Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4244. feladat (2010. február)

B. 4244. Szerkesszük meg a derékszögű háromszöget, ha adott az átfogója és az egyik befogójához tartozó hozzáírt körének sugara.

(4 pont)

A beküldési határidő 2010. március 10-én LEJÁRT.


Megoldás. A szerkesztendő ABC háromszög befogói legyenek AC=b és BC=a, és tegyük fel, hogy a c átfogón kívül a BC oldalhoz hozzáírt kör ra sugara adott. Az érintőszakaszok egyenlőségéből a+b+c=2(ra+b), vagyis ab=2rac következik.

Mivel az AB átfogó O felezőpontja, ami az AC oldaltól a/2, a BC oldaltól b/2 távolságra helyezkedik el, éppen az ABC háromszög köré írható kör középpontja, OC=c/2, és az O ponton át az ábra szerint az AC egyenessel 45-os szöget bezáró egyenes az AC egyenest abban a P pontban metszi, amelyre CP=|b/2a/2|=|rac/2|. Ha ra<c/2, akkor ez P pont az AC befogón helyezkedik el, ra=c/2 esetén egybeesik C-vel, ra>c/2 esetén pedig a C pont másik oldalán helyezkedik el.

Ezek alapján a keresett háromszög a következő módon szerkeszthető meg. A leendő AC oldal egyenesén felvesszük a C pontot, és kijelöljük a CA félegyenes irányát, majd az előbbieknek megfelelően kijelöljük a P pontot is. Az egyenes egyik oldalán C középponttal c/2 sugarú félkörívet rajzolunk. A P ponton át ugyanarra az oldalra az AC félegyenessel 45-os szöget bezáró félegyenest állítunk. Az O pontot a félegyenes és a félkör metszéspontjaként kapjuk. Végül az O középpontú c/2 sugarú kör segítségével a CA egyenesből, illetve az arra C-ben állított merőlegesből kimetsszük az A és B pontokat.

Nem nehéz ellenőrizni, hogy a fenti szerkesztési eljárás pontosan akkor vezet, méghozzá egyértelmű eredményre, ha ra<c, és ekkor valóban a feladat megoldását szolgáltatja.


Statisztika:

92 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:Ágoston Péter, Ágoston Tamás, Bálint Csaba, Böőr Katalin, Bősze Zsuzsanna, Csuka Róbert, Czipó Bence, Dolgos Tamás, Éles András, Gyarmati Máté, Janzer Olivér, Kovács 444 Áron, Márkus Bence, Medek Ákos, Mester Márton, Mihálka Éva Zsuzsanna, Neukirchner Elisabeth, Remete László, Somogyi Ákos, Tóth 222 Barnabás, Weimann Richárd, Weisz Ágoston, Zelena Réka.
3 pontot kapott:47 versenyző.
2 pontot kapott:9 versenyző.
1 pontot kapott:5 versenyző.
0 pontot kapott:6 versenyző.
Nem versenyszerű:2 dolgozat.

A KöMaL 2010. februári matematika feladatai