Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4391. feladat (2011. október)

B. 4391. Egy ötszög magasságán egy csúcs szemközti oldaltól vett távolságát értjük. Legyen P olyan ötszög, amelynek minden szöge 108o és minden magassága különböző. Mutassuk meg, hogy P csúcsait valamelyik irányban megszámozhatjuk sorban úgy, hogy a megfelelő magasságokra

m1>m3>m4>m5>m2

teljesüljön.

Javasolta: Kevei Péter, Vígh Viktor (Szeged)

(5 pont)

A beküldési határidő 2011. november 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Legyenek az ötszög oldalai valamilyen körüljárás szerint a,b,c,d,e, az x oldalhoz tartozó magasságot jelölje mx. Ekkor a κ=sin72, λ=sin36 jelöléssel, ahol κ>λ>0, a magasságokra és az oldalakra felírhatjuk az alábbi összefüggéseket.

ma=κb+λc=κe+λd, mb=κc+λd=κa+λe, mc=κd+λe=κb+λa,

md=κe+λa=κc+λb, me=κa+λb=κd+λc.

Az a,b,c,d,e jelek ciklikus permutációi ezeket hasonlóképpen permutálják. Ezekből az egyenletekből könnyen leolvasható, hogy az ötszögnek nem lehet két egyforma hosszú oldala. Ezt különben geometriailag is egyszerű ellenőrizni: ha van két azonos hosszúságú oldal, akkor az ötszög tengelyesen szimmetrikus, lesznek benne tehát egyenlő magasságok is.

Tegyük fel tehát, hogy e a legrövidebb oldal, és a>d. Ez utóbbi feltétel miatt az ötödik egyenletből b<c következik, az első egyenletből pedig e<b miatt d>c, vagyis e<b<c<d<a. Azt állítjuk, hogy ekkor ma<md<mc<mb<me, vagyis ha az oldalak számozását a legrövidebb oldaltól (e) kezdjük, és annak hosszabbik szomszédjánál (a) folytatjuk, az megfelelő lesz.

Először is vegyük észre, hogy ha s>t, akkor (κλ)(st)>0 miatt κs+λt>κt+λs. Ezt a d>c, illetve c>b esetre alkalmazva kapjuk az

me=κd+λc>κc+λd=mb,md=κc+λb>κb+λc=ma

egyenlőtlenségeket. Mivel d>c miatt κd>κc, valamint b>e miatt κb+λe>κe+λb, látható, hogy mc>md, hiszen

2mc=(κd+λe)+(κb+λa)>(κe+λa)+(κc+λb)=2md.

Hasonlóképpen nyerjük a hiányzó mb>mc egyenlőtlenséget is:

2mb=(κc+λd)+(κa+λe)=κc+(κa+λd)+λe>

>κb+(κd+λa)+λe=(κd+λe)+(κb+λa)=2mc.


Statisztika:

20 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Ágoston Péter, Ágoston Tamás, Bingler Arnold, Fehér Zsombor, Gyarmati Máté, Havasi 0 Márton, Herczeg József, Janzer Olivér, Kabos Eszter, Kaprinai Balázs, Mester Márton, Schultz Vera Magdolna, Strenner Péter, Tardos Jakab, Varnyú József, Viharos Andor.
4 pontot kapott:Jávorszky Natasa.
3 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2011. októberi matematika feladatai