![]() |
A B. 4380. feladat (2011. szeptember) |
B. 4380. Egy konvex k-szög oldalain felveszünk m pontot úgy, hogy az így kapott n=k+m elemű ponthalmaz középpontosan szimmetrikus alakzat legyen. Igazoljuk, hogy a
pontjai által meghatározott
szakasz között legfeljebb 2n-3 lehet ugyanolyan hosszú. Mely
halmazok esetén található 2n-3 darab ugyanolyan hosszú szakasz?
(5 pont)
A beküldési határidő 2011. október 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Nyilván n≥4 páros szám. Ha n=4, akkor k=4, m=0, a konvex k-szög egy paralelogramma, az állítás pedig nyilvánvaló: nem lehet minden oldal és mindkét átló ugyanolyan hosszú. Az is világos, hogy pontosan akkor lesz 5 ugyanolyan hosszú szakasz, ha a sokszög olyan rombusz, melynek egyik szöge 60∘-os.
Most tegyük fel, hogy n≥6, és az állítást (n−2)-elemű ponthalmazok esetén már beláttuk. A szimmetriaközéppontot jelölje O, a P ponthalmaznak O-tól egyik legtávolabb eső pontja legyen A, ennek tükörképe O-ra A′. Ekkor A′∈P, és a ponthalmaz összes pontja az AA′ átmérőjű körlemezen helyezkedik el. Legyen d>0 egy tetszőleges távolság. Azt állítjuk, hogy az AA′ egyenesre támaszkodó bármely zárt H félsíkban a P ponthalmaznak legfeljebb egy olyan pontja található, amely az A ponttól d távolságra helyezkedik el. Tegyük fel ugyanis, hogy B,C∈P∩H és AB=AC=d. Az általánosság megszorítása nélkül felthető, hogy CAO∢<BAO∢. Nyilván d<AA′. Mivel az ABC háromszög egyenlőszárú, ABC∢<90∘≤ABA′∢. Ezért a C pont vagy az ABA′ háromszög belsejében, vagy az AA′ szakasz belsejében helyezkedik el, tehát mindenképpen az ABA′B′ paralelogramma belsejében, ahol B′ a B pontnak O-ra vonatkozó tükörképe. Ez viszont ellentmond a P ponthalmaz konstrukciójának, hiszen B′∈P.
A P ponthalmaznak tehát legfeljebb két olyan pontja van, amely d távolságra van A-tól. A szimmetria miatt ez A helyett az A′ pontra is igaz. Hagyjuk el most a ponthalmazból az A és A′ pontokat. Így egy olyan P′ ponthalmazt kapunk, amelynek n−2≥4 pontja van, és ugyanúgy szimmetrikus az O pontra. Könnyű látni, hogy ez is csak a feladatban leírt módon jöhetett létre. Az indukciós feltevés miatt a P′ pontjai által meghatározott szakaszok között legfeljebb 2(n−2)−3=2n−7 lehet d hosszúságú, így a P pontjai által meghatározott szakaszok között valóban legfeljebb (2n−7)+4=2n−3 lehet d hosszúságú.
Most megmutatjuk, hogy 2n−3 darab d hosszúságú szakasz akkor és csak akkor található, ha k=4, m páros, a k-szög egy olyan paralelogramma, melynek egyik oldala d, másik (m2+1)d hosszú, az egyik szöge 60∘-os, és az m pont úgy helyezkedik el a két hosszabbik oldalon, hogy azokat d hosszúságú részekre osztja. Más szóval, ha a ponthalmaz P1,…,Pm/2+2,Q1,…,Qm/2+2 alakú, ahol →P1P2=→P2P3=…=→Pm/2+1Pm/2+2=→Q1Q2=→Q2Q3=…=→Qm/2+1Qm/2+2 és →P1Q1 d hosszúságú vektorok, ahol P2P1Q1∢=60∘. Ebben a ponthalmazban a d hosszú szakaszok éppen a PiPi+1, QiQi+1, PiQi és QiPi+1 szakaszok, melyek száma
(m2+1)+(m2+1)+(m2+2)+(m2+1)=2m+5=2n−3.
Ezt n=4 esetén már beláttuk, az általános eset pedig könnyen igazolható indukcióval. Ehhez egyrészt azt kell észrevennünk, hogy ha az n≥6 pontú P ponthalmazban 2n−3 darab d hosszú szakasz van, akkor a fenti érveléssel kapott P ponthalmazban 2(n−2)−3 darab d hosszú szakasznak kell lenni, ami az indukciós feltevés szerint P′ szerkezetét már meghatározza, másrészt, hogy az elhagyott A,A′ pontokból 2-2 d hosszúságú szakasznak kell indulni, ami az A,A′ pontok helyzetét az n=6 esettől eltekintve egyértelműen meghatározza, az n=6 esetben pedig két megoldást enged meg, melyek azonban egybevágóak. A részleteket az olvasóra bízzuk.
Statisztika:
5 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Mester Márton, Strenner Péter. 4 pontot kapott: Katona Dániel, Nagy Róbert. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2011. szeptemberi matematika feladatai
|