Loading [MathJax]/jax/element/mml/optable/GeneralPunctuation.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4569. feladat (2013. október)

B. 4569. Két tetraéderről tudjuk, hogy mindkettőnek pontosan 3 darab a hosszúságú és 3 darab b>a hosszúságú éle van. A b/a arány milyen értékeinél következik ebből, hogy a két tetraéder egybevágó?

(5 pont)

A beküldési határidő 2013. november 11-én LEJÁRT.


Megoldás. Vizsgáljuk meg, hogy az a és b hosszúságú élek egymáshoz képest hogyan helyezkedhetnek el egy ABCD tetraéderben. Mivel a tetraédernek 4 csúcsa van, ezért biztosan van olyan csúcs, melyben legalább 2 darab a hosszúságú él találkozik. Választhatjuk úgy a csúcsok jelölését, hogy AB=AC=a legyen. Ha a harmadik a hosszúságú él BC vagy AD, akkor a tetraédernek van szabályos háromszöglapja, az első esetben ABC, a második esetben pedig BCD (1. ábra). Ha a harmadik a hosszúságú él nem BC és nem is AD, akkor választhatjuk úgy a jelölést, hogy BD hossza legyen a, ez a harmadik eset (2. ábra).

1. ábra                                                                          2. ábra

Meghatározzuk, hogy az egyes esetekben milyen b/a arányok esetén létezik tetraéder.

Az első és a második esetben legyen a szabályos háromszöglap körülírt körének sugara r, a kör középpontja K, ennek és a tetraéder negyedik csúcsának távolsága pedig m. Az ADK háromszög a tetraéderek szimmetriája miatt mindkét esetben derékszögű, ezért Pitagorasz tétele szerint m2=AD2r2. Pontosan akkor létezik tetraéder, ha m>0, azaz AD>r teljesül. Ismert, hogy ha egy szabályos háromszög oldalának hossza h, akkor a háromszög körülírt körének sugara h3/3. Tehát az első esetben mindig létezik tetraéder, mert b>a miatt b>a3/3 mindig teljesül, a második esetben pedig pontosan akkor van ilyen tetraéder, ha a>b3/3, azaz a3>b fennáll.

3. ábra

A harmadik esetben először megkeressük azt az a/b arányt, amikor a tetraéder négyszöggé fajul, azaz csúcsai egy síkba esnek. Ekkor az ABDC négyszög oldalainak és átlóinak hosszát is ismerjük (3. ábra). Mivel megfelelő oldalaik hossza megegyezik, ezért a CAB és ABD háromszögek egybevágó egyenlőszárú háromszögek. Ebből következik, hogy C-nek az AB szakasz felezőmerőlegesére vonatkozó tükörképe D, és ezért az ABDC négyszög szimmetrikus trapéz.

Ha tehát ABC=α, akkor

ACB=BAD=BDA=αésCAB=ABD=1802α.

A trapéz alapjainak párhuzamossága miatt ABC és DCB váltószögek, és így DCA=DCB+BCA=2α. Az ADC és a BCD háromszögek is egybevágó egyenlő szárú háromszögek, vagyis DAC=DCA=2α. Az ABC háromszögben a szögek összegét felírva kapjuk, hogy

180=ABC+BCA+(BAD+DAC)=α+α+(α+2α)=5α,

amiből kapjuk, hogy α=36. Ebből következik, hogy DCA=72 és ADC=36.

Ha az ABDC trapéz átlóinak metszéspontja M, akkor MD=MC, továbbá

AMC=180(BCA+DAC)=180(36+72)=72.

Tehát az AMC háromszög is egyenlő szárú, MC=AC=a, és a szögek egyezősége miatt hasonló az ADC háromszöghöz. Ezért a két háromszögben a megfelelő oldalak aránya megegyezik, vagyis

ADAC=ACAM=ACADMD=ACADMC,azazba=aba.

Ebből rendezés után

(ba)2ba1=0.

A másodfokú egyenletet megoldva és figyelembe véve, hogy b/a>1, kapjuk hogy

ba=1+52.

Számolásunkból a szinusztételt és a megfelelő addíciós tételt alkalmazva következik, hogy

1+52=ADAC=sin72sin36=2cos36,

ebből pedig kapjuk, hogy

sin36=1cos236=1(1+54)2=10254,

amiket a későbbiekben használni fogunk.

