![]() |
A B. 4395. feladat (2011. november) |
B. 4395. Adott egy húrnégyszög. Szerkesszünk minden oldal belsejében egy-egy pontot úgy, hogy az ezek által meghatározott konvex négyszög kerülete a lehető legkisebb legyen.
(5 pont)
A beküldési határidő 2011. december 12-én LEJÁRT.
Megoldás. A négyszög csúcsait jelölje negatív (óramutató járásával ellentétes) forgásirányban A,B,C,D, szögeit értelemszerűen α,β,γ,δ. Feltehetjük, hogy α,β≥90∘.
A négyszöget a BC oldal egyenesére tükrözve kapjuk az A′BCD′ négyszöget. Ezt a CD′ oldal egyenesére tükrözve az A″B′CD′ négyszöghöz, végül azt a D′A″ oldal egyenesére tükrözve az A″B″C′D′ négyszöghöz jutunk. Az ABCD négyszögbe rajzolt XYZV négyszög a tükrözések hatására előbb az X′YZ′V′, majd az X″Y′Z′V″, végül pedig az X‴Y″Z″V″ négyszögbe kerül. A XYZV négyszög kerülete tehát megegyezik az XYZ′V″X‴ töröttvonal hosszával, ami legalább akkora, mint az XX‴ szakasz hossza.
Az AB félegyenest 180∘-os forgatás viszi a BA félegyenesbe. BA félegyenest 2β szögű forgatás viszi a BA′ félegyenesbe. Ezt 180∘-os forgatás viszi az A′B félegyenesbe, amit α szögű fordatás visz az A′D′-be. Ezt 180∘-os forgatás viszi a D′A′ félegyenesbe, amit 2δ=360∘−2β szögű forgatás visz a D′A″ félegyenesbe (itt használjuk ki, hogy a négyszög húrnégyszög). Végül a D′A″ félegyenest 180∘-os forgatás viszi az A″D′ félegyenesbe, amit −α szögű forgatás visz az A″B″-be. Ez azt jelenti, hogy az A″B″ félegyenes iránya megegyezik az AB félegyenesével, tehát →AA″=→BB″=→XX‴. Megállapíthatjuk tehát, hogy az XX‴ szakasz hossza független az X pontnak az AB szakaszon elfoglalt helyzetétől.
Tegyük fel, hogy az XX‴ szakasz metszi a BC,CD′,D′A″ szakaszokat. Ekkor az Y,Z,V pontok megválaszthatók oly módon, hogy az Y,Z′,V″ pontok rendre ezekkel a metszéspontokkal essenek egybe. Világos, hogy ebben az esetben az XYZV négyszög kerülete a lehető legkisebb lesz. Ha viszont ez nem teljesül, akkor az XYZ′V″X‴ töröttvonal hossza csak úgy lehet a lehető legkisebb, ha valamelyik töréspont csúcspontba esik. Könnyű meggondolni, hogy ekkor azon XYZV négyszögek közül, melyeknek X csúcsa rögzített, a többi pedig a megfelelő oldalak belsejébe esik, nem lesz legkisebb kerületű, hiszen az ilyen négyszögek kerülete a legrövidebb töröttvonal hosszát tetszőlegesen megközelítheti ugyan, de el nem érheti. Vagyis ha nem található az AB oldal belsejében a fenti tulajdonsággal rendelkező X pont, akkor a feladatnak nincsen megoldása.
A megoldhatóságnak tehát nyilvánvalóan szükséges feltétele, hogy az ABB″A″ paralelogramma körüljárása is negatív irányú legyen, vagyis hogy az A″AA′ (irányított) szög a BAA′ szögnél nagyobb legyen. Az AA′B egyenlőszárú háromszögben a B-nél lévő szög 360∘−2β=2δ, tehát BAA′∢=90∘−δ. Ehhez hasonló az A″A′D′ háromszög, a hasonlóság aránya pedig AD:AB, vagyis az A′A szakaszt ilyen arányú, α szögű forgatva nyújtás viszi az A′A″ szakaszba. Látható tehát, hogy az A″AA′ háromszög hasonló a DBA háromszöghöz, tehát A″AA′∢=ABD∢=ACD∢. Az A″AA′∢>BAA′∢ feltétel tehát egyenértékű az ACD∢>90∘−CDA∢ feltétellel, vagyis a DAC∢<90∘ feltétellel, ami α,β≥90∘ mellett pontosan azt jelenti, hogy a körülírt kör középpontja a négyszög belsejébe esik.
Most megmutatjuk, hogy ezen feltétel teljesülése esetén az AA″ szakasz, esetleg a C pont érintésével, végig az ábrán belül halad. Ehhez csak annyit kell ellenőrizni, hogy az AA′ szakasz a BC egyenest a BC szakaszon metszi, vagyis hogy CAB∢≥A′AB∢. Mivel A″AB∢=A″AA′∢−BAA′∢=90∘−DAC∢, ez ekvivalens azzal, hogy α=DAC∢+CAB∢≥90∘, ahogyan azt kezdetben feltettük. Hasonlóképpen igazolható az is, hogy a BB″ szakasz, esetleg a D′ pont érintésével, végig az ábrán belül halad; ez ugyanis ekvivalens a β≥90∘ feltevéssel. Ekkor viszont az X pont tetszőleges választása esetén teljesülni fog, hogy az XX‴ szakasz metszi a BC,CD′,D′A″ szakaszokat.
Összefoglalva, a feladatnak pontosan akkor van megoldása, ha a körülírt kör középpontja a négyszög belsejébe esik. Ekkor a feladatnak végtelen sok megoldása van, melyek a következő eljárással kaphatók meg. Szerkesszük meg az A′,B,C,D,A″,B″ pontokat az ábrának megfelelően. Az AB szakasz tetszőleges X belső pontját kijelölve, az AA″-vel X-en át húzott párhuzamos a BC,CD′,D′A″ szakaszokat elmetszi az Y,Z′,V″ pontokban. Innen a V′,Z,V pontok tükrözésekkel megkaphatók, és így létrejön egy XYZV négyszög, ami megoldása a szerkesztési feladatnak.
Statisztika:
34 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Ágoston Tamás, Barna István, Havasi 0 Márton, Medek Ákos, Mester Márton, Strenner Péter, Szász Dániel Soma, Viharos Andor. 4 pontot kapott: Beleznay Soma, Maga Balázs, Nagy-György Pál, Schultz Vera Magdolna, Somogyvári Kristóf, Weisz Ambrus. 3 pontot kapott: 11 versenyző. 2 pontot kapott: 4 versenyző. 1 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 4 versenyző.
A KöMaL 2011. novemberi matematika feladatai
|