuk. Ekkor a BC, DE, FA oldalak felezőmerőlegesei megegyeznek az R'Q', P'R', Q'P' szakaszok felezőmerőlegeseivel, melyek nyilván a P'Q'R' háromszög köré írható kör középpontjában metszik egymást, igazolva az (1) állítást. A (2) állítás igazolásához először a következő önmagában is érdekes segédtételt bizonyítjuk.
Az A1A2A3 háromszög Ai csúcsából a háromszög belsejében induló fi félegyenes zárjon be a háromszög megfelelő oldalaival i, illetve i szöget az ábrán látható módon. Az f1,f2,f3 félegyenesek pontosan akkor mennek át egy ponton, ha
sin 1sin 2sin 3=sin 1sin 2sin 3.
Valóban, ha a félegyenesek a P pontban metszik egymást, mely nyilván a háromszög belsejében fekszik, akkor a szinusz-tétel alapján
Megfordítva, tegyük fel, hogy sin 1sin 2sin 3=sin 1sin 2sin 3, és a háromszögnek az A1 csúcsnál lévő szöge hegyesszög. Jelölje P az f2 és f3 félegyenesek metszéspontját, mely nyilván a háromszög belsejébe esik, az A1P félegyenesnek a megfelelő oldalakkal bezárt szögét pedig 1', illetve 1'. A feltételt egybevetve a segédtétel már igazolt felével kapjuk, hogy sin 1'/sin 1'=sin 1/sin 1. Mivel 0<x<<90o esetén az f(x)=sin x/sin (-x) függvény szigorúan monoton nő, ebből 1'=1 adódik, ami azt jelenti, hogy az f1 félegyenes is áthalad a P ponton.
A fenti segédtétel felhasználásával a (2) állítás már könnyen levezethető. Párhuzamos eltolással vigyük a BRC, illetve AQF háromszögeket olyan helyzetbe, hogy a C pont D-be, az F pont pedig E-be kerüljön. Ekkor az R és a Q pont is P-be kerül, minek folytán a B és A pontok ugyanazon G pontba kerülnek. A DEG háromszögre alkalmazva a segédtételt kapjuk, hogy sin sin sin =sin sin sin . Most alkalmazzunk párhuzamos eltolásokat az AB, CD, illetve EF szakaszokra olyan módon, hogy D és E ugyanazon X, F és A ugyanozon Y, B és C pedig ugyanazon Z pontba kerüljenek. Az XYZ háromszögben vegyük fel az X-ből kiinduló f, az Y-ból kiinduló g és a Z-ből kiinduló h félegyeneseket úgy, hogy f az XY oldallal , g az YZ oldallal , h pedig a ZX oldallal szöget zárjon be, ekkor f az XZ oldallal , g az YX oldallal , h pedig a ZY oldallal szöget zár be. Ekkor a segédtétel másik irányát használva azt kapjuk, hogy az f,g,h félegyenesek egy közös U pontban metszik egymást. Az U pontra az iménti eltolások inverzét alkalmazva éppen a megfelelő Q', R', illetve P' ponthoz jutunk.
Statisztika:
18 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Bálint Dániel, Bodor Bertalan, Éles András, Fonyó Dávid, Huszár Kristóf, Kalina Kende, Lovas Lia Izabella, Nagy 648 Donát. 3 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2008. szeptemberi matematika feladatai