![]() |
A B. 4341. feladat (2011. február) |
B. 4341. Keressük meg az összes olyan valós együtthatós polinomokból álló f(x), g(x) párt, amelyre
f(x+1)g(x-1)-g(x+1)f(x-1)=1.
(5 pont)
A beküldési határidő 2011. március 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Az f(x)g(x−2)−g(x)f(x−2)=1 egyenlőségből az f(x+2)g(x)−g(x+2)f(x)=1 egyenlőséget kivonva kapjuk, hogy
f(x)(g(x−2)+g(x+2))=g(x)(f(x−2)+f(x+2)).
A legelső összefüggés szerint az f(x) és g(x) polinomoknak nem lehet első- vagy magasabbfokú közös osztója; speciálisan pedig egyik sem lehet a 0 polinom. Az f és g polinomok tehát egymáshoz relatív prímek, ezért az f(x) polinom csak úgy lehet osztója a g(x)(f(x−2)+f(x+2)) polinomnak, ha osztja az f(x−2)+f(x+2) polinomot. Ez utóbbi polinom fokszáma megegyezik az f polinom fokszámával, főegyütthatója pedig kétszer akkora, mint az f polinomé. Ezért a két polinom hányadosa 2, vagyis
f(x−2)+f(x+2)=2f(x),f(x+2)−f(x)=f(x)−f(x−2).
Ez utóbbi összefüggés persze teljesül ha az f(x) polinom konstans, ha pedig f foka legalább 1, akkor a h(x)=f(x)−f(x−2) előírással definiált h polinomra, amely f-nél eggyel kisebb fokú, h(x+2)=h(x) teljesül. Mivel a h polinom végtelen sok helyen ugyanazt az értéket veszi fel, csakis konstans polinom lehet. Azt kaptuk tehát, hogy a nemnulla f polinom legfeljebb elsőfokú; az f és g polinomok szerepét felcserélve pedig ugyanez derül ki a g polinomról is.
Ezek után már nem nehéz meghatározni az összes megfelelő polinompárt. Az f(x)=ax+b és a g(x)=cx+d polinomokból álló pár (ahol a vagy c értéke akár nulla is lehet) pontosan akkor lesz megoldás, ha (mint polinomok)
(ax+a+b)(cx−c+d)−(cx+c+d)(ax−a+b)=1.
Rövid számolás mutatja, hogy a bal oldalon álló polinom igazából a konstans 2ad−2bc polinom. A szükséges és elégséges feltétel tehát ad−bc=−1/2; ilyen polinompár persze végtelen sok van.
Statisztika:
7 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Dudás 002 Zsolt, Lenger Dániel, Nagy Róbert, Perjési Gábor. 1 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2011. februári matematika feladatai
|