Megmutatjuk, hogy pontosan akkor létezik a harmadik esetben leírt tetraéder, ha

1<ba<1+52.

Ha létezik tetraéder, akkor a D csúcs nincs benne az ABC síkban. Forgassuk el a tetraéder ABD lapját az AB egyenes körül úgy, hogy a D csúcs D képe az ABC síkba kerüljön. Ekkor ABDC szimmetrikus trapéz, mert az ABD és ABC háromszögek egybevágó egyenlőszárú háromszögek (4. ábra). Legyen γ\egABC=ACB=BAD=BDA.

4. ábra

Mivel az AB egyenes körül forgatunk, ezért a forgatás során a D pont egy olyan S síkban mozog, mely merőleges az AB egyenesre. Ezért az AB-vel párhuzamos CD egyenes is merőleges S-re. Ez viszont azt jelenti, hogy S-nek a C-hez legközelebbi pontja D, tehát b=CD>CD=c. Mivel bármely háromszögben igaz, hogy nagyobb oldallal szemben nagyobb szög van, ezért ekkor

δ=DAC<ACD=ACB+BCD=ACB+ABC=2γ.

Vagyis az ABC háromszögben a szögek összegére kapjuk, hogy 180=δ+3γ<5γ, tehát 36<γ. Ezért a szinusztétel alapján

ba=ADAC=sin2γsinγ=2cosγ<2cos36=1+52.

Megfordítva, ha 1<ba<1+52 teljesül, akkor legyen D az ABC sík azon pontja, melyre ABDC szimmetrikus trapéz. A b>a feltételből következik, hogy az AB felezőmerőlegese által meghatározott két félsík közül B és D az egyikben, A és C pedig a másikban van. Jelölje γ és δ ugyanazokat a szögeket, mint az előző bekezdésben. Az ABC egyenlőszárú háromszögből kapjuk, hogy

cosγ=BC2AB=b2a.

Tehát

12<cosγ<1+54,azaz60>γ>36.

Ezért

DAC=δ=1803γ<72<2γ=DCA.

S mivel bármely háromszögben nagyobb szöggel szemben nagyobb oldal van, ezért CD<AD=b.

Ha a D-ből az AB egyenesre állított merőleges talppontja T, akkor

DT=bsinγ>bsin36=b10254.

Forgassuk az ABD háromszöget az AB egyenes körül valamelyik irányban. A forgatás során D egy olyan T középpontú körvonalon mozog, melynek síkja merőleges az AB egyenesre és a CD távolság nyilván folytonosan változik. Amikor az elforgatás szöge éppen 180, azaz a D pont átkerül D-nek az AB egyenesre vonatkozó D tükörképébe, akkor a CDD derékszögű háromszögből kapjuk, hogy

CD>DD=2DT>b10252>b.

Ezért a forgatás során lesz egy olyan helyzet, amikor D képének és C-nek a távolsága b. Az ehhez a helyzethez tartozó ABCD tetraéder eleget tesz a feltételeknek.

A két tetraéder egybevágósága pontosan akkor következik a feladat feltételeiből, ha a három eset közül csak az egyikben leírt tetraéder valósítható meg. Mivel az első esethez tartozó tetraéder minden b>a értékre létezik, ezért azt kell megnéznünk, hogy a másik két eset mikor nem építhető meg. A létezés feltétele a második esetben b/a<3, a harmadikban pedig b/a<1+52. Mivel 3>1+52, ezért a két tetraéder egybevágóságának feltétele a b/a3 egyenlőtlenség teljesülése.

Mándoki Sára (Budapesti Fazekas M. Ált. Isk. és Gimn., 11. évf.) dolgozatát felhasználva


Statisztika:

80 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Badacsonyi István András, Balogh Tamás, Csépai András, Di Giovanni Márk, Fekete Panna, Frank György, Gyulai-Nagy Szuzina, Kabos Eszter, Kovács 972 Márton, Maga Balázs, Mándoki Sára, Nagy-György Pál, Simkó Irén, Simon Kristóf, Viharos Loránd Ottó, Williams Kada.
4 pontot kapott:Ágoston Péter, Kovács Miklós 996, Kúsz Ágnes, Olexó Gergely, Szász Dániel Soma, Thamó Emese.
3 pontot kapott:2 versenyző.
2 pontot kapott:26 versenyző.
1 pontot kapott:16 versenyző.
0 pontot kapott:14 versenyző.

A KöMaL 2013. októberi matematika feladatai