A B. 4511. feladat (2013. január) |
B. 4511. A k kör a P pontban belülről érinti az kört. A P-n átmenő p egyenes ezeket a köröket P-n kívül még rendre a K és L pontokban metszi. A k kör egy P-től különböző U pontjában húzott u érintőjének az körrel való egyik metszéspontja V, a KU és LV egyenesek metszéspontja pedig T. Határozzuk meg a T pont mértani helyét, ha U befutja k-t. (u és mindkét metszéspontja figyelembe veendő; ha U=K, akkor a KU egyenes a k-hoz K-ban húzott érintő. Hasonlóan, ha V=L, akkor LV az -hez L-ben húzott érintő.)
Javasolta: Hraskó András (Budapest)
(6 pont)
A beküldési határidő 2013. február 11-én LEJÁRT.
Megoldási ötlet: Vizsgáljuk azt a P körüli forgatva nyújtást, ami U-t K-ba viszi.
1. megoldás.
Irányított szögekkel (azaz modulo 180o) fogunk számolni.
Rajzoljuk meg az u egyenes és mindkét metszéspontját (V1 és V2), és a T pont mindkét lehetséges helyét (T1 és T2).
Először megmutatjuk, hogy .
Legyen U' a PU egyenes és második, P-től különböző metszéspontja, továbbá u' az kör U'-beli érintője. Mivel a P pontban belülről érinti k-t, a P pont a két kör külső hasonlósági pontja. Legyen n az a P középpontú nagyítás, ami k-t -be viszi. Ekkor tehát n(K)=L, és n(U)=U'. Mivel n(KU)=LU', a KU és LU' egyenesek párhuzamosak. Továbbá, n(u)=u', amiből következik, hogy u és u' is párhuzamosak, tehát U' az kör P-t nem tartalmazó V1V2 ívének felezőpontja.
Mivel az U'V1V2 háromszög egyenlő szárú, az LV1U'V2 húrnégyszögben . A KU és LU' egyenesek párhuzamosságából pedig láthatjuk, hogy és .
Mivel , az LT1T2 háromszög egyenlő szárú, LT1=LT2.
Legyen most f az a P körüli forgatva nyújtás, ami U-t K-ba viszi. Mivel , az is igaz, hogy f(U')=L. Az U'UV1 és LKT1 háromszögek hasonlók és azonos körüljárásúak, mert , és az körben . Mivel f(U')=L és f(U)=K, az f hasonlóság a két háromszöget egymásba viszi át, tehát az is igaz, hogy f(V1)=T1. Hasonlóan kapjuk az UU'V2 és KLT2 háromszögek hasonlóságából, hogy f(V2)=T2.
Az f forgatva nyújtás a PV1U'V2 húrnégyszöget a PT1LT2 négyszögbe viszi, ezért PT1LT2 is húrnégyszög. Az LKT1 és LT1P háromszögek hasonlók, ezért LT12=LK.LP.
Legyen t az L középpontú, sugarú kör. Mint láttuk, T1 és T2 mindig a t körön van. Azt is láttuk, hogy a PT1LT2 négyszög hasonló a PV1U'V2 nem elfajuló húrnégyszöghöz, ezért T1 és T2 nem lehet rajta a p egyenesen. Jelölje X1 és X2 a p egyenes és t két metszéspontját. Ekkor tehát a T1 és T2 pontok különböznek az X1 és X2 pontoktól.
Most vázoljuk annak bizonyítását, hogy a T pont a t kör bármelyik, X1-től és X2-től különböző pontja lehet; ehhez lényegében ugyanazokat a lépéseket kell megtennünk fordított sorrendben. Vegyük fel tetszőlegesen a T1X1,X2 pontot a t körön. Ebből rekonstruáljuk a T2, V1 V2, U' és U pontokat.
Legyen T2 a PLT1 kör és a KT1 egyenes második, T1-től különböző metszéspontja. Mivel LT12=LP.LK, az LKT1 és LT1P háromszögek hasonlók és ellentétes körüljárásúak. Ezért , és a PT1LT2 körben . Az LT2T1 háromszög egyenlő szárú, LT1=LT2, tehát T2 is a t körön van.
Legyen u'' a PT1LT2 körhöz L-ben húzott érintő, ami párhuzamos T1T2-vel. Messe az kör az u'', LT1 és LT2 egyeneseket másodszor rendre az U', a V1, illetve a V2 pontban, és legyen u=V1V2. Ekkor és .
Az LU' egyenes felezi a V2LV1 szöget, amiből az körben láthatjuk, hogy . Mivel az is igaz, hogy , a PT1LT2 és PV1U'V2 húrnégyszögek hasonlók és azonos körüljárásúak. Legyen most g az a P körüli forgatva nyújtás, amire g(T1)=V1, g(T2)=V2 és g(L)=U'. Az érintő képe érintő, tehát g(u'')=u'.
Végül legyen U=PU'V1V2=g(PL)P(T1T2)=g(PLT1T2)=g(K)=n-1(g(n(K))=n-1(g(L))=n-1(U')). Mivel u=V1V2 és u' párhuzamos, u=n-1(u'). Tehát az u egyenes U-ban érinti a k kört.
A lehetséges T pontok halmaza tehát az L középpontú, sugarú körvonalnak (az L középpontú, a k-t merőlegesen metsző körnek) a p egyenesen kívüli pontjai.
2. megoldás (vázlat). Egy másik bizonyítást adunk arra, hogy T az L középpontú, sugarú t körön van.
Legyen k kör második metszéspontja az LU, illetve a PV egyenessel U*, illetve V*. A Pascal-tételt a k körbe írt U*UUKV*P elfajuló hatszögre alkalmazva látjuk, hogy a KU, LV és U*V* egyenesek egy ponton mennek át, vagyis U*V* is átmegy T-n.
Az a P középonttú nagyítás, ami k-t -be viszi, a KV* húrt LV-be viszi, tehát KV* párhuzamos az LV egyenessel. Ezért (ismét irányított szögekkel számolva) ; a k körben pedig .
Megmutatjuk, hogy az LTU és LU*T háromszögek hasonlók. Az U* pont az LU félegyenesen van, mert L az körön, az U és U* pedig az belsejében van. Ezért a két háromszög ellentétes irányítású, , és, mint láttuk, .
A két háromszög hasonlóságából , vagyis LT2=LU.LU*; az L pontnak a k körre vonatkozó hatványa pedig LU.LU*=LK.LP, tehát
LT2=LU.LU*=LK.LP.
Az Olvasóra bízzuk annak végiggondolását, hogy a T pont nem eshet a p egyenesre, ugyanakkor a t körnek tetszőleges, a p egyenesre nem illeszkedő T pontjából kiindulva, rekonstruálhatjuk az U, V, U* és V* pontokat.
Statisztika:
10 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Fehér Zsombor, Janzer Barnabás, Janzer Olivér, Maga Balázs, Szabó 928 Attila. 5 pontot kapott: Paulovics Zoltán. 4 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2013. januári matematika feladatai