Loading [MathJax]/jax/element/mml/optable/GeneralPunctuation.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4318. feladat (2010. december)

B. 4318. Adott az ABCD tetraéder. Legyen P az AB él, Q pedig a CD él tetszőleges pontja. Határozzuk meg a PQ szakasz felezőpontjának mértani helyét.

(4 pont)

A beküldési határidő 2011. január 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Az AC,BC,BD,AD élek felezőpontjai legyenek rendre X,Y,Z,V. Ekkor XY és ZV is párhuzamos az AB éllel, és fele olyan hosszú, vagyis az XY és ZV szakaszok egyenlő hosszúak és párhuzamosak egymással. Hasonló állítás érvényes az YZ és VX szakaszokra is, tehát ilyen módon egy XYZV paralelogramma jön létre. állítjuk, hogy ennek a paralolagrammának a pontjai alkotják a keresett mértani helyet.

Legyen P az AB él egy tetszőleges rögzített pontja, és tegyük fel, hogy P az AB szakaszt α:(1α) arányban osztja. Ekkor a CP szakasz P felezőpontja is α:(1α) arányban osztja az XY szakaszt, valamint a DP szakasz P felezőpontja is \displaystyle \alpha:(1-\alpha) arányban osztja az \displaystyle VZ szakaszt. Itt \displaystyle P'P'' a \displaystyle CDP háromszög \displaystyle CD-vel párhuzamos középvonala, így miközben a \displaystyle Q pont befutja a \displaystyle CD élet, aközben a \displaystyle PQ szakasz felezőpontja éppen a \displaystyle P'P'' szakaszt futja be, amely része az \displaystyle XYZV paralelogrammának.

Látjuk tehát, hogy a mértani hely minden pontja az \displaystyle XYZV paralelogrammához tartozik. Mivel a paralelogramma minden, az \displaystyle XV oldallal párhuzamos metszete megkapható, mint \displaystyle P'P'' szakasz a \displaystyle P pont, vagyis a \displaystyle 0\le \alpha\le 1 szám megfelelő választása esetén, az is látszik, hogy a paralelogramma minden pontja a mértani helyhez tartozik.


Statisztika:

74 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:Ágoston Péter, Bősze Zsuzsanna, Homonnay Bálint, Kiss 542 Robin, Máthé László, Sieben Bertilla, Simig Dániel, Strenner Péter, Varnyú József, Viharos Andor, Weimann Richárd.
3 pontot kapott:Bálint Csaba, Beke Lilla, Csörgő András, Czipó Bence, Dinev Georgi, Dolgos Tamás, Győrfi 946 Mónika, Kabos Eszter, Kenéz Balázs, Lenger Dániel, Maga Balázs, Mátrahegyi Roland, Medek Ákos, Nagy 111 Miklós, Ódor Gergely, Tatár Dániel, Tossenberger Tamás, Weisz Gellért, Zilahi Tamás.
2 pontot kapott:17 versenyző.
1 pontot kapott:14 versenyző.
0 pontot kapott:12 versenyző.
Nem versenyszerű:1 dolgozat.

A KöMaL 2010. decemberi matematika feladatai