![]() |
A B. 4403. feladat (2011. december) |
B. 4403. A 20×20-as sakktábla néhány mezőjén bábu áll. Egy bábut akkor vehetünk le a tábláról, ha annak sorában vagy oszlopában a mezőknek legalább a fele üres. Legfeljebb hány bábu lehet a táblán, ha ilyen lépések sorozatával az összeset le tudjuk venni?
(5 pont)
A beküldési határidő 2012. január 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Ha 300 bábut úgy helyezünk el a táblán, hogy a jobb fölső 10×10-es sarok marad üresen, akkor az összeset levehetjük a következő módon. A fölső 10 sorban álló bábuk sorában csak 10 bábu áll, így ezek a bábuk levehetők. Ezután már minden oszlopban csak 10 bábu lesz, így azok is levehetők lesznek. A továbbiakban megmutatjuk, hogy akárhogy is helyezkedik el 300-nál több bábu a táblán, nem lehet az összeset levenni.
Ehhez tekintsük a következő, általánosabb feladatot. Legyenek u,v pozitív egész számok, és tegyük fel, hogy az (n+u)×(n+v)-es sakktábla mezőin helyeztünk el néhány bábut; hívjuk ezt egy (u,v)-elrendezésnek. Egy bábut akkor vehetünk le a tábláról, ha annak sorában vagy oszlopában legfeljebb n bábu áll. Az elrendezés levehető, ha ilyen lépések sorozatával az összes bábut le tudjuk venni. Nyilván egy levehető elrendézes összes rész-elrendezése is levehető. Az u+v mennyiségre vonatkozó teljes indukcióval belátjuk, hogy ha egy (u,v)-elrendezésben a bábuk száma nagyobb, mint n2+nu+nv, akkor az elrendezés nem levehető. Ez az u=v=10 esetben feladatunk megoldását szolgáltatja.
Az u+v=2 esetben, vagyis ha u=v=1, az állítás nyilvánvaló: ekkor az (n+1)×(n+1)-es tábla minden mezője foglalt, egyetlen bábut sem lehet levenni. Tegyük fel, hogy u+v>2, és van egy olyan levehető (u,v)-elrendezés, amelyben több, mint n2+nu+nv bábu szerepel. Ahhoz, hogy az első bábut levehessük, kell legyen egy olyan sor, vagy oszlop, amelyben legfeljebb n bábu áll. Mivel a tábla kevesebb, mint uv mezőjéről hiányzik bábu, az ilyen sorok és oszlopok száma legfeljebb u−1, illetve v−1. Tekintsünk tehát egy olyan sort, vagy oszlopot, amelyben legfeljebb n bábu áll, és vegyük le az abban álló összes bábut. Ha ily módon egy sort vettünk le, akkor u≥2 kellett legyen, és ezzel egy olyan levehető (u−1,v)-elrendezést kaptunk, amelyben több, mint n2+n(u−1)+nv bábu áll. Ha pedig egy oszlopot ürítettünk ki, akkor v≥2 kellett legyen, és ezzel egy olyan levehető (u,v−1)-elrendezést kaptunk, amelyben több, mint n2+nu+n(v−1) bábu áll. Bármelyik lehetőség ellentmond az indukciós feltevésnek.
Statisztika:
91 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Ágoston Péter, Havasi 0 Márton, Kabos Eszter, Kecskés Boglárka, Kulcsár Ildikó, Kúsz Ágnes, Maga Balázs, Mester Márton, Mócsy Miklós, Ódor Gergely, Papp Roland, Simon 047 Péter, Szabó 789 Barnabás, Tardos Jakab, Viharos Andor. 4 pontot kapott: Ágoston Tamás, Bogáromi Dávid, Csernák Tamás, Gyarmati Máté, Nagy Róbert, Paulovics Zoltán, Szabó 524 Tímea, Varnyú József. 3 pontot kapott: 19 versenyző. 2 pontot kapott: 7 versenyző. 1 pontot kapott: 30 versenyző. 0 pontot kapott: 10 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat.
A KöMaL 2011. decemberi matematika feladatai
